Susikompromitavusį ir iš tarnybos išmestą Kauno ekonominės policijos viršininką Arnoldą Blaževičių teismas grąžino į darbą. Gavęs priteistą kompensaciją, ryšiais su nusikaltėliais garsėjantis pareigūnas išėjo į pensiją ir laukia savo baudžiamosios bylos nagrinėjimo.
Ši istorija taip absurdiškai baigėsi dėl vieno neteisingai įrašyto skaičiaus įsakyme dėl A.Blaževičiaus atleidimo iš tarnybos.
Kauno policijos Ekonominių nusikaltimų tyrimo skyriaus (ENTS) viršininko A.Blaževičiaus, jo pavaduotojo Edvardo Duobos ir dar kelių pareigūnų įtariamus nusikaltimus Lietuvos kriminalinės policijos biuro Korupcijos kontrolės valdyba pradėjo tirti dar užpernai. Piktnaudžiavimu įtariami pareigūnai buvo suimti pernai vasarį. Vėliau jie buvo paleisti už užstatą. Sausį bus tęsiamas baudžiamosios bylos nagrinėjimas teisme.
Elgesys apstulbino
Tačiau per tyrimą paaiškėjo ir daug dalykų, kurie negali būti vertinami kaip nusikaltimai, bet privalo būti įvertinti drausmine tvarka. Kauno policininkų įtartiną veiklą tyrę pareigūnai iš Vilniaus buvo įrengę pasiklausymo įrangą A.Blaževičiaus kabinete, klausėsi įtariamųjų pokalbių telefonu. Medžiaga dėl drausminių prasižengimų buvo išskirta iš baudžiamosios bylos ir perduota Policijos departamento Vidaus tyrimų tarnybai.
Atlikus tarnybinį patikrinimą paaiškėjo daug dalykų, nedarančių garbės aukštiems komisarams. A.Blaževičius nuolat ne tarnybos reikalais gainiojo savo vairuotoją: šis tarnybiniu automobiliu turėjo vežioti viršininko sūnų į mokyklą ir treniruotes, patį A.Blaževičių - pas dantų gydytoją, kirpėją, gabenti įvairius daiktus į viršininko sodybą, pasiimti jį įkaušusį iš restoranų.
A.Blaževičius nevengė puotauti net su "daktarų" grupuotės autoritetais - tokiais, kaip praėjusią savaitę suimtas Vidmantas Gudzinskas-Guzas.
Ir A.Blaževičius, ir E.Duoba sau, savo šeimų nariams, giminaičiams, pažįstamiems policijos vardu pirkdavo lengvatinius leidimus statyti automobilius Kauno gatvėse ir aikštelėse. Nelengvatinis leidimas per mėnesį kainuoja 270 litų, lengvatinis - 15 litų.
Susidorojimo planai
A.Blaževičius taip pat bandydavo susidoroti su neįtikusiais pareigūnais.
Kartą pas A.Blaževičių atėjęs E.Duoba paprašė "sukirsti" vieną nepaperkamą kriminalistą, kai jis laikys egzaminą aukštesnei kvalifikacinei kategorijai gauti. Kvalifikacinės komisijos narys A.Blaževičius pažadėjo tai padaryti. Į visus klausimus atsakęs policininkas aukštesnės kategorijos negavo. Kaip paskui pasakė A.Blaževičius, jis tą pareigūną "supjovė".
Su vienu ENTS pareigūnu planuota susidoroti dar bjauresniais metodais. A.Blaževičius, E.Duoba ir dviejų poskyrių viršininkai susidorojimo planus aptarinėjo mažiausiai triskart. Vadai sutarė neįtikusiam pareigūnui skirti vien tik "tamsias" bylas, o kai jis su jomis nesusidoros - skirti nuobaudas. Aptardami būdus, kaip priversti šį žmogų išeiti iš tarnybos, vadai nusprendė nušalinti jį nuo operatyvinio darbo, paskirti jam neeilinę atestaciją ir neatestuoti. Taip pat svarstyta galimybė pradėti operatyvinę bylą dėl šio pareigūno tėvo verslo ir taip jį sužlugdyti. Pareigūnas, supratęs, kad su juo bandoma susidoroti, išėjo tėvystės atostogų.
Įtartinas apsirikimas
Vidaus tyrimų valdyba Kauno policijos vadovybei pasiūlė už šias drausminius nusižengimus A.Blaževičių ir E.Duobą atleisti. E.Duobą - už pareigūno vardo pažeminimą, A.Blaževičių - už Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo pažeidimą.
Tačiau pernai birželį Kauno policijos viršininko Algirdo Kaminsko pasirašytame įsakyme dėl A.Blaževičiaus atleidimo įrašytas kitas Vidaus tarnybos statuto straipsnis. Išėjo, kad ENTS viršininkas atleistas ne dėl interesų konflikto, o dėl pareigūno vardo pažeminimo. Policijos departamento pareigūnai dabar gali tik spėlioti, ar tai buvo padaryta sąmoningai, ar dėl žioplumo.
A.Blaževičius kreipėsi į teismą reikalaudamas grąžinti jį į tarnybą ir sumokėti už priverstinę pravaikštą. Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas paskutinėmis lapkričio dienomis šią bylą išnagrinėjo ir konstatavo, kad A.Blaževičius atleistas remiantis ne tuo statuto straipsniu. Tad susikompromitavęs ENTS vadas grįžo į tarnybą, gavo kompensaciją už priverstinę pravaikštą (teismas nurodė, kad jam priklauso 20 621 litas), iškart susirgo, o vėliau išėjo į pensiją.