• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Paskirtasis Europos Komisijos (EK) pirmininkas Žozė Manuelis Barozas (Jose Manuel Barroso), trečiadienį pareiškęs atsisakantis savo siūlytos komisarų komandos, kad išvengtų nesėkmės Europarlamente, ketvirtadienį pasakė, kad gali būti padaryta keletas pakeitimų.

REKLAMA
REKLAMA

Ž. M. Barozo trečiadienio sprendimas, priimtas likus dviem dienoms iki bloko viršūnių susitikimo Romoje, sukėlė tikrą šoką 25 valstybes nares turinčios Europos Sąjungos (ES) sostinėse.

REKLAMA

Europos Parlamentui įrodžius savo augančią įtaką, naujosios EK pirmininkas pažymėjo, kad pakeitimai negali apsiriboti vien Italijos deleguoto kandidato Roko Butiljonės (Rocco Buttiglione), turėjusio eiti teisingumo komisaro pareigas, pakeitimu. Europarlamentarų pasipiktinimą sukėlė R. Butiljonės išsakytos mintys apie gėjus ir moters padėtį šeimoje.

REKLAMA
REKLAMA

BBC radijo paklaustas, ar teks visą komisiją sudaryti iš naujo, Ž. M. Barozas atsakė: "Ne, nuo pamatų pradėti neteks. Be abejo, vieno asmens pareigų pakeitimu viskas nepasibaigs. Tikėtina, jog jų bus keletas".

Kitam Prancūzijos radijui "Europe 1" duotame interviu jis sakė, kad kalbama apie "daug mažiau nei 8-10 asmenų" iš 25 komisarų komandos, ir pridūrė, jog pakeistos sudėties Komisijos narių sąrašą paskelbti tikisi mažiau nei per mėnesį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Manoma, kad jis kalbėjo apie EP kritikos susilaukusius Vengrijos atstovą Laslą Kovačą (Laszlo Kovacs), siūlytą į energetikos komisaro postą, latvę Ingridą Ūdrę (Ingrida Udre; mokesčiai), olandę Neli Krus (Neelie Kroes; konkurencija) ir, tikėtina, danę Marianą Fišer Boel (Mariann Fischer Boel; žemės ūkis).

REKLAMA

Naujos komandos formavimą Ž. M. Barozas pradės ketvirtadienio vakarą Romoje, kur susitiks su šiuo metu ES pirmininkaujančios Olandijos vyriausybės vadovu Janu Peteriu Balkanende (Jan Peter Balkenende).

Tačiau jau yra ženklų, kad jam gali kilti sunkumų įkalbinėjant valstybes nares atsisakyti esamų kandidatų, ar sutikti perkelti juos į kitą kompetencijos sferą.

REKLAMA

Italijos premjeras Silvijus Berluskonis pakartojo savo paramą R. Butiljonei. Laikraščiui " La Stampa" jis teigė, jog dėl R. Butiljonės ateities Komisijoje "reikia bandyti pasiekti konsensusą", nors aiškiai nepasakė, ar Italija neketina į EK pasiūlyti kito asmens.

Italijos užsienio reikalų ministerijos vadovas Frankas Fratinis (Franco Frattini) pažymėjo, kad krizė "kilo ne tik dėl R. Butiljonės, tačiau dėl penkių ar šešių asmenų, dėl kurių EP išreiškė abejones".

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Artimas R. Butiljonės draugas Jonas Paulius II pakvietė krizę spręsti "gerbiant kiekvieną išsakytą poziciją".

Manoma, jog jis turėjo omenyje R. Butiljonės pareiškimus, esą homoseksualumas yra nuodėmė, o susituokusi moteris privalo gimdyti vaikus ir būti ginama vyro.

Olandijos vyriausybė taip pat pakartojo remianti N. Krus ir norinti ją matyti konkurencijos komisarės poste. Abejonės N. Krus kilo po to, kai ji per klausymą Europarlamente nutylėjo, jog prieš septynerius metus dirbo JAV aerokosminio milžino "Lockheed Martin" lobiste.

REKLAMA

Didžiausią frakciją EP turinti Europos liaudies partija pabrėžė, jog neleis paaukoti vieno R. Butiljonės, ir ragina Ž. M. Barozą iš esmės peržiūrėti savo Komisijos sudėtį.

Šaltinis parlamente pranešė, kad, netikėtai žlugus Latvijos vyriausybei, Ryga gali atsisakyti I. Ūdrės kandidatūros, o tai "labai pagelbėtų Ž. M. Barozui".

REKLAMA

Užsienio reikalų ministras Antanas Valionis teigia esąs tikras, kad Lietuvos atstovė Dalia Grybauskaitė dirbs naujojoje Europos Komisijoje (EK).

"Garantuoti gali tik ponas Dievas. Bet yra 99 proc. tikimybė, kad D. Grybauskaitė liks (eurokomisare - ELTA), net ir tuo atveju, jei Komisija bus pradėta formuoti iš naujo. Sprendimas tuomet bus mūsų rankose. Ką Vyriausybę pasiūlys, tas ir bus teikiamas", - ketvirtadienį Seime teigė ministras.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot jo, D. Grybauskaitė yra "pakankamai stipri, vertinama, jos kandidatūra nė viename etape nekvestionuojama".

Ministras pripažino, kad EK sudėties tvirtinimas įstrigo ne vien dėl prieštaringai įvertinto paskirtojo komisaro italo Roko Butiljonės (Rocco Buttiglione) konservatyvaus katalikiško požiūrio į homoseksualumą bei santuoką. Abejonių sukėlė ir kai kurios kitos kandidatūros. Be to, EP kadencijos pradžioje norima įtvirtinti šios institucijos vaidmenį ir jėgų pusiausvyrą tarp Europos Sąjungos (ES) valdžios institucijų.

REKLAMA

"Spėju, kad europarlamentarų sąmonėse yra įsitvirtinusi nuostata, jog kaip pasiklosi, taip išsimiegosi", - svarstė ministras.

Tačiau jis atmetė Seimo narės konservatorės Vilijos Aleknaitės-Abramikienės nuogąstavimus, kad blokuoti naujos EK sudėties patvirtinimą galėjo būti naudinga kai kurioms didžiosioms valstybėms, negavusioms svarbių postų.

REKLAMA

"ES veikia pagal tarptautinius susitarimus, o ne dėl kokios nors valstybės ar valstybių konfederacijos", - patikino A. Valionis.

Pasak ministro, kai kurių būsimosios EK narių kandidatūros bus derinamos neformaliai. Tai esą gali užtrukti iki trijų savaičių.

Portugalo Ž. M. Barozo vadovaujama 2004-2009 metų kadencijos EK darbą turėjo pradėti lapkričio 1 dieną. 48-erių ekonomistei ir diplomatei D. Grybauskaitei joje patikėtas finansinių programų ir biudžeto komisarės postas.

Buvusi Lietuvos finansų ministrė kadenciją baigiančioje ES vykdomosios valdžios struktūroje kartu su komisare Vivjana Reding (Viviane Reding) kuruoja kultūros ir švietimo klausimus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų