• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Gydytojo priimamasis

Ar gali pakenkti raminamieji vaistai?

"Gydytojas man paskyrė raminamųjų vaistų "Xanax", - rašo L. O. iš Kauno. - Esu girdėjusi, kad prie tokių medikamentų galima greitai priprasti ir kad šie vaistai yra labai kenksmingi. Ar tai tiesa?"

REKLAMA
REKLAMA

"Xanax" - vieni iš populiariausių, efektyviausių ir gerai toleruojamų nerimą mažinančių (raminamųjų) vaistų. Tyrimais nustatyta, jog šie benzodiazepinų grupei priskiriami medikamentai yra gana saugūs, tačiau, kita vertus, dėl "Xanax" vartojimo trukmės ir kiekio gydytojų nuomonės skiriasi. Mat yra žinoma, jog nustojus efektyviai gydyti nerimo sutrikimus, dalis ligonių pradeda skųstis įvairiausiais negalavimais, varsto šeimos gydytojų kabinetų duris, pageidauja brangių tyrimų ar gydymo procedūrų, nors, kaip vėliau paaiškėja, visos sveikatos problemos buvo susijusios ne su konkrečia vidaus organų liga, o su psichikos būkle (padidėjusiu nervingumu, dirglumu, jautrumu).

REKLAMA

Tyrimais nustatyta, jog gydytojo paskirtas ir kontroliuojamas ilgalaikis gydymas benzodiazepinais nesukelia priklausomybės (pripratimo), kai pacientas griežtai laikosi skirtos gydymo schemos, skirtų vaistų dozių nepradeda didinti ir vartoti savo nuožiūra.

Prieš skirdamas vienokius ar kitokius vaistus, gydytojas visų pirma įvertina paciento būklę ir nustato, kokie medikamentai tinkamiausi. Nerimas, nemiga, depresinės nuotaikos negydant paprastai nepraeina - tik dar stiprėja. Taigi pacientas turi suvokti, kad nesikreipiant į gydytoją ar atsisakius vartoti paskirtus raminamuosius vaistus, jam gali būti padaryta dar didesnė žala, be to, negaudamas reikiamos pagalbos, tai yra būklei vis prastėjant, nerimui stiprėjant, ligonis gali pradėti "gydytis" savarankiškai, tai yra "raminti" save alkoholiu, narkotikais ar kitomis sveikatai labai kenkiančiomis priemonėmis.

REKLAMA
REKLAMA

Priklausomybės išsivystymo, pripratimo prie benzodiazepinų grupės medikamentų (raminamųjų vaistų) rizika yra kur kas mažesnė už riziką, kylančią vartojant alkoholį ar narkotines medžiagas. Reikia nuolat bendrauti su gydančiu gydytoju, kad jis galėtų parinkti mažiausią efektyvią šių vaistų dozę, kurios paprastai nereikia didinti iki visiško pasveikimo (gydytojas gali skirti papildomas gydymo priemones - psichoterapiją, fizioterapiją ir pan.).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Apie dietologo konsultaciją

"Ne kartą skaičiau, jog Santariškių klinikose dirba dietologai, kurie konsultuoja visos šalies gyventojus sveikos mitybos, antsvorio mažinimo ir panašiais klausimais, - rašo Lina B., prašanti neskelbti gyvenamosios vietos. - Tokios konsultacijos tikriausiai labai brangiai kainuoja. O ar yra galimybė dietologo konsultaciją gauti nemokamai?"

REKLAMA

Konsultacijų poliklinikoje Vilniuje, Santariškių g. 2, nemokama dietologo konsultacija suteikiama asmenims, atvykstantiems su šeimos gydytojo siuntimu. Būtina išankstinė registracija.

Vargas dėl kandidamikozės

"Dvejų metų laikotarpiu man jau ne kartą diagnozavo lyties organų kandidamikozę, - rašo Viktorija A. iš Prienų rajono. - Norėčiau plačiau sužinoti, kas tai per liga, kodėl moterys ja taip dažnai serga, kokios jos atsiradimo priežastys?"

REKLAMA

Kandidozė, kandidamikozė - tai būklė, kai, susilpnėjus imuninei sistemai, žmogaus organizme esantys Candida genties mieliagrybiai suaktyvėja ir sukelia įvairius negalavimus. Dažniausiai pasitaikantys tokių negalavimų simptomai yra viduriavimas arba vidurių užkietėjimas, dujų perteklius žarnyne, ištinimas, išeinamosios angos niežulys. Candida grybeliai dažniausiai "įsikuria" ten, kur yra gleivių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dėl Candida bakterijų poveikio gali sutrikti endokrininė sistema, dėl to ima mažėti ar pradeda augti svoris, gali sutrikti menstruacijų ciklas. Pasitaiko, kai dėl šių grybelių pradeda kamuoti raumenų ir viso kūno skausmai, atsiranda bendras nuovargis, silpnumas, išsivysto šienligė, astma.

REKLAMA

Kad organizme yra padidėjęs Candida bakterijų kiekis, rodo pacientui diagnozuojami susirgimai (pienligė, cistos, nagų bei odos grybelis ir kt.).

Manoma, jog Candida bakterijų išplitimo pagrindinė priežastis yra per dažnas plataus spektro antibiotikų vartojimas (šie vaistai labai nualina organizmo imuninį atsparumą). Turi reikšmės ir kontraceptinės piliulės ar pakaitinė hormonų terapija, taip pat vartojami kortikosteroidai. Riziką susirgti kandidamikoze gali padidinti ir nėštumas, lytinio brendimo ar menopauzės laikotarpiai. Dar viena labai aktuali šiandienos problema - patiriami stresai.

REKLAMA

Kandidamikozė gydoma keliais etapais: skiriami medikamentai bei naudingosios bakterijos, parenkama atitinkama dieta (ribojami tam tikri maisto produktai, pavyzdžiui, saldumynai, mielinės tešlos gaminiai), taip pat vitaminai (su mineralais bei enzimais) ir maisto papildai, skirti organizmo imuninei sistemai stiprinti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Beje, nors kandidamikozė laikoma daugiau moterų liga, ja suserga ir vyrai. Vyrams kandidamikozę dažniausiai sukelia antibiotikai, chemikalai (darbas kenksmingomis sąlygomis), kortikosteroidai ir, žinoma, stresai, alkoholis, narkotikai.

Yra pasitaikę, kai kandidamikozė kamavo ligonius, kurių dantų plombos buvo su gyvsidabriu (tokias plombas būtina pašalinti).

REKLAMA

Jeigu skauda sąnarius

"Esu nuolatinė jūsų laikraščio skaitytoja, - rašo Rasa iš Žagarės. - Nors man dar tik 25 metai, ilgiau kaip pusmetį skauda sąnarius (kairės rankos pirštą, abiejų kojų kelius, net kojų padus. Sąnariai nei paraudę, nei sutinę. Kas tai per liga, kur turėčiau kreiptis, kaip gydytis?"

REKLAMA

Galbūt jūs sergate sąnarių uždegimu (artritu), o gal neuroze, vegetacine distonija, daug dirbate, pervargstate, dėl to atsiranda neįprasta stresinė būsena, kai, be kitų simptomų, juntami pastovūs ar pasikartojantys nemalonūs pojūčiai galūnėse, kamuoja padidėjęs jautrumas, nervingumas, dirglumas. Tikslią diagnozę gali nustatyti tik jus apžiūrėjęs ir atitinkamus tyrimus paskyręs šeimos gydytojas. Jis ir spręs, ar tikslinga siųsti į specialisto (reumatologo, neurologo) konsultaciją.

REKLAMA
REKLAMA

Po tulžies pašalinimo operacijos

"Kokio režimo reikia laikytis, kai pašalinama tulžies pūslė?" - teiraujasi Milvydas O. iš Šakių.

Būtina laikytis gydytojo nurodytos dietos (vengti riebių, aštrių, sūrių patiekalų), nepatariama vartoti alkoholio, draudžiama rūkyti. Po operacijos negalima kilnoti sunkių daiktų, būtina pakankamai pailsėti, stengtis nepervargti, vengti stresų.

Po gimdos pašalinimo

"Gydytoja užsiminė, jog gali tekti pašalinti gimdą, - rašo Loreta iš Kauno rajono. - Noriu sužinoti, kaip tai gali atsiliepti tolesniam lytiniam gyvenimui, kokios problemos gali kilti? Man - 43 metai".

Gali nekilti jokių problemų. Mat po tokios operacijos moteris ir toliau gali jausti orgazmą, gyventi pilnavertį lytinį gyvenimą. Tiesa, gali sumažėti gleivių gamyba (dėl gimdos kaklelio pašalinimo), o tai sueities metu gali sukelti nemalonius pojūčius. Kad to neatsitiktų, patartina naudoti lubrikantus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų