• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Konstitucinis Teismas penktadienį (01.24) paskelbė, kad prieš dvejus metus įstatymu nustatyta generalinio prokuroro skyrimo ir atleidimo tvarka prieštarauja pagrindiniam šalies įstatymui - Konstitucijai.

REKLAMA
REKLAMA

Dabartinės kadencijos Seimas 2000 metų lapkritį priėmė Prezidento Valdo Adamkaus dekretu teiktas Prokuratūros įstatymo 11 straipsnio pataisas, kuriomis buvo nustatyta nauja generalinio prokuroro skyrimo ir atleidimo tvarka. Pataisoms įsigaliojus, nutrūko tuometinio Seimo paskirto generalinio prokuroro Kazio Pėdnyčios įgaliojimai. Pataisomis teisė skirti generalinį prokurorą grąžinta iki 1997 metų ją turėjusiam šalies prezidentui.

REKLAMA

Konstitucinis Teismas, be kita ko, pažymėjo, kad kiekvienos kadencijos Seimas keitė generalinio prokuroro skyrimo tvarką, nė vienas prokuroras nebuvo ėjęs pareigų įstatymu nustatytą laiką ir atleidimas nebuvo susijęs su jo darbo įvertinimu.

1996-2000 metų kadencijos dešiniųjų dominuojamas Seimas perėmė iš prezidento teisę skirti generalinį prokurorą, nustatęs, jog parlamentinio Teisės ir teisėtvarkos komiteto teikimu prokurorą skiria Seimas. Tuomet generaliniu prokuroru buvo paskirtas Kazys Pėdnyčia.

REKLAMA
REKLAMA

2000-ųjų rudenį Prezidentas Valdas Adamkus savo dekretu pasiūlė Prokuratūros įstatymo pataisą, tikėdamasis, kad prokuratūra taps stabilesnė ir nepriklausoma nuo vykdomosios valdžios. Seimui pataisius generalinio prokuroro skyrimo tvarką, K. Pėdnyčios įgaliojimai nutrūko ir į jo vietą V. Adamkus 2000 metų gruodžio viduryje paskyrė Antaną Klimavičių, kuris šias pareigas eina iki šiol.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dabartinės opozicinės Seimo Tėvynės sąjungos-konservatorių frakcijos įsitikinimu, prokuroro skyrimo tvarka pakeista tik tam, kad būtų nušalintas K. Pėdnyčia, be to, ji prieštarauja Konstitucijoje įtvirtintiems demokratinės ir teisinės valstybės principams bei destabilizuoja Generalinės prokuratūros darbą.

REKLAMA

Prašymą ištirti, ar 2000 metų lapkričio 28 dieną priimtos Prokuratūros įstatymo pataisos neprieštarauja Konstitucijai bei teisinės valstybės principui, Konstituciniam Teismui pateikė Vilniaus apygardos administracinis teismas.

2001-ųjų metų kovo 1 dieną Vilniaus apygardos administracinis teismas sustabdė buvusio generalinio prokuroro Kazio Pėdnyčios bylos nagrinėjimą dėl atleidimo iš tarnybos ir nutarė kreiptis išaiškinimo į Konstitucinį Teismą.

REKLAMA

Buvęs Generalinės prokuratūros vadovas administracinį teismą prašė jo atleidimą pripažinti neteisėtu ir priteisti 12 mėnesių atlyginimų dydžio kompensaciją - 144 826 litus.

Dirbdamas generaliniu prokuroru, K. Pėdnyčia kiekvieną mėnesį gaudavo 12 tūkst. 74 litų atlyginimą. Grąžinamas atgal į ankstesnes pareigas K. Pėdnyčia nesiprašė.

K. Pėdnyčia tada teigė manąs, jis buvo atleistas iš darbo neįvardijus jo kaltės, priežasčių ir motyvų.

Prieš atleidžiamas, K. Pėdnyčia Generalinei prokuratūrai vadovavo beveik 4 metus. Skiriant K. Pėdnyčią, įstatymai numatė, kad jis Generalinei prokuratūrai vadovaus 7 metus.

BNS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų