Europos Sąjungos (ES) šalių narių vyriausybės baigė kelias savaites trukusius ginčus ir sudarė sąrašą garsių maisto produktų ir gėrimų, kurių prekinius ženklus, jų manymu, reikia apsaugoti.
Šiuos gastronominius turtus gins Pasaulio prekybos organizacija (PPO). ES tikisi, kad sąrašui bus pritarta, nors daugelis bloko prekybos partnerių jį smarkiai kritikavo kaip paslėptą protekcionizmą, apsunkinantį įėjimą į ES rinkas.
Pasak Europos Komisijos, į sąrašą įtraukti ne tik vertingiausi produktai, bet ir tie, kurių vardais dažniausiai naudojamasi užsienyje, pavyzdžiui, gėrimai "Chablis", "Champagne" ir "Cognac", sūriai "Gorgonzola" ir "Manchego".
"Tai nėra protekcionizmas. Tai yra teisingumas. Paprasčiausiai yra nepriimtina, jog, pavyzdžiui, Kanadoje ES negali parduoti tikro itališko sūrio "Parma", kadangi prekinis ženklas "Parma Ham" yra užpatentuotas Kanadoje gaminamam kumpiui", - sakė ES žemės ūkio komisaras Franzas Fischleris (Francas Fišleris).
Savaites trukę ES įtakingo prekybos komiteto susirinkimai pateko į aklavietę, kadangi valstybės narės ėmė reikalauti į sąrašą įtraukti vis daugiau jų nacionalinių produktų.
Idėja pasauliniu mastu apsaugoti tam tikrus produktus sukėlė kai kurių didžiausių ES prekybos partnerių, ypač JAV, pyktį. Jie mano, kad ES reikalavimas yra priemonė apriboti įėjimą į rinką.
“Reuters”-ELTA