Sigitas STASAITIS
Vogti elektrą Lietuvoje nuo seno buvo įprasta. Tik įsismarkavę vagys pražiopsojo, jog elektros skirstymo įmonės privatizuotos. Taip, kaip naujieji savininkai griebia elektros vagis, galima rašyti detektyvus. Įkliuvėlius sutramdyti padeda milžiniškos baudos, atjungta elektra, o kartais net nupeštos šaldytos vištos.
Tikrintojus išgrūdo už durų
Kaip "Vakarų skirstomųjų tinklų" įmonės tikrintojai sužinojo, kad Naujojoje Akmenėje, V. Pranausko automobilių servise, vagiama elektra, atskleisime vėliau. Į servisą jie užėjo dieną, parodė tarnybinius pažymėjimus, pasisukiojo ir - tiesiai prie slapto elektros įvado. Serviso savininko Vidmanto Pranausko tuo metu nebuvo, tad atvykėlius lydėjo vienas iš administracijos darbuotojų.
Specialistai akimirksniu nustatė, jog elektra servise vagiama itin akiplėšiškai ir stambiu mastu - per slaptą kalbelį maitinami ne tik įrengimai, bet ir daug srovės naudojanti dažymo bei kaitinimo kamera.
Toliau reikalas vyko taip, kaip dažniausiai vyksta nutvėrus elektros vagis. Griebęs mobiliojo ryšio telefoną, serviso darbuotojas skubiai surinko įmonės savininko numerį ir pranešė apie ištikusią bėdą:
- Šefe, degam, atėjo elektros tinklų inspektoriai. Ką daryti?
Serviso savininkas Vidmantas Pranauskas davė tokias instrukcijas, kokias paprastai duoda visi įmonėse nutverti elektros vagys - darbą nedelsiant nutraukti, viską išjungti, tikrintojus išgrūsti lauk, jokių jų aktų nepasirašinėti, įmonę užrakinti ir lauke laukti. Atvyksiąs savininkas, tada kartu pasitarę ir nuspręsią, ką daryti toliau.
Elektros tinklų inspektoriai nenorėjo išeiti nesurašę protokolo, tačiau nepaklusti neturėjo teisės - jie ne policininkai, neturi įgaliojimų atlikti kratas bei tikrinti elektros instaliaciją įmonei nedirbant. Inspektoriai skambino į Naujosios Akmenės policijos komisariatą ir prašė padėti įeiti į servisą, dalyvauti užfiksuojant nusikaltimą - juk elektros vagystė stambiu mastu yra lygiai tokia pat kaip ir visos kitos. "Akistatos" žiniomis, policininkai atvykti atsisakė. Komisariato pastatas - visai šalia V. Pranausko serviso. Šiame servise, ko gero remontuojami ir pareigūnų automobiliai...
Savininkas išgirdo ultimatumą
Nors pirmoji mūsų šalies elektros lemputė suspindo 1892 metais Rietave, realiai visa Lietuva elektrifikuota tik po karo, sovietų valdžios metais. Tuomet buvo madinga vogti valdišką turtą, na o jau elektrą grobstė kas tik netingėjo ir kaip tik sugebėjo.
Elektros srovės vagys daug metų gyveno taip ramiai, jog pražiopsojo svarbią dieną - 2001-ųjų gruodžio 31-ąją. Iš esmės tądien pasaulis neapsivertė, tačiau išaušus pirmam 2002-ųjų rytui specialios paskirties AB "Lietuvos energija" jau nebebuvo. Po ilgų debatų privatizavus šią valstybinę įmonę, Lietuvos elektros tinklus realiai pasidalino dvi privačios bendrovės: "Rytų skirstomieji tinklai" bei "Vakarų skirstomieji tinklai". Naująją Akmenę aptarnauja pastaroji. "Vakarų skirstomuosius tinklus" nusipirko tie patys savininkai, kurie valdo ir komercijos milžinę "Vilniaus prekybą" su šimtais jos maksimų, minimų, akropolių. Sakysite, ką tai turi bendro? V. Pranauskas dabar žino, ką. Policininkams "nusiplovus", autoservisą per pusvalandį apsupo pečiuiti uniformuoti vyrukai su emblemomis "Vilniaus prekybos apsauga" ant rankovių.
Elektros inspektorių telefonu kviečiamas atvykti V. Pranauskas tempė laiką kaip beįmanydamas, tačiau prieš darbo dienos pabaigą kapituliavo - atvyko, nusiminęs atrakino duris...
Geras žmogus V. Pranauskas, darbštus. Ne tik pats triūsia savo servise, bet dar prisiduria budėdamas Naujosios Akmenės gaisrinėje. Verslo sąlygos Naujojoje Akmenėje labai sunkios, smaugia bankas, klientai neturtingi. Tačiau biznis nepažįsta sentimentų. Inspektoriai pagal savo lenteles suskaičiavo serviso elektros įrangos, kuriai buvo vagiama elektra, bendrą galingumą. Jį padaugino iš dienų skaičiaus nuo paskutinio patikrinimo. Išėjo tokia keturženklė suma, kad ją pamačiusio V. Pranausko vos neištiko širdies smūgis.
Persigalvoti padėjo vištos
Dar subtiliau geležinę "Vakarų skirstomųjų tinklų" bei "Vilniaus prekybos" ranką ne taip seniai pajuto ir ūkininkas iš Šilalės rajono. Jis gyvena iš savo didžiulės paukštidės. Bijodamas bankrutuoti, tam, kad paukštienos savikaina būtų kiek įmanoma mažesnė, ūkininkas sugalvojo paukštukus pašildyti pigesne elektra. Vogta. Kurį laiką sekėsi, tačiau neseniai užėjo inspektoriai, rado slaptą elektros kabelį, surašė aktą ir paskyrė didžiulę baudą. Ūkininkas, kaip ir V. Pranauskas, desperatiškai bandė bėgioti, piktintis, nepasirašyti akto, vaidinti nieko apie kabelį nežinojęs, galop ėmė grasinti teismais.
"Vakarų skirstomųjų tinklų" darbuotojai užsispyrėlį sutramdė itin subtiliai, be jokių apsaugos darbuotojų pagalbos, vienu telefono skambučiu! Buvo atkapstyta, jog ūkininkas savo užaugintas višteles pagal ilgalaikę sutartį realizuoja "Vilniaus prekybos" tinkluose.
- Į "Maximą" vežtoms tamstos vištoms iškilo rimta problema, - užsispyrėlis ūkininkas sulaukė tokio mandagaus skambučio. - Jos išlaipintos ir išrikiuotos greitkelio į Vilnių šalikelėje. Jei ir toliau būsite užsispyręs, pamirškite "Maximos" ir kitas "Vilniaus prekybos" parduotuves, savo paukščius galėsite valgyti pats.
Po tokio skambučio žmogelis tapo lyg nesavas ir itin sukalbamas. Atsidusęs "Vakarų skirstomiesiems tinklams" jis nedelsdamas sumokėjo paskirtą baudą, o į savo fermą įvedė legalų elektros kabelį.
Vagis dangstė papirkti inspektoriai
Ką ten ūkininkai. Naujieji elektros tinklų savininkai už gerklės sugriebė net oligarchą, vieną turtingiausių Lietuvos verslininkų P. Lubį, iki šiol savo trąšų fabrikams elektrą pirkdavusį tiesiai iš Ignalinos atominės elektrinės žymiai pigiau.
Lubiai, numavičiai bei kiti oligarchai reikalus greitai išsiaiškins tarpusavyje. Na o mums, eiliniams žmonėms, beliko suvokti, kad į elektros rinką atėjo nauja gadynė. Nuo šiol srovė atiteka nebe valdiškais, o privačiais laidais, kurių savininkai nusiteikę itin ryžtingai kovoti su vagimis. Daug metų Lietuvoje iki 10-15 procentų pagamintos elektros būdavo pavagiama. Privatizuotos elektros tinklų įmonės nusiteikusios itin ryžtingai ir nesitaikstys nė su menkiausiu nesąžiningumu. Naujieji savininkai siekia tvarkos pagal seną verslo dogmą - tas, kas tingi pasilenkti gulinčio cento, niekada neturės milijono.
Pradėta nuo savęs. AB "Vakarų skirstomieji tinklai" jau sustiprino savo Vidaus kontrolės tarnybą, kuri išsiaiškino, kad dešimtims smulkių Kauno regiono įmonių grobti elektrą už kyšius padeda pačių elektros tinklų inspektoriai! Išsiaiškinus mechanizmą, sužinojus apie padirbinėjamas skaitiklių plombas bei kyšius, pasitelkta policija, kuri atliko keliasdešimt kratų, sulaikė keturis "Vakarų skirstomųjų tinklų" darbuotojus, padėjusius keliasdešimčiai įmonėlių grobstyti elektros energiją stambiu mastu. Trys įtariamieji buvo suimti. Vienas jų, manoma, už kyšius, turi pasistatęs didžiulį namą, nusipirkęs ir daugiau brangaus nekilnojamojo turto. Aštuoni nesąžiningi tinklų darbuotojai atleisti iš darbo, daugelis jų stos prieš teismą.
Operacijos metu tradiciškai bandė spyriotis kelių elektrą vogusių kavinių ir restoranų savininkai. Pabuvę pusdienį be srovės ir lankytojų, verslininkai labai greitai tapo sukalbami. "Akistatos" žiniomis, visi klusniai derasi ir nelaukdami teismo moka didžiules baudas.
Elektros vagysčių era baigiasi
Pagaliau atėjo laikas atskleisti, kas įskundė serviso savininką V. Pranauską.
Ne paslaptis, jog išmestas iš darbo ar negavęs pažadėtos algos, tūlas tautietis mėgsta keršyti darbdaviui. Jei toks žino, kad darbdavys pažeidinėja įstatymus ar vagia elektrą, dažnai paskambinęs įskundžia. "Vakarų skirstomieji tinklai" net įsteigė specialų telefono numerį skundams išklausyti.
Tačiau dar dažniau elektros vagys demaskuojami žymiai paprasčiau. Kas mėnesį kompiuteriai išspausdina tablogramas, kuriose matyti, kiek elektros suvartojo visi to rajono gyventojai bei įmonės. Pastebėję, jog bendrovė, restoranas ar namo gyventojas per mėnesį sudegino įtartinai mažai elektros, inspektoriai išsiruošia į reidą.
Dažniausiai jie neskuba įsiveržti su testeriais bei protokolais. Į įtartiną įmonę neretai užeinama apsižiūrėti nepristačius, lyg į žvalgybą. Specialistui užtenka užmesti akį į ten esančius elektros imtuvus, kad taptų aišku, maždaug kiek srovės įmonėje suvartojama per mėnesį. Tuomet griebiamasi netikėto reido, pažymėjimų ir prietaisų. Prispaudusios nesąžiningus verslininkus, skirstomųjų tinklų įmonės už gerklės griebs ir elektrą vagiančius privačių valdų savininkus. Jau griebia. Atsukamų elektros skaitiklių bei slaptų elektros kabelių era baigėsi. Gal ir gerai, nes už pavogtą elektrą galop sumokame mes, sąžiningi elektros vartotojai...