• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Elektros šoko prietaisu prieš chuliganus

(BNS). Peiliais, kirviais ar kitais pavojingais daiktais ginkluotus chuliganus ir girtuoklius tramdantys policininkai nuo šiol mažiau rizikuos savo ir aplinkinių sveikata bei gyvybe. Nuo šių metų Lietuvos policininkai savo tarnyboje pradeda naudoti elektros šoko prietaisą. Policijos departamente penkiems Vilniaus miesto vyriausiojo policijos pareigūnams jau įteikti sertifikatai, liudijantys, kad jie moka naudoti elektros šoko prietaisą.

REKLAMA
REKLAMA

Pirmuosius JAV pagamintus elektrinius impulsinius prietaisus "Taser" dar šį mėnesį gaus Vilniaus, Kauno, Klaipėdos ir Panevėžio policininkai. Vėliau jais bus aprūpinti visi Lietuvos policijos komisariatai.

REKLAMA

Elektros šoko prietaisus policininkai turės nešioti silpnesnės rankos pusėje - kad iškilus pavojui nesuklystų ir nenaudotų vietoj šaunamojo ginklo. Iki šiol, iškilus pavojui savo ar aplinkinių gyvybei, policininkai naudodavo ašarines dujas ar gumines lazdas, išimtinais atvejais - tarnybinius šaunamuosius ginklus. Tačiau ašarinės dujos dirgina akis ne tik pažeidėjui, bet ir policininkui, niekuo dėtiems aplinkiniams, o nuo guminės lazdos smūgių gali lūžti kaulai.

REKLAMA
REKLAMA

Prieš pora metų Alytaus kavinėje įvyko incidentas - įsismarkavusių jaunuolių raminti atvykę policininkai patys buvo užpulti pažeidėjų. Gindamasis nuo vieno įkaušusio jaunuolio, kavinės viduje policininkas iššovė iš tarnybinio ginklo. Rikošetavusi kulka užmušė niekuo dėtą kavinės lankytoją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Apsiginkluoti naujomis specialiosiomis priemonėmis Lietuvos policija pasiūlymą gavo prieš dvejus metus. Per tą laiką buvo gauti Lietuvos ir užsienio medikų patvirtinimai, kad šis prietaisas nėra pavojingas žmonių sveikatai. Pažeidėjas griūdamas gali tik susitrenkti kūną, tačiau pakenkimų psichikai ar širdies veiklai nebūna. Šio prietaiso paveiktas žmogus kurį laiką būna visiškai bejėgis, tuo tarpu ašarinių dujų paveiktas nusikaltėlis ir toliau gali priešintis, nors jam ir peršti akis. Policijos veiklos įstatyme buvo padaryta pataisa, numatanti, kad be guminės lazdos ir ašarinių dujų policininkas gali panaudoti ir elektros šoką sukeliantį prietaisą.

REKLAMA

"Tai efektyvi priemonė, tramdant agresyvius nusikaltėlius, psichikos ligonius, kurie grasina. Tai žymiai humaniškiau, nei panaudoti šaunamąjį ginklą. Būdamas saugiame atstume policininkas gali neutralizuoti nusikaltėlį", - žurnalistams sakė policijos generalinis komisaras Vytautas Grigaravičius.

REKLAMA

Kaip veikia elektros šoko prietaisas, Policijos departamente pademonstravo patys pareigūnai - prieš pažeidėju apsimetusį kolegą pareigūnas panaudojo elektros šoko prietaisą. "Pažeidėjas" vaitodamas krito ant grindų. Panaudojus šį prietaisą, kiekvienas nuleistuko spustelėjimas yra fiksuojamas vidinėje prietaiso atmintyje, kurią galima perskaityti, bet negalima pakeisti ar ištrinti. Atmintyje yra fiksuojama kiekvieno spustelėjimo data, laikas ir naudojimo ciklo trukmė. Be to, iššaunant kontaktinius zondus su laidais aplink pasklinda daugybė mažų spalvotų konfeti su šauto užtaiso serijos numeriu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prietaise yra įmontuotas šviesos diodų šviestuvas, apšviečiantis taikinį tamsoje, ir lazerinis taikiklis, padedantis nusitaikyti į taikinį. Užsienio policijos praktikoje pastebėta, kad lazerinis taikiklis labai efektyviai veikia kaip prevencinė priemonė. Vidutiniškai net vienu iš dešimties atvejų agresyvus, pavojingai besipriešinantis asmuo paklūsta teisėtiems policijos pareigūno reikalavimams, vien tik pamatęs lazerio spindulį.

REKLAMA

Elektrinis impulsinis prietaisas yra panašios formos kaip šaunamasis ginklas, todėl, kad būtų išvengta bet kokio nesusipratimo jo panaudojimo metu, policijos veikloje bus naudojamas tik ryškiai geltonos spalvos prietaisas. Elektrinis impulsinis prietaisas TASER yra užprogramuotas 5 sekundžių automatiniam ciklui. Būtent tiek laiko bus siunčiami elektriniai impulsai į asmens raumenis, kai į jį bus iššauti prietaiso kontaktiniai zondai. Elektros impulsų ciklai gali būti kartojami tol, kol asmuo nepradės vykdyti teisėtų policijos pareigūno reikalavimų

REKLAMA

Pažeidėjų pasipriešinimas teisėtiems reikalavimams - policininkų tarnybos kasdienybė. Neretai nuolat nuo alkoholio apkvaitę gyventojai juos sutramdyti bandančius policininkus puola ne tik kumščiais, bet ir kirviais, peiliais.

"Nebūna savaitės, kad kažkokiame regione nebūtų pasipriešinimo policijai", - kalbėjo V. Grigaravičius. Policininkams taip pat tenka ginti vaikus ir suaugusius nuo juos užpuolusių šunų ir laukinių gyvūnų. Šis elektros šoko prietaisas taip pat gali būti naudojamas agresyviems gyvūnams tramdyti. Dabar policininkai dažniausiai nušauna žmonių sveikatai ir gyvybei pavojų keliančius gyvūnus. Elektrinį impulsinį prietaisą "Taser" jau naudoja Suomijos, Švedijos, Čekijos, Kroatijos, Didžiosios Britanijos, Austrijos, Belgijos, Italijos, Olandijos, Vokietijos, Graikijos ir kitų šalių policijos pareigūnai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų