Petras IVANAUSKAS
Lietuvos automobilių kelių direkcijos interneto svetainėje pateikiama išsami statistika, kiek kasmet įvyksta avarijų, kiek žmonių jose žūsta ir kiek patiria traumas. Įdomu yra tai, kad nors mes dabar kasdien kalbame apie "karą keliuose" ir žūvančius žmones, bet, pasirodo, tas "karas" vyksta jau ne pirmi metai. 1980-aisiais keliuose žuvo 836 žmonės, o pernai žuvusiųjų netgi sumažėjo - 759. O automobilių 1980-aisiais buvo net 4 kartus mažiau. Tačiau kai pradėjome savo skaičius lyginti su Europos statistika, paaiškėjo, kad vairavimo kultūra Lietuvoje yra viena iš prasčiausių - kaip ir kitose Baltijos šalyse. Lietuvoje pernai milijonui gyventojų teko 223 žuvusieji, Latvijoje - 177, Estijoje - 152, Graikijoje - 150, Lenkijoje - 137. Iš viso pernai Europos keliuose žuvo 38 500 žmonių. Iki 2010 metų Europos Sąjunga tikisi sumažinti žuvusiųjų keliuose skaičių iki 25 000.
Daugėja įkaušusių
Susisiekimo ministerijos Saugaus eismo priežiūros specialistų teigimu, nelaimių keliuose ir jose žuvusiųjų daugėja todėl, kad labai pagausėjo neblaivių ir neturinčių teisės vairuoti asmenų sukeltų eismo įvykių. Šiemet vyko dešimtys reidų, kurių metu pareigūnai stabdė transporto priemones ir tikrino vairuotojų blaivumą. Deja, maždaug vienas iš 70 vairavo įkaušęs. Praėjusį savaitgalį policija tikrino vairuotojų blaivumą. Patikrinus 16 632 vairuotojų paaiškėjo, kad 295 jų vairavo neblaivūs. 32 nustatytas sunkus girtumas. Galima sakyti, kad žmogus jau nepaėjo, o keturiais ratais bandė važiuoti. Matyt, gėrė tol, kol vaizdas ėmė trigubėti. Kaip sako seni vairuotojai - jei jau rodosi trys keliai, važiuok viduriniu ir gal namus pasieksi. Arba ne. Gali ne tik pats užsimušti, bet ir kitus į aną pasaulį pasiųsti. Pavyzdžių daugybė. Tačiau šį kartą pateiksime ne tokius kruvinus, o gal labiau kuriozinius. Apie juos redakciją informavo mūsų bendradarbė telšiuose Giedra Akavickienė.
Neapsaugojo net akmenų tvora
Liaudis sako, kad girtam velnias pagalvėlę pakiša. Tai gali patvirtinti alaus prisisiurbęs vairuotojas, kuris savo automobiliu "taranavo" didžiulius akmenis ir liko ne tik gyvas, bet ir visiškai sveikas. Pasirodo, sodybos šeimininkai, susitempę lauko riedulius, bando gintis nuo girtų vairuotojų, nuolat išvažinėjančių veją, tačiau, kaip paaiškėjo, net akmenys nepadeda.
Vakarop Telšių rajono Ryškėnų kaimo gyventojus išgąsdino didžiulis trenksmas. Palikę pradėtus darbus, žmonės susirinko į avarijos vietą priešais Masčio gatvės 10-ąjį namą.
Automobilis "SEAT Toledo" nuvažiavo nuo kelio ir atsitrenkė į sodybos pakraštyje palei gatvę išdėliotus akmenis - sustūmė juos į krūvą ir pasikabinusi ant jų sustojo. Nedaug betrūko, kad automobilis būtų rėžęsis į elektros stulpą. Kaip manoma, eismo nelaimė įvyko įkaušusiam vairuotojui nepasirinkus saugaus greičio ir nesuvaldžius automobilio. Iš "SEAT Toledo" išlipęs 34 metų telšiškis Evaldas P. buvo atviras. Vyras prisipažino, kad prie vairo sėdo išgėręs du butelius alaus, o vairuotojo pažymėjimą pamiršo namuose. Į alkotesterį pažeidėjas įpūtė 2,38 promilės (tai vidutinio laipsnio girtumas).
Laimė, autoįvykio metu žmonės nenukentėjo.
Nepasisekė ir dar vienam žemaičiui.
Kelyje Telšiai - Rainiai, prie Telšių ribos, į autoįvykį papuolė Seimo nario Jono Ramono žmona Vilija, vairavusi visureigį "Toyota RAV4". Kaip paaiškėjo, kitos mašinos - "Audi 80" - vairuotojas 23 metų Vytautas M. buvo neblaivus.
V.Ramonienės vairuojamas džipas nuvažiavo nuo kelio ir, "nuskynęs" pėsčiųjų perėjos kelio ženklą, sustojo griovyje, šalia pėsčiųjų ir dviratininkų tako. Tuo tarpu "Audi 80" vairuotojas nuvažiavo toliau esą norėdamas nuo kelio patraukti automobilį. Tačiau iš kur jis galėjo žinoti, kad atsitiktinai autoįvykį pastebėjo policininkas. Bėglys netrukus buvo sulaikytas.
Per mažos baudos
Atrodo, kad baudos už vairavimą neblaiviam tikrai nemažos, tačiau girtuoklių nemažėja. Dabar, jei nustatomas lengvas girtumas (0,41 - 1,5 promilės), vairuotojas baudžiamas nuo 1000 iki 1500 litų bauda arba atimamas vairuotojo pažymėjimas. Jeigu nustatomas vidutinis girtumas (1,5 - 2,5 promilės) - bauda nuo 1500 iki 2000 litų. Kai sunkus girtumas (daugiau nei 2,51 promilės), bauda siekia iki 3000 litų ir atimamas vairuotojo pažymėjimas. Už transporto priemonės vairavimą apsvaigus nuo narkotikų skiriama bauda nuo 1500 iki 3000 litų ir nuo metų iki 3 atimamos vairuotojo teisės. Susisiekimo ministerijos užsakymu atlikus visuomenės nuomonės tyrimus paaiškėjo, jog 43 procentai apklaustųjų mano, kad baudos už vairavimą išgėrus teisingos, tačiau 36 procentai sakė, kad jos turėtų būti griežtesnės.
Vyriausybė Seimui jau pateikė pasiūlymus, kaip kovoti su girtuokliais ir kitais eismo taisyklių pažeidėjais. Siūloma pirmą kartą pakliuvus už vairo išgėrusiam nuo 0,41 iki 1,5 promilės skirti baudą arba atimti teises nuo 12 iki 18 mėnesių. Išgėrusiems nuo 1,51 iki 2,5 ir daugiau promilių skirti baudas nuo 2000 iki 3000 litų ar atimti teises nuo 2 iki 3 metų. Neturintys 2 metų vairavimo stažo, autbusų ir sunkvežimių vairuotojai bus baudžiami, jei jų kraujyje bus ir 0,2 - 0,4 promilės alkoholio. Jiems už tai bus skiriama bauda nuo 500 iki 1000 litų. Pakartotinai pakliuvus vairuojant išgėrus, bausmės bus žymiai didesnės: teisė vairuoti bus atimta 2 - 4 metams, o neturintiems teisių galės būti skirti administracinis areštas iki 30 parų ir transporto priemonės konfiskavimas. Beje, už grotų bus galima pasodinti ir tuos vairuotojus be teisių, kurie greitį viršys daugiau nei 50 kilometrų.
Susisiekimo ministras Algirdas Butkevičius mano, jog sugriežtintos bausmės duos rezultatų. Panašias nuostatas prieš 2 metus ėmus taikyti Latvijoje, ten avaringumas sumažėjo 20 procentų, o žuvusiųjų - 15 procentų.
Tačiau girtuokliai už vairo - jau ne tik lietuvių ar latvių vairuotojų problema. Girti vairuotojai keliuose siautėja ir kitose valstybėse, o ne visur pasiseka sugriežtinti įstatymus.
Štai Portugalija yra irgi tarp tų Europos valstybių, kuriose važinėti keliais yra nesaugu. Dar prieš kelerius metus, norėdama išspręsti girtų vairuotojų problemą, vyriausybė sumažino leistiną alkoholio kiekį vairuotojų kraujyje iki 0,2 promilės. Toks alkoholio kiekio apribojimas atitinka ir Europos Sąjungos rekomendacijas. Tačiau toks vyriausybės žingsnis sukėlė protesto akcijas. Portugalai tvirtino, kad jų šalyje egzistuoja sena tradicija maistą užgerti vynu, ir pasiekė savo. Vyriausybė buvo priversta atšaukti savo sprendimą ir sugrąžinti leistiną 0,5 promilės ribą. Tokia alkoholio riba leistina daugumoje Europos valstybių: Austrijoje, Belgijoje, Bulgarijoje, Danijoje, Graikijoje, Italijoje, Ispanijoje, Kipre, Latvijoje, Olandijoje, Prancūzijoje, Slovėnijoje, Suomijoje, Vokietijoje. Tiesa, D. Britanijoje, Airijoje, Liuksemburge ir Maltoje galima važiuoti ir turint 0,8 promilės, o Estijoje, Čekijoje, Rumunijoje, Slovakijoje ir Vengrijoje kraujas turi būti visiškai be alkoholio. Bėda, kad vis daugėja tokių, kurie važinėja išgėrę gerokai daugiau nei leidžia taisyklės. Geriausia, aišku, prie vairo sėsti visiškai blaiviam, nes labai sunku geriant neperžengt ribos.
Apsimesti nepavyks
Lietuvoje riba - 0,4 promilės. Kiek galima išgerti, kad neviršytum tos nelemtos 0,4 promilės - toks klausimas ypač aktualus sėdint prie vynu ir degtine nukrauto stalo. Paplitęs teiginys, kad kiekvienam savo svorio kilogramui gali išgerti gramą degtinės, nėra teisingas. Dar sunkiau suskaičiuoti, per kiek valandų iš organizmo pasišalina alkoholis, nes tai priklauso ir nuo to, kiek gerta, ir nuo kiekvieno žmogaus individualių savybių. Kaip ir geriant - vienas ir pusę litro degtinės išgėręs užrištomis akimis eina tiesiai kaip styga, o kitas ir nuo bokalo alaus liežuvio neapverčia. Daug priklauso ir nuo medžiagų apykaitos greičio. Vyrams visi procesai vyksta greičiau, tad jie ir blaivėja greičiau nei moterys. Miegant visi procesai sulėtėja, tad ir medžiagų apykaitos greitis lėtėja. Todėl jei gėrėte iki pusiaunakčio, o rytą reikės važiuoti, nemiegokite iki paskutinės minutės, o kad ir kaip sunku būtų, atsikelkite anksčiau ir kaip reikiant pasivaikščiokite. Vyrų organizme per valandą sudega apie 0,1 gramo kilogramui kūno svorio, o moterų - 0,085 gramo kilogramui kūno svorio absoliutaus alkoholio
O apsimesti blaiviam, jei tikrai esate išgėręs, vargu ar pavyks. Ryžių košė su sviestu kvapą gal ir panaikins, bet sustabdžius policijai pasirodyti esąs blaivus galės nebent tas, kuris turi budistų vienuolio ištvermę. Pareigūnai žino daugybę požymių, pagal kuriuos galima nustatyti, ar blaivus prie vairo: tai ir drebantys pirštai, ir akių vokai, paraudimas ar išbalimas, keistokas elgesys ir panašiai.
Kodėl išgėrus negalima vairuoti
Net nedidelė alkoholio dozė lėtina vairuotojo reakciją, neigiamai veikia regą ir klausą, trikdo judesių koordinaciją. Tyrimų duomenimis žmogaus, suvartojusio vos 5 gramus gryno alkoholio, gebėjimas orientuotis pablogėja nuo 20 iki 50 procentų. Veikiant alkoholiui, vairuotojas sunkiau skiria spalvas, klaidingai suvokia atstumą iki vieno ar kito objekto, jo regėjimas adaptuojasi beveik dvigubai ilgiau. Neretai priimti skubų sprendimą kliudo ir perdėtai pakili, euforiška išgėrusiojo nuotaika, atsipalaidavimas. Paprasčiausiai išbandyti save išgėrusį gali kiekvienas, atsisėdęs prie kompiuterio. Žaisdami bet kokį žaidimą iš karto pastebėsite, kaip sulėtėjo jūsų reakcija ir daug sunkiau patekti į sudėtingesnį lygį.
Medikai yra nustatę alkoholio poveikį žmogaus organizmui. Pagal juos, nuo 0,2 promilių pakinta jausmai ir nuotaika, nuo 0,5 promilių - apsvaigstama, susilpnėja gebėjimas sveikai protauti, nuo 1,0 - judesiai tampa gremėzdiški, nekordinuojami, nuo 2,0 - kalba tampa nerišli, svirduliuojama, nuo 4,0 promilių, medicinos duomenimis, prarandama sąmonė, o nuo 5 - ištinka mirtis. Tačiau gyvenimas paneigė medikų prognozes. Pasirodo, kad ir daugiau promilių prigėrusieji ne tik kad nemiršta, bet ir sugeba vairuoti.
Kauno policijos eismo priežiūros tarnybos pareigūnai automagistralėje Vilnius - Klaipėda sustabdė įtarimą sukėlusį eismo juostų viduriu važiavusį sunkiasvorį vilkiką. Kai jo vairuotojas papūtė į alkoholio matuoklį sutriko net visko matę policininkai - prietaisas parodė 7,27 promilės girtumą. Kelmiškis Vidmantas paaiškino vakare gėręs alkoholio, o ryte dar atsigaivinęs stipriu alumi. Išlipti iš vilkiko kabinos vyriškis nesugebėjo, jį iškėlė policininkai.
Iki tol neoficialus šalies girtumas priklausė traktorininkui iš Kėdainių - 6,66 promilės, o dabar jau ir kelmiškis vairuotojas nebe rekordininkas. Alytuje buvo sulaikytas vairuotojas, kuris į matuoklį įpūtė 7,84 promilės alkoholio. 31 metų "kelių erelis" R.Z. buvo sulaikytas, kai su "Audi 100" atsitrenkė į apsauginę tvorelę.
Tačiau net ir ištvermingiausius Lietuvos girtuoklius smarkiai lenkia vairuotojai iš Lenkijos. Gydytojai vairuotojo Andžejaus (45 m.) iš Makovo kaimo kraujyje aptiko net 12,3 promilės alkoholio.