• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dzūkų "moškės" serga klaustrofobija

Albertas ONIŪNAS

Liškiava - nuošalus, nuostabiai gražus kaimas ant Nemuno kranto, į kurį gali patekti važiuodamas nuo Merkinės, Leipalingio link. Nors kaime gyvena tik 54 žmonės, pastaruoju metu jis išgarsėjo tuo, kad įžymiųjų Dzūkijos "moškių" čia skraido beveik dvigubai daugiau nei ties Alytumi ar kur kitur. Veterinaras Juozas Miliauskas, pakalbintas apie "moškes", sakė, kad, jos kanda visus šiltakraujus gyvūnus. Netolimame Gailiūnų kaime užpernai krito trys karvės. Manoma, kad nuo šių muselių. Pasak J. Miliausko, ir gyvuliai gali būti alergiški. Todėl neatmetama tikimybė, kad tos karvės nudvėsė ne mirtinai "moškių" užkandžiotos, o kad buvo alergiškos jų įkandimams. Šie bjaurūs padarai skraido ne visada - tik kai nėra vėjo. Net ir nedidelis vėjelis jas nubloškia prie žemės.

REKLAMA
REKLAMA

"Moškių" eksportas į Kauną

Algis Šimkonis, su mama Julija Šimkoniene gyvenantis gražioje sodyboje ant kalnelio, mano, kad bjauriausi metai buvo užpernai. Tąsyk, su sūnumi nuvykus į Kauną, paaiškėjo, kad drabužių klostėse liškiaviškiai atsivežė ir "moškių", kurios tuojau ėmė kandžiotis. Šie gyviai aktyvūs tik gryname ore, o patalpoje tuojau pat nudvesia - ne taip, kaip uodai. Beveik nėra jų ir tvartuose, tačiau gyvulių tai negelbsti - nelaikysi gi vasarą uždaryto arklio ar karvės. Kai nėra vėjo, vištos net nelenda iš tvarto - tūno tenai visą dieną ar kol pakils vėjelis. Pasak Julijos Šimkonienės, pernai padvėsė trys jau gerokai ūgtelėję viščiukai - tiek "moškių" prilindo jiems į akis, kad nebeišturėjo. Lengviausia šunims ir katėms - jiems skrajojantys gyviai nė kiek nekenkia.

REKLAMA

Per tuos gyvius žuvų nebėra

Pati J. Šimkonienė bandė gelbėtis tepdamasi veidą dyzelinu, tačiau iškart prasidėjo alergija - išmušė raudonomis dėmėmis. Ir Algiui Šimkoniui teko teptis dyzelinu, bet šiemet dar apsieina be jo. Visa šeima, ir vaikai, turi bitininkų kepures su tinkleliais. Kai Algis eina prie Nemuno žvejoti, užsideda tokią kepurę, nes kitaip ant kranto neišstovėsi. Tuo tarpu upelyje ar Liškiavos ežere "moškės" nesiveisia. Ten žmonės ir maudosi.

REKLAMA
REKLAMA

A. Šimkonis sakė, kad šįmet, prasidėjus "moškėms", Nemune visiškai nebekimba žuvys. Veikiausiai nuo tų chemikalų vanduo priaugęs kažkokių žalių maurų. Jais žuvys ir maitinasi, o į masalą nekreipia jokio dėmesio. Tačiau kodėl nekimba lydekos - neaišku, juk jos maurų neryja. Gal tiesiog per tą žalią bjaurastį nemato masalo? Tačiau tai laikina - baigsis "moškės", dings maurai ir žuvys vėl ims kibti kaip anksčiau, mano Algis. Žiemoja tie gyviai tik Nemune, nes smėlėtas ir švarus dugnas jiems nepatinka - reikalingas dumblas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Karvė puola maudytis

Eglutė Karlonienė visai nusikamavo - ir uodai, ir "moškės" skraido. Kai palijo, buvo ramu, o dabar vėl puola. Moteris dyzelinu dar nesitepė, bet karvę teko. Kažin ar sveika? Turbūt ne, bet ką darysi. Gyvulys jau visai neranda vietos, trinasi į krūmus, kad nors kiek tuos "brudus" nusibrauktų. Nuvedė prie vandens. Kai išlipo, tuojau visas spiečius vėl apipuolė, tai karvė šmaukšt atgal į vandenį ir stovi. Pernai visai nebuvo išsigelbėjimo, teko kaip reikiant "soliarka" teptis, nes būtų akis išėdę. Anksčiau juk nebuvo nei kolorado vabalų, nei tų "moškių" - gal gamta keičiasi? Padeda ir gvazdikėliai, bet E. Karlonienė jų neturi. Anksčiau buvo toks vietnamietiškas tepaliukas mažoje, apvalioje dėžutėje su auksine žvaigžde ant viršaus. Jis irgi padeda, bet dabar nebėra kur nusipirkti. Pernai tiek daug tų bjaurybių buvo, kad šieną teko krauti galvas marlėm apsivyniojus. Jei taip būtų buvę anksčiau, moteris sakytų, kad pasaulio pabaiga atėjo. Bet kad ta pabaiga atėjo ir praėjo. Va, dveji metai kaip praėjo. Viskas kaip buvo, taip ir liko. Kiti moters gyvuliai nuo "moškių" nekenčia - vištų nelaiko, nes apskritai paukščių nemėgsta, o paršiukai į mėšlą įsiknisa ir jiems viskas gerai.

REKLAMA

Padeda ir "višnevskis"

Šalia parduotuvės "Liškiava" gyvenantis Antanas Vaitulionis sako, kad žuvų Nemune nebeliko ne dėl "moškių" ar chemikalų joms naikinti. Kalti "elektrikai", tai yra brakonieriai, atvykstantys iš Alytaus ir "žvejojantys" elektra. Jie visas žuvis ir "ištručijo". Nuo "moškių" Antanas saugosi kaip ir visi - kai "žvaigždutė" baigėsi, liko tik dyzelinas. Daug jo nereikia - tik brūkštelėjai pirštu kaktą, ausis, prie nosies. Vienas žmogus dirbo miške, tai ten nuo tų "moškių" pasiusti galima. Prakaituoji, dyzelinas bėga nuo kaktos į akis, o kai su prakaitu visai nubėga - tos ir vėl puola. Tai jis sugalvojo tokį vielos lanką aplink galvą, prie kurio pritvirtino du dyzelinu sumirkytus skudurus. Padėjo. Dar labai tinka "višnevskio" tepalas - "moškės" ir uodai tik zyzia aplink veidą, bet netupia. Tik ta smarvė ne tik skraidančiuosius atbaido - ir kai kurie žmonės jos nepakenčia.

REKLAMA

Melžia keturiese

Centrinėje Liškiavos gatvėje sutikta moteris, Onutė, mano, kad pernai "moškių" buvo mažiau, nes į Nemuną buvo laiku įpilta chemikalų. Šį pavasarį ir vasarą viskas vyksta anksčiau nei įprastai, o "moškių" nuodus supylė kaip ir pernai. Tai reiškia, kad pavėluotai, todėl jokio efekto nėra. Vienai pamelžti karvės beveik neįmanoma. Kad ramiai stovėtų, nezyliotų, patepa pilvą ir tešmenį kiaulės riebalais. Kad pati galėtų ramiai melžti, šalia stovi trys vaikai su šluotelėmis ir vaiko tas "moškes". Dabar daug moterų Liškiavoje taip melžia karves - viena melžia, kita šluotele tuos gyvius baido. Anūkę Vakarę močiutė ištepa gvazdikėliais. Prieš tai juos užpila spiritu ir palaiko. Todėl vos metukų ir mėnesio sulaukusi Vakarė, su mama atostogaudama pas močiutę, nuo skraidančių gyvių apsaugota. Na, o geriausia yra daug traktoriumi dirbantiems vyrams. Reikia tik rečiau praustis ir skalbtis drabužius. Tada nuo dyzelino smarvės "moškės" nepriskrenda arčiau kaip per metrą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lukašenka neįsileido chemikalo

Mašalų lervoms naikinti Vyriausybė šiais metais skyrė 270 000 litų. Už juos buvo nupirkta daugiau kaip 6 tonos biologinio preparato "VectoBac". Keturios tonos šio preparato gegužės antrojoje pusėje buvo išpilta į Nemuną pasienyje su Baltarusija. Likusį ketinta išpilti Baltarusijos teritorijoje, tačiau nepavyko gauti leidimo įvežti chemikalą, todėl tai, kas liko, išpilta taip pat Lietuvoje.

REKLAMA

Nemune ties Alytumi viename kvadratiniame decimetre rastos 5 mašalų lėliukės, tuo tarpu žemiau, už Merkinės, - net 32 lėliukės. Alytuje per 10 minučių žmogų užpuola vidutiniškai trys, Druskininkuose - 60, Liškiavoje - net 184 mašalai. Prieš keletą metų nuo mašalų Dzūkijoje kasmet krisdavo po keletą galvijų. Šiais metais tokių atvejų dar nepasitaikė.

Paprastai mašalai Dzūkijoje siautėja tris keturias savaites. Mokslininkai mano, kad sistemingai naikinami kraujasiurbiai po kelerių metų nebeturėtų kelti nemalonumų. Per pastaruosius ketverius metus Vyriausybė mašalų lervoms naikinti jau skyrė daugiau nei milijoną litų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų