Remigijus RAINYS
Neseniai Anykščių kultūros centre buvo apdovanoti vaikai, kurie šiemet pasižymėjo neeiliniais poelgiais. Rajono mero Alvydo Gervinsko iniciatyva "Mažojo žygdarbio" apdovanojimai įteikti jau antrą kartą. Rajono mokyklų bendruomenės pasiūlė apdovanoti 11 vaikų. Šiems moksleiviams buvo įteiktos knygos pavidalo saldainių dėžutės ir gaubliai, tačiau kai kurie vaikai, nesavanaudiškai puolę į pagalbą draugams ar net visiškai nepažįstamiems žmonėms, tikrai negalvojo apie kokį nors įvertinimą.
Išgelbėk draugą
Jono Biliūno gimnazijos pradinukas Lukas Stimbiris (8 m.) su dar dviem vyresniais draugais žaidė močiutės kieme. Įsilinksminę berniukai vaikė vienas kitą, kol metais už Luką vyresnis Tadas Orlikas pabandė peršokti per kanalizacijos šulinį. Nevykusiai Atsispyręs, Tadas nusileido ant netvirto šulinio dangčio, ir šis, neišlaikęs vaiko svorio, įlūžo. Jau bildėdamas į iki pusės vandens apsemtą kelių metrų gylio šulinį, vaikas suspėjo rankomis užsikabinti už rentinio kraštų. Pamatęs, jog tuoj tuoj gali atsitikti nelaimė, keliais metais vyresnis Valdas išsigando ir įvykius stebėjo pabėgėjęs į šalį. O mažasis Lukas nedvejojo nė akimirkos ir puolė bičiuliui į pagalbą. Tadas sugebėjo viena koja atsiremti į rentinio atsikišimą, tačiau ta atrama buvo labai menka, ir vaikas nebūtų ilgai išsilaikęs. Kai Tadas ištiesė Lukui rankas, Lukas, sukaupęs visas jėgas, ištraukė bičiulį iš šulinio. Mažasis šaunuolis sakė, kad jie pergyveno ir dėl per "gelbėjimo operaciją" nusmukusio ir šulinyje nuskendusio Tado bato. Pats L. Stimbiris nesididžiavo ir pradžioje apie savo poelgį net buvo pamiršęs papasakoti tėvams. Krepšininku norintis tapti antrokas prisipažino, jog baisiausia jam buvo tada, kai reikėjo lipti ant scenos ir visų akivaizdoje atsiimti apdovanojimą. Panašiai pasielgė ir Svėdasų Juozo Tumo - Vaižganto vidurinės mokyklos ketvirtokė Miglė Tumaitė, kuri išgelbėjo ežere skendusį septynmetį. Vasarą Miglė drauge su Luku Palubinsku, atvykusiu iš Anykščių, maudėsi Gykių ežere. Netikėtai berniukas įtraukė didelį gurkšnį vandens ir užspringęs paniro. Miglė nepasimetė ir, šokusi į vandenį, ištraukė bičiulį į krantą, pašaukė jo tėvus.
Tarsi tikros detektyvės
Anykščių Antano Baranausko vidurinės mokyklos septintokės Martina Masevičiūtė ir Raminta Savickaitė tą šeštadienio rytą stebėjo krepšinio varžybas mokyklos sporto salėje. Abi keturiolikametės - rajono krepšinio rinktinės narės, todėl, jau išėjusios į lauką, vis dar dalijosi rungtynių įspūdžiais. Moksleivių dėmesį patraukė stadiono takeliu bėganti ir šaukianti garbaus amžiaus močiutė. Martina ir Raminta pamatė tolumoje nubėgančias dvi vyresnio amžiaus merginas. Iš susijaudinusios močiutės sužinojusios, kad jos pavogė senolės piniginę, nedvejodamos pasileido pavymui. Pastebėjusios, kad jas vejasi, bėglės pradėjo sukiotis tarp namų, bandydamos atsikratyti savo persekiotojų, tačiau sportininkės vis tik jas pasivijo ir sustabdė. Nors viena iš bėglių buvo gerokai vyresnė už M. Masevičiūtę ir R. Savickaitę, tačiau šios neišsigando ir paklausė, ką šios padariusios. Jaunesnioji mergina dar bandė sprukti, tačiau, supratusi, jog yra atpažinta, sustojo. Viena iš vagilių išsitraukė iš savo kuprinės juodą piniginę ir atidavė krepšininkėms. Merginos paprašė apie jas niekam nesakyti ir skubiai nuėjo savo keliais. Atgavusios močiutės piniginę, Martina ir Raminta ėmė dairytis nukentėjėlės, bet jos niekur nematė. Moksleivės teigė, kad senolės paieškos užtruko gerokai ilgiau nei vagilių gaudynės. Juo labiau, kad persekiotojos nesuspėjo įsidėmėti, kaip močiutė atrodė. Tuomet viena moksleivė nuėjo į vieną pusę, o jos draugė - į kitą ir vis suko ratus po aplinkinį rajoną. Pagaliau Martina pamatė gatve važiuojantį policijos patrulių automobilį ir ėmė mosuoti rankomis, bandydama jį sustabdyti. Tačiau pareigūnai pravažiavo pro šalį. Tik kai atbėgusi Raminta ėmė mojuoti atgautąja pinigine, patruliai atkreipė dėmesį ir sustojo. Netrukus paaiškėjo, kad tame pačiame automobilyje sėdėjo ir piniginės savininkė, kuri turėjo padėti pareigūnams atpažinti ją nuskriaudusias vagiles. Senolė sakė, kad ją, grįžtančią su pirkiniais iš parduotuvės, pasivijo dvi merginos ir, pagriebusios ant krepšelio viršaus gulėjusią piniginę, nubėgo. Piniginės savininkė siūlė Martinai ir Ramintai pinigų, tačiau moksleivės jų atsisakė. Netrukus buvo sulaikytos ir vagilės. Paaiškėjo, kad taip praturtėti ketino nedarniose šeimose augančios aštuntokė ir dešimtokė. Pirmą kartą į teisėsaugininkų akiratį patekusios paauglės labai gailėjosi savo neapgalvoto poelgio. Vagilių motinos nubaustos piniginėmis baudomis.
Nepabūgo ugnies
Dabužiuose gyvenantis Anykščių Antano Baranausko vidurinės mokyklos šeštokas Arminas Didas vasaros pabaigoje kieme į rietuvę krovė malkas. Staiga vaikinas išvydo tolumoje, netoli miško, iš negyvenamo namo kylančius juodus dūmus. Berniukas sėdo ant dviračio ir sparčiai numynė gaisravietės link. Paaiškėjo, kad užsidegė į du sukabintus tralus sukrautas supresuotas šienas. Suaugusių žmonių šalia nebuvo, tik iš tolėliau į gaisrą spoksojo vaikų būrelis. Vienas tralas jau liepsnojo, o stiprus vėjas ugnies liežuvius permetė ir į kitą. Arminas nedvejodamas įšoko į tralą ir ėmė ridenti laukan dar neužsiliepsnojusius rulonus. Visų šieno rulonų berniukas išridenti nesuspėjo, nes ugnis vis artėjo. Tuo metu atskubėjo keli ugniagesių automobiliai. Gaisras buvo užgesintas. Ugniagesiai pagyrė nepažįstamų ūkininkų turtą gelbėjusį savo pagalbininką. "Mažojo žygdarbio" apdovanojimus gavo ir A. Vienuolio gimnazijos trečios klasės moksleiviai Gintas Samulis bei Justas Baukys, vasarą gesinę degančią žolę. Sparčiai besiplečiančią ugnį berniukai gesino kojomis, akmenimis ir po ranką pasitaikiusiais pagaliais. Vėliau moksleiviai tolėliau nuo ugnies židinio perkrovė nepažįstamų žmonių šieną.