Ramutė PEČELIŪNIENĖ
Du mažamečius sūnus - trečiuosius bebaigiantį Tomą ir metais jaunesnį Darių - auginanti Žvirblaičių kaimo (Alsėdžių sen., Plungės raj.) gyventoja Loreta Jurkaitienė lapkričio pabaigoje tikėjosi sulaukti trečios atžalos. Deja, įvykus priešlaikiniam gimdymui, spalio 5-osios naktį Klaipėdos ligoninėje Loreta pagimdė negyvą berniuką. Palaidojusi kūdikį, šiek tiek sustiprėjusi ir po patirtos nelaimės atsigavusi, moteris kartu su vyru kreipėsi į Plungės rajono apylinkės prokuratūrą. Sutuoktiniai savo pareiškime nurodė, jog dėl jų kūdikio mirties kalti Plungės policijos komisariato pareigūnai, todėl paprašė šį įvykį išnagrinėti ir pareikalavo kompensacijos. Pareiškime nurodytas aplinkybes ėmusi tirti prokurorė Aldona Šukienė apklausė L. ir R. Jurkaičius bei Plungės PK Savivaldybių policijos pareigūnus. Spalio 3-iosios įvykius abi pusės vertino skirtingai. Prokurorė A. Šukienė patvirtino, jog tiktai medicinos ekspertams nustačius, dėl kokių priežasčių gimė negyvas Jurkaičių kūdikis, bus galima padaryti išvadas. Beje, atrodo, jog ekspertizės rezultatų teks ilgokai palaukti...
Išsigandusią pareigūnų moterį suėmė sąrėmiai
22 metų Loreta Jurkaitienė pasakojo, jog spalio 3-iosios rytą ji su vyru ir vaikais buvo namuose. Staiga apie 11 valandą į namus įėjo du policininkai. Pirmieji jų žodžiai, kuriuos išgirdo vietoj pasisveikinimo, buvo panašūs į kraupų grasinimą. Jie šaukė "pakelsią į viršų" (o tai reiškė - susprogdinsią) sutuoktinių trobą... Tapo aišku, jog pareigūnai ieško naminės degtinės. Paviršutiniškai apžiūrėję kambarius, išspardę ant grindų gulėjusius tuščius plastmasinius butelius, kuriais labai mėgo žaisti mažieji sūnūs, pareigūnai Loretai ir jos vyrui liepė eiti "į pakalnę". Čia, miškelyje, vos už pusšimčio metrų nuo Jurkaičių sodybos, kaip netrukus jaunoji moteris sužinojo, buvo aptiktas "bravoras". Loreta sakė tomis akimirkomis labai išsigandusi. Ji ne iš karto supratusi, jog netikėtai į namus įvirtę vyrai yra policininkai - jie buvo neuniformuoti.
- Juk galėjo būti ir kokie nors nusikaltėliai, - garsiai svarstė moteris.
Vienas jų moterį pastūmęs, čiupęs už apykaklės vyrą ir beveik tempte nusitempęs į miškelį. Čia L. Jurkaitienė išvydusi "bravorą" (moteris kategoriškai tvirtino apie jį nieko nežinojusi) ir du antrankiais prie medžio prirakintus žmones. Vienas jų buvo netikras Loretos brolis Arsenas Žukauskas. Jiedu kartu augo vaikų namuose, o paskui tapo Irkinių kaimo (Plungės raj.) gyventojos Olgos Žukauskienės įvaikiais ir beveik dešimtmetį gyveno jos namuose. Kitas pareigūnų sulaikytas vyrukas buvo netolimoje kaimynystėje gyvenantis Andrius Pocius. Kuomet šiedu pareiškę, jog "bravoras" ne Jurkaičių, jog šie niekuo dėti, policininkai Loretą iškart paleidę ir liepę eiti namo. Nors jos vyras Ričardas sugrįžo gana greitai, už kokių penkių minučių, L. Jurkaitienė tikino dar kartą patyrusi stiprų sukrėtimą - esą šįkart išsigandusi, kad pareigūnai vyro neapkaltintų "samagono" virimu ir neišsivežtų... Visa tai moterį stipriai paveikė. Po kiek laiko ji pajuto skausmus, prasidėjo sąrėmiai.
Pagimdė negyvą sūnų
Kitą naktį kartu gyvenantis brolis (tas pats Arsenas) nubėgo pas kaimynus ir iškvietė greitąją pagalbą, kuri moterį nuvežė į Plungės rajono ligoninę. L. Jurkaitienė sakė, jog ją priėmęs gydytojas I. Murašovas pareiškė negirdįs kūdikio širdies tonusų. Po kiek laiko skausmų iškankinta moteris buvo išvežta į Klaipėdą. Uostamiesčio medikai ėmė priekaištauti, kodėl ji taip vėlai į juos kreipėsi. Galiausiai jie patvirtino, jog kūdikis negyvas. Praradusi sūnų, moteris sakė negalėjusi su tuo susitaikyti, todėl nusprendusi ieškoti teisybės. Vyras (jis raštingesnis, nes Loreta baigusi tik 7 klases) parašė pareiškimą prokuratūrai.
Nusprendė ieškoti teisybės
- Teisingumas vis dėlto turi būti, - sakė L. Jurkaitienė. - Galbūt aš nieko nelaimėsiu, nes puikiai suprantu, kad pareigūnai bulvienę srebia iš vieno katilo, tačiau tylėti negaliu. Jeigu ir nepriteis kompensacijos (moteris negalėjo nurodyti, kokios pinigų sumos norėtų už prarastą kūdikį - R. P.), tai bent tegul nubaudžia policininkus.
L. Jurkaitienė vėliau pasiguodė ir dabar nesijaučianti rami. Ji bijo, kad keršydami už tai, jog kreipėsi į prokuratūrą, pareigūnai iš tiesų jos trobos "nepakeltų į viršų". Tačiau Loreta sako negalėjusi tylėti, nes kentėjo ne tik ji, bet ir mažamečiai sūnūs (jie taip pat išsigando, nes po policininkų apsilankymo išbėgo į lauką ir puolė prie šalimais besiganiusių ožkų - čia mažyliai jautėsi saugūs).
Policininkai vykdė savo pareigą
Plungės rajono PK Savivaldybių policijos vyresnysis inspektorius Vaclovas Višinskis patikino, jog jo pavaldiniai jaunesnieji inspektoriai šį įvykį pakomentavo kitaip. Policija gavo pranešimą, jog Žvirblaičių kaime, netoli Jurkaičių sodybos esančiame miškelyje, gaminama naminė degtinė. Čia buvo nusiųstas keturių pareigūnų ekipažas. Policininkai turėjo gerokai paklaidžioti, kol surado nurodytą vietą. Vienas šioje operacijoje dalyvavęs jaunesnysis inspektorius sakė, jog naminės degtinės gaminimo vieton jie atsėlino iš priešingos nei stovi Jurkaičių sodyba pusės. Besiartindami vyrai išgirdo, kaip moteriškas balsas ėmė šaukti, jog reikia bėgti, slėptis nuo policijos. Pro medžius ant kalniuko esančios Jurkaičių sodybos kieme pareigūnai pamatė degtindarius bandžiusią įspėti moterį. O degtinės gamintojai buvo visai šalia ir tą akimirką puolė bėgti. Vienas jų nešėsi bidonėlį skysčio (vėliau paaiškėjo, jog tai buvo ką tik išvirta naminė degtinė). Nežinodami, iš kur gali pasirodyti policininkai, jie papuolė tiesiai šiems į rankas. Pasirodo, nusikaltimo vietoje buvo sulaikyti jau anksčiau minėti A. Žukauskas ir A. Pocius. Kadangi pareigūnai pastebėjo nuo "bravoro" sodybos pusėn sprunkantį dar vieną vyriškį, nusprendė, jog jis gali būti degtindarių bendrininkas, ir nuėjo jo ieškoti. Du policininkai netrukus atsivedė sodybos šeimininką Ričardą Jurkaitį. Tuomet sulaikytieji puolė įtikinėti, jog šis vyriškis niekuo dėtas - tiesiog tuo metu ėjęs prie upelio vandens, todėl pareigūnai jį paleido.
Geriausia gynyba - puolimas?
Dešimt metų apylinkės inspektoriumi dirbantis Artūras Pakeltis teigė neabejojąs, kad pamačiusi pareigūnus L. Jurkaitienė galėjo išsigąsti.
- Kaipgi neišsigąsi? - tarsi pats savęs klausė pareigūnas. - Tačiau kam tuomet reikėjo leisti šalia savo namų įrengti naminės degtinės daryklą? Juk vėliau iš ten išvežėme metalinį dviejų su puse kubo talpos katilą, kurį nugabenti į miškelį buvo galima tik per Jurkaičių sodybos kiemą... Vadinasi, sutuoktiniai tikrai turėjo žinoti, kas dedasi jų žemėje... Manau, kad kreipdamasi į prokuratūrą, L. Jurkaitienė pasirinko savotišką gynybos būdą. Jai tikriausiai svarbu, kad A. Žukauskas ir šio kolega išvengtų atsakomybės (už naminės degtinės gamybą ir realizavimą numatytos gana griežtos bausmės - iki 8 metų nelaisvės bei bauda iki 12 000 litų). Aišku ir tai, jog šie vyrukai buvo tik kažkieno užsakymo vykdytojai. Tikrieji "bravoro" šeimininkai buvo ne jie...
Tikrasis "bravoro" savininkas rankų nesitepa
Beje, policininkai tvirtino matę, kaip iš Jurkaičių kiemo išvažiavęs raudonas automobilis, todėl mano, jog būtent juo buvo atvykęs tikrasis "bravoro" savininkas, kuris ir įspėjo sutuoktinius apie policijos operaciją. Be to, L. Jurkaitienės (net nepastebėję, jog ji nėščia) atžvilgiu jie nevartoję jokio smurto - nei stumdę, nei gąsdinę, nei vedęsi daryklos link - tiesiog tam nebuvę jokios būtinybės. Vyresnysis inspektorius V. Višinskis tikino, jog nagrinėjant šį klausimą galima įvairiai samprotauti, rasti nemažai priežasčių, dėl kurių kūdikis galėjo gimti negyvas. Jo nuomone, nereikėtų pamiršti ir medikų vaidmens...
Šeimai priekaištų nėra
Alsėdžių ambulatorijos vedėja Zina Budrickienė patikino, jog būdama nėščia L. Jurkaitienė reguliariai lankėsi pas gydytojus, tačiau sakė, kad moteris du kartus gulėjo ligoninėje dėl gresiančio persileidimo. Priežastys, dėl kurių L. Jurkaitienė neteko kūdikio, gali būti įvairios - sunkūs darbai, greitas ėjimas ar bėgimas, stiprus susijaudinimas, išgąstis, stresas. Kaip jau buvo minėta, tik ekspertai galės tiksliai atsakyti į šį klausimą.
Beje, Alsėdžių seniūnijos seniūnė Domicelė Platakienė bei socialinė darbuotoja Daiva Sprainienė patikino, jog Loreta ir jos nuolatinio darbo neturintis vyras gyvena gana kukliai, tik iš šeimos pašalpų bei savo ūkio (laiko galvijų, kiaulių, turi daržą), tačiau negirtauja, vaikus prižiūri - šie nebūna alkani. Loretą seniūnė apibūdino kaip labai energingą ir stiprią, netausojančią savęs, nemažai skaudžių gyvenimo smūgių patyrusią moterį.
Skaudi praeitis
Loreta nežino, kas jos tėvai. Ji buvo palikta ir nuo keturių mėnesių augo Kauno kūdikių, o vėliau vaikų globos namuose. Kai mergaitei suėjo aštuoneri metai, ją bei du kitus globos namų auklėtinius - Arseną ir Nataliją - įsivaikino jau minėta O. Žukauskienė. Deja, tiek ji, tiek Arsenas prisipažino šioje šeimoje patyrę visko - ir gero, ir blogo. Kuomet dirbdama pas ūkininkus Loreta susipažino su 12 metų vyresniu Ričardu ir už jo ištekėjusi apsigyveno uošvių dovanotoje sodyboje, čia po kiek laiko priglaudė ir savo įbrolį Arseną. Moteris teigė, jog Arsenas jai - kaip tikras brolis, todėl stengiasi jam padėti. Nuolatinio darbo (dėl silpnos sveikatos) negalintis susirasti 23 metų vaikinas teigė, jog kai nepažįstamas vyriškis pasiūlė darbo, jis sutiko ir kartu pasikvietė kaimyną Andrių. Esą tik vėliau jiedu sužinoję, jog teks virti naminę degtinę. Už šį darbą šeimininkas pažadėjęs 5 litrus degtinės.
- Pirmą kartą pabandžiau užsidirbti (neturiu ko valgyti, nes pas ūkininkus dirbti per sunku, esu silpnos sveikatos) ir įkliuvau, - guodėsi didelėn bėdon patekęs A. Žukauskas. - Juk negalėjau sėdėti Loretai ir jos vyrui ant sprando, o pačiam išgyventi labai sunku...
Beje, tiek Alsėdžių seniūnijos seniūnė, tiek patys Plungės rajono policijos pareigūnai pripažino, jog gaudant degtindarius, kurių šiuo metu gana daug, paprastai įkliūva tik smulkios žuvelės. Šiuo "bizniu" užsiimantys "verslininkai" patys nerizikuoja...