• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

“ZigBee” aljanso plėtojama nauja bevielių tinklų technologija tarsi šaiposi iš bevielio ryšio įrangos gamintojų reklaminių užkeikimų - greičiau, toliau, stipriau! Gatvių lempoms, slėgio matuokliams ar žaislams nereikia nei dešimčių megabitų per sekundę spartos, nei vaizdo konferencijų ar srautinių TV transliacijų. Jų poreikiai visai kiti.

REKLAMA
REKLAMA

Prieš metus “Mitsubishi”, “Motorola”, “Philips” ir kitų gerai žinomų elektronikos gamintojų suburtas “ZigBee” aljansas (www.zigbee.org), plėtojantis itin mažai energijos naudojančio bevielio tinklo technologiją, pagaliau priartėjo prie tikslo - paskelbta, kad dar šiais metais turi pasirodyti pirmosios “ZigBee” mikroschemos, o 2004 m. su šiuo standartu suderinami produktai pasieks masinę rinką. Labai svarbus žingsnis šios technologijos kelyje - Elektros ir elektronikos inžinierių instituto (IEEE) Standartų tarybos pareikštas pritarimas būsimojo 802.15.5 standarto darbiniam variantui (http://www.ieee802.org/15/pub/TG4.html).

REKLAMA

IEEE parengti naujos bevielio ryšio technologijos metmenys apibrėžia fizinį (PHY) ir turinio prieigos valdymo (MAC) lygmenis bei nustato 3 naudotinus radijo dažnių diapazonus, o “ZigBee” aljansas ir kitos suinteresuotos organizacijos, bendradarbiaudamos su IEEE, kuria loginio tinklo ir taikomųjų sprendimų programinę įrangą. Pasitelkus šią bevielio ryšio technologiją bus galima kurti atviru standartu besiremiančius duomenų perdavimo tinklus, kurie pasižymės maža sparta (nuo 20 iki 250 Kb/s), dideliu patikimumu ir itin mažu energijos vartojimu (nekeičiant maitinimo šaltinių galėtų veikti mėnesius ar net metus). Ryšys tarp tokio tinklo įrenginių veiks apie 30-75 m atstumu. Į “ZigBee” tinklą bus galima sujungti vieną pilnai funkcionuojantį pagrindinį (master) ir 254 pagalbinių įrenginių. Priklausomai nuo naudojamos dažnių juostos bus galima naudotis nuo 1 iki 10 ryšio kanalų. Duomenų perdavimui bus naudojami nelicencijuojami 2,4 GHz (visuotinis), 915 MHz (JAV) ir 868 MHz (Europoje) radijo dažniai.

REKLAMA
REKLAMA

Kam reikia tokių lėtų, standartinėmis baterijomis maitinamų tinklų? Daug kam - pradedant įvairių šakų pramonės įmonėmis bei paslaugų teikėjais, baigiant privačiais vartotojais. Pigus, patikimas ir neįnoringas “ZigBee” ryšys pravers optimizuojant įvairių technologinių procesų kontrolę sujungiant temperatūros, slėgio bei kitokius daviklius, tvarkant komunalinį ūkį (pavyzdžiui, sujungiant į tinklą gatvių apšvietimo stulpus, kad gedimus būtų galima sužinoti sėdint prie kompiuterio), teikiant namų apsaugos paslaugas, nuotoliniu būdu valdant įvairius “buitinius” procesus bei namų techniką (kondicionierius, apšvietimą ir kt.). “ZigBee” mikroschemas į savo produktus planuoja diegti nuotolinių TV pultų, gaisro detektorių, bevielių pelių ir klaviatūrų, kompiuterinių žaidimų manipuliatorių, žaislų bei kitų prietaisų gamintojai. Tikimasi, kad pirmosios rinkai skirtos “ZigBee” mikroschemos kainuos ne daugiau nei 2 JAV dol. ir tebus tik pusės dabartinių “Bluetooth” mikroschemų dydžio.

Lėti ir energijos požiūriu neėdrūs bevieliai tinklai, rinkos tyrimų organizacijos “Wireless Data Research Group” vertinimu, yra labai perspektyvūs: prognozuojama, kad jų rinka iki 2007 m. išaugs iki 8 mlrd. JAV dol. Pirmiausia šios technologijos privalumais pradės naudotis pramonės įmonės savo gamybos procesams automatizuoti ir kontroliuoti, o vėliau jie pasieks ir vartotojų namus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų