Daugiabučių namų gyventojų teisės ir pareigos valdant bendrą turtą, arba kuo bus naudingas šių metų liepos mėnesį įsigaliosiantis naujasis Civilinis kodeksas
Gyvendami daugiabučiame name patys turime spręsti daugybę ūkinių klausimų, susijusių ne tik su mūsų asmeniniu butu. Tenka rūpintis ir bendrais viso namo gyventojų reikalais: nešvariomis laiptinėmis, kiauru stogu, neapšildytomis išorinėmis namo sienomis ir t. t. Šie sunkumai kyla dėl visuomenėje vis dar įprastos nuomonės - kas priklauso visiems, nepriklauso niekam.
Kas ir kam priklauso
Lietuvos teisės aktuose tai, kas priklauso visiems daugiabučio namo savininkams (namo pamatai, sienos, stogas, vandentiekis ir kanalizacija, laiptinė, palėpė ir pan.), vadinama bendrąja daline nuosavybe. Tai reiškia, kad šio bendrojo turto dalis priklauso kiekvienam to namo buto savininkui. Kaip nustatyti, kiek tos dalies priklauso kiekvienam?
Savo dalį galite nustatyti padalinęs buto, kurio savininkas esate, naudingąjį plotą iš gyvenamojo namo naudingojo ploto. Nuo šios dalies turi būti skaičiuojamos visos jūsų pajamos iš to turto ir išlaidos tam turtui išlaikyti. Dažnai gyventojai to nežino ir mokesčius toms patalpoms išlaikyti moka lygiai su kitų butų savininkais, nors tie turi kur kas didesnį butą. Todėl pastarųjų indėlis (pagal naująjį Civilinį kodeksą ir Daugiabučių namų savininkų bendrijų įstatymą) turėtų būti didesnis nei tų, kurie turi mažesnį butą. Tačiau įstatymai nedraudžia savininkams susitarti, kokia tvarka išlaikyti visiems priklausantį turtą, pavyzdžiui, mokesčius mokėti nuo gyventojų skaičiaus bute ir t. t.
Ar būtina steigti bendriją?
Panašiems klausimams, susijusiems su bendrosios nuosavybės valdymu ir naudojimu, spręsti daugiabučio namo gyventojai gali steigti bendriją, išrinkti jos pirmininką ir valdybą. Balsų dauguma galima priimti visiems reikšmingus sprendimus.
Tačiau bendrosios nuosavybės reikalams tvarkyti gali būti ne steigiama bendrija, o pasirašoma jungtinės veiklos sutartis. Namo savininkams nesusitarus, kaip valdyti bendrąjį turtą, turi būti skiriamas administratorius (teismo sprendimu ar pačių savininkų prašymu) - savivaldybės įsteigta įmonė ar kita tokius veiksmus atlikti įgaliota įmonė. Administratoriaus darbui apmokėti papildomai renkami pinigai nuo kiekvieno savininko dalies bendrojoje nuosavybėje.
Įstatymai nustato būtinybę vienaip ar kitaip valdyti bendrąją nuosavybę, nes tik taip sudaroma galimybė patiems gyventojams bendru sutarimu spręsti kylančias problemas ir ginti pažeistas teises, jei nesilaikoma bendrijos priimto sprendimo arba jungtinės veiklos sutarties.
Kai savininkas nevykdo savo pareigų
Gyventojams dažnai trūksta laiko ir noro "aiškintis" arba net konfliktuoti su geru kaimynu, kuris neprisideda vykdant privalomą bendrosios nuosavybės priežiūrą. Reikėtų priminti: kai daromas teisės pažeidimas valdant ir naudojant bendrąją nuosavybę, tai daroma žala ir tam, kuris yra atlaidus pažeidėjui.
Pagal Civilinį kodeksą, kiekvienas savininkas privalo proporcingai savo nuosavybės daliai apmokėti išlaidas namui išlaikyti ir išsaugoti, mokėti mokesčius, rinkliavas ir kitokias įmokas. Jeigu savininkas nevykdo pareigos ir nedalyvauja tvarkant bei išlaikant, tarkim, namo laiptinę ar stogą, tuomet kiti savininkai gali kreiptis į teismą dėl susidariusių nuostolių atlyginimo.