• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Brangi prezidento klaida

BNS

Iš Ukmergės rajono apylinkės teismo teisėjos pareigų pasibaigus įgaliojimų laikui prezidento Valdo Adamkaus dekretu atleistai Sabinai Petraškaitei po kelis metus trukusio teismų proceso pavyko laimėti bylą prieš Lietuvos valstybę bei prisiteisti 200 tūkst. Lt. Lietuvos apeliacinis teismas panaikino tuometinės Vytauto Greičiaus vadovaujamos Teismų tarybos sprendimą, kuriuo buvo pritarta S. Petraškaitės atleidimui, todėl prezidento dekretas dėl teisėjos atleidimo yra nepagrįstas.

REKLAMA
REKLAMA

Buvusi teisėja neslėpė, kad tikėjosi, jog laimės bylą: "Tik nežinojau kur - ar Lietuvoje, ar Strasbūre".

REKLAMA

Iš Lietuvos valstybės S. Petraškaitė siekė prisiteisti atlyginimą, kurį ji būtų gavusi dirbdama teisėja iki 65 metų. Per 13 metų ir 7 mėnesius buvusi teisėja tikino būtų gavusi 838 tūkst. 635 Lt, tačiau teismas nutarė priteisti nuo atleidimo iki teismo sprendimo paskelbimo negautą atlyginimą.

REKLAMA
REKLAMA

Į darbą S. Petraškaitė nesiekė grįžti, todėl ji nebus grąžinta.

Ukmergės teisėją iš pareigų prezidentas nusprendė atleisti po penkerių jos darbo metų teisme - 2005-aisiais. Pagal galiojančius įstatymus teisėjo kadencija trunka penkerius metus, kuriems baigiantis sudaryta komisija vertina teisėjo darbą. Jeigu darbas įvertinamas teigiamai, toliau svarstoma, ar pratęsti teisėjo įgaliojimus iki 65 metų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau S. Petraškaitės kadencija nebuvo pratęsta, nes teisėjų komisijos nusprendė, kad dėl asmeninių savybių teisėjos elgesys neatitinka teisėjų etikos taisyklių reikalavimų. Buvę Ukmergės teisėjos kolegos paliudijo, kad dėl savo asmeninių ir etinių savybių S. Petraškaitė yra netinkama eiti teisėjos pareigas.

REKLAMA

Tiesa, pati teisėja tvirtino, kad per jos darbo metus teisme nebuvo gauta skundų dėl jos elgesio. Buvusi V. Adamkaus patarėja Toma Birmontienė teisme patvirtino, kad šalies vadovas, priimdamas S. Petraškaitės ginčijamą dekretą, buvo susipažinęs su visa medžiaga bei perskaitė 137 žmonių laišką, kuriame jie teigiamai įvertino atleistos teisėjos darbą.

REKLAMA

Apeliacine tvarka S. Petraškaitės skundą nagrinėjęs Apeliacinis teismas buvo net kreipęsis į Konstitucinį teismą, tačiau jis išaiškino, kad prezidento pasirašyti aktai neprieštaravo Konstitucijai.

Kreipdamasi į teismą S. Petraškaitė nurodė pažeidimų, kuriuos padarė Vytauto Greičiaus vadovaujama tuometinė Teismų taryba, į kurią prezidentas kreipėsi pritarimo dėl teisėjos atleidimo iš pareigų.

Byloje Lietuvos valstybę atstovavusi Vyriausybė bei atsakovu patraukta Prezidentūra nesutiko su S. Petraškaitės ieškiniu, tačiau Apeliacinis teismas nustatė, kad S. Petraškaitės darbo rezultatai buvo geri, o Teismų tarybos nutarimas, kuriuo konstatuota, kad teisėja elgiasi neetiškai, yra nepagrįstas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų