• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Apie pusę devynių vakaro. Jau sutemę. Po įtemptos darbo dienos paskubomis įlekiu į amžinai dirbančią „Maximą“, nusipirkti ką nors užkąsti. Šalia parduotuvės ir kiek atokiau, pakampėse būriuojasi triukšmingos įkaušusių paauglių kompanijos – nuo viens už kitą agresyvesnių vaikinų neatsilieka nešvankiai keiksnojančios įžūlios penkiolikametės.

REKLAMA
REKLAMA

Nuleidžiu akis ir greitomis sprunku automobilio link, kad tik neužkliūčiau, nekrisčiau jiems į akis. Panašiai jaučiasi, regis, ir šalia išėjusi pagyvenusi pora, tyliai nuskubanti labiau apšviesto bulvaro link. Tokia jau įprasta ir nieko nestebinanti lietuviška kasdienybė...

REKLAMA

Vasaros pradžioje su mama ir sese savaitę viešėjome Norvegijoje. Keliavome po šalį ir visą tą laiką nesutikome nė vieno girto ar bent pastebimai nuo alkoholio apsvaigusio žmogaus. Jau nekalbu apie paauglius ar vaikus. Ir bičiulių namuose Mysene vaišingumas liejosi per kraštus, bet ne svaigalai. Žinojau apie alkoholio vartojimo kultūrą šioje svečioje šalyje, bet tikrovė tą žinojimą pranoko bei paskatino pasidomėti, kas saugo vikingų palikuonis nuo velnio lašų.

REKLAMA
REKLAMA

Be tradicijų saikingai vartoti alkoholį norvegus skatina valstybės politika, alkoholio vartojimo apribojimai ir griežtas jų paisymas. Stipresni kaip 4,7 laipsnių alkoholiniai gėrimai parduodami tik specializuotose, valstybės monopolio “Vinemopolited” parduotuvėse. Šios parduotuvės dirba nuo 10 iki 17 val. darbo dienomis, šeštadieniais - nuo 10 iki 14 val. Silpnesnio alkoholio galima įsigyti prekybos centruose. Jo pardavimo laiką nustato vietos valdžia. Mysene, kuris gyventojų skaičiumi prilygsta Kuršėnams, silpnas alkoholis šiokiadieniais parduodamas iki 20 val., šeštadienį - iki 18 val.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Silpnesni gėrimai parduodami žmonėms nuo 18 metų, stipresni - nuo 21-erių. Mysene yra tik viena “Vinemopolited” parduotuvė ir ta pati buvo atidaryta tik prieš dvejus metus. Iki tol šio miesto gyventojai stipresnių alkoholinių gėrimų turėdavo vykti į  maždaug už 10 km esantį kitą panašaus dydžio Askim miestelį. Antai Norvegijos šiaurėje iki artimiausios alkoholinių gėrimų parduotuvės tenka važiuoti net 240 km.

Restoranai leidimus parduoti spiritinius gėrimus gauna iš vietos valdžios. Leidimų išdavimo taisyklės labai griežtos. Turi būti specialiai prekiauti alkoholiu apmokyti padavėjai, barmenai. Restoranuose parduoti alkoholį leidžiama iki 2 val. nakties. Jį draudžiama parduoti girtiems klientams. Nusižengus reikalavimams vieną kartą, leidimo savininkas yra įspėjamas, antrą - turi sumokėti baudą ir 3 dienas neprekiauti alkoholiu,  trečią - šios bausmės dar griežtesnės, o ketvirtą - leidimas  atimamas visam laikui.

REKLAMA

Vairuotojas gali išgerti 4,4 laipsnių stiprumo vieną skardinę alaus. Beje, stipresnio alaus Norvegijoje nėra. Viršiję leistiną ribą, vairuotojai baudžiami griežtai - 2 metams atimama teisė vairuoti ir dar tenka sumokėti didžiulę baudą.

Už alkoholio vartojimą viešoje vietoje baudžiama apie 1 tūkst. Lt  bauda.

O Lietuvoje kaip? Alkoholis svarbesnis netgi už vaistus. Štai Šiauliuose naktį vaistų nenusipirksi, o svaigalų - visą parą veikiančiose parduotuvėse, degalinėse – kiek širdis  geidžia (ar piniginė leidžia). Turime alkoholio vartojimą stabdančių apribojimų, kuriuos tautiečiai išradingai apeina arba išvis jų nepaiso.

REKLAMA

Šiemet, kaip ir pernai, rugsėjo 1-ąją buvo draudžiama prekiauti alkoholiniais gėrimais. Be to, įsigaliojo naujas draudimas - tą dieną juos gerti: prisiminkim, ar  rugsėjo 1-ąją nebuvo girtų paauglių, nekalbant apie suaugusiuosius? Prisiminus kitos dienos dienraščių  antraštes ir policijos suvestines, deja, tenka pripažinti, jog atsitiko kone priešingai. Ne vieną paauglį ar jų kompanijas teko drausminti ar gaivinti apsinuodijus alkoholiu. Besaikis svaigalų vartojimas tampa mentaliteto dalimi – laisvalaikio praleidimas be alkoholio mūsų šalyje ir, baisiausia, ypač jaunų žmonių kompanijose, tiesiog nebeįsivaizduojamas. Tokį gyvenimo būdą dargi visaip skatina ir palaiko žiniasklaidos priemonės (vienas stipriausių visuomenės gyvenimo būdo formuotojų), gražuolių merginų ir kietuolių vaikinų lūpose „nekaltai“ reklamuodamos visokius sidrus, fizus, zipus ir t.t. Padariniai klaikūs. Savižudybės, karas keliuose, smurtas, prievarta, abejingumas, degradacija. Tik apie tai kalbama mažai. Mūsų valstybės piliečiams draudimai kelia nepatogumų, bet įpročių vartoti alkoholį iš esmės nekeičia. Bent jau ne taip greitai, kaip norėtųsi.

Justina Vitkauskaitė

(Keturiasdešimt aštuntas numeris Darbo partijos rinkiminiame sąraše - Šiaulių Dainų vienmandatėje apygardoje kandidatuojanti Justina Vitkauskaitė.)

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų