Aurelija Žutautienė
Visų pirma, moteris - ne žmogus. Antra, vyras yra Dievas. O trečia, kieno jėga, to ir valia. Tai trys teiginiai, kuriuos (aišku, iš gyvenimo realybės) suformulavo Vilniaus motinos ir vaiko pensiono vadovės. Kad ta realybė pasikeistų, vakar prasidėjo dviejų savaičių akcija "Baltojo kaspino dienos", ir visi moterų neterorizuojantys vyrai turės į švarkų atlapus įsisegti baltus kaspinėlius. Beje, jie tinka prie įvairaus aprangos stiliaus - ir prie nutįsusių megztinių, ir prie tepaluotų šimtasiūlių bei darbinių kombinezonų.
Jei kam nelabai aišku, smurtas prieš moteris esti psichologinis ir fizinis. Taigi ar vyras moteriškei smogs per galvą, ar nuolat tvirtins, kad po plaukų kupeta per mažai smegenų ("visos bobos kvailos"), rezultatas bus tas pats - sukeltos kančios. O pagal oficialią statistiką, smurtą savo namuose patiria 84 procentai Lietuvos moterų. Arba, kitaip sakant, būtent toks procentas vyrų kankina savo moteriškes. Tokiems vyrams "Kranklys" drauge su pensiono darbuotojomis parengė specialią atmintinę.
1. Ką daryti, jeigu norite nepilnaverčių vaikų.
Žemės ūkio specialistai jau seniai pastebėjo, kad stresą patiriančios vištos liaujasi dėjusios kiaušinius, kiaulės nežindo paršelių, o triušės sutrypia ir sušaldo mažus triušiukus. Taigi bet kuris savamokslis šėrikas, ūkininkas ar kerdžius žino: jeigu nori gerų reprodukcinių rezultatų, tai motininę kiaulę ir dedeklę vištą privalai auginti su derama joms "pagarba" ir "meile". Nors jokio skirtumo, ar iš to prieauglio išaugs nors vienas "save gerbiantis kuilys" ar "didis gaidys".
Jeigu jums nėra aišku, kas bendra tarp žemės ūkio gyvulių ir moterų teisių, tuoj suprasite. Ogi nieko bendra! Mat Lietuvoje dar niekas nėra matęs viduržiemį į gatvę išvytos kiaulės su paršeliais, užtat moterys iš namų laksto plikos, basos ir su visais vaikais. Vilniuje išvarytų moterų ir merginų nuolatos pilnos visos prieglaudos ir pensionai. Motinos ir vaiko pensione yra 60 vietų, ir visos jos nuolatos užpildytos.
- Moterys pas mus atbėga kaip stovi: be pinigų, be drabužių, be duonos kąsnio. Sumuštos ir išgąsdintos. Nėščios ir su ką tik gimusiais kūdikiais ant rankų, - tvirtina pensiono direktorės pavaduotoja Valerija Reikertienė. - Vyrams nieko nereiškia žmoną iš namų išvyti naktį, per liūtį ar per žiemos speigus.
Taip sakant, moterį galima išvyti tada, kai geras šeimininkas net šuns neišvaro. Bet moteriškės atsparios: kai joms neužtenka pensionų, apsinakvoja pavėsinėse, pašiūrėse, daržinėse, laiptinėse ar namų rūsiuose. Absoliuti dauguma tų, kurias savo darbo praktikoje stebėjo pensiono vadovės, niekam nepalieka savo vaikų. Net ir varginamas nuolatinės įtampos ir streso, jos brangiems vyrams augina giminės ir pavardės tęsėjus. Taigi pirma taisyklė. Jei norite, kad jūsų vaikai būtų nevisavertės ir orumo stokojančios asmenybės, kuo dažniau jų motinoms kartokite, kokios jos yra bukos ir besmegenės bei reguliariai pabėgiokite joms iš paskos apsiginklavę muškietomis, kalavijais ir tomahaukais!
2. Policija - jūsų pusėje!
O dabar papasakosime, kas paprastai atsitinka, kai vyro mušama moteriškė pakelia telefono ragelį ir surenka "02". Motinos ir vaiko pensiono direktorė Nijolė Dirsienė atskleidė mūsų šalies policijos požiūrį į žmogaus teises.
- Atvažiuoja policijos ekipažas tramdyti įsisiautėjusio vyriškio. Namai - aukštyn kojom, kampuose nosimis šniurkščioja sumušta moteriškė ir pergąsdinti vaikai. O šeimos galva, pamatęs uniformuotuosius, kuo ramiausiai išsidrebia sofoje ir sako: "Na, mes čia truputėlį pasikalbėjome, bet tai - šeimos reikalas". Jeigu pareigūnai ima vyriškį už pažastų ir ruošiasi vežti į komisariatą, tas tiesiai šviesiai pareiškia, kad "be rimto reikalo ištempdami jį iš nuosavų namų pažeidžia žmogaus teises, todėl jis skųsis visoms instancijoms". O tada tolesnį scenarijų visai nesunku atspėti: smurtautojas pasilieka po savo stogu, o moteriškei pasiūloma... eiti iš namų ir dėl šventos ramybės pernakvoti pensione. Kadangi moteriškė "nėra žmogus", mūsuose tai anaiptol nelaikoma žmogaus teisių pažeidimu!
Dar vienas pareigūnų darbo bruožas direktorei neduoda ramybės iki šios dienos.
- Išėjo mūsų pensiono gyventoja į nuosavą butą parsinešti būtiniausių daiktų: drabužių, higienos priemonių ir kitų smulkmenų. Vyras ją pasitinka "kovinėje stovėsenoje": ak, bobai dar šlepečių, muilo ir "pampersų" prireikė! Į galvą jai už tai, į galvą! Grįžo neatpažįstama - po šukuosena vietoje dailaus apvalaus veidelio buvo mėlynas ištinęs "kvadratas". Palydėjome pas ekspertus, gavo pažymą apie sumušimą. Maža to, kad moteris nebegali gyventi savo pačios namuose - ją dar ir sužalojo. Taigi kreipėsi į policijos komisariatą. Tačiau smurtautojui baudžiamąją bylą kelti atsisakyta - ekspertai nustatė, kad moteriškei padarytas tik lengvas kūno sužalojimas.
Pagal Lietuvos įstatymus, jeigu per vienerius metus moteriai vyras tris kartus padaro lengvus sužalojimus, jam automatiškai (be atskiro pareiškimo) turi būti keliama baudžiamoji byla už sistemingą kūno žalojimą. Tačiau pareigūnai neturi kompiuterių, duomenų bazės, todėl lapeliai su atsisakymais kelti bylas kišami į spintas ar stalčius, ten įsimaišo tarp kitų ir sėkmingai pamirštami. Taigi smurtautojai gali būti visiškai ramūs. Juk daugelis moteriškių dar nežino, kad po trijų oficialiai policijoje užregistruotų lengvų kūno sužalojimų (jeigu jie buvo padaryti vienerių metų bėgyje), jos gali kreiptis į pareigūnus ir jiems priminti, kad pagal Baudžiamąjį kodeksą laikas iškelti baudžiamąją bylą.
3. Kaip iš žmonos atimti turtą.
Klysta manantieji, kad moteris muša tiktai tamsuoliai ir neišauklėti vyrai. Pasirodo, smurtaujančių inteligentų nė kiek ne mažiau. Tiktai, anot V. Reikertienės, pastarieji pasirenka kur kas rafinuotesnius būdus. Pavyzdžiui, psichologinį terorą.
- Gyveno pas mus moteriškė, kurios vyras (beje, žinomas psichoterapeutas) jai nuolat kartodavo, kokia yra nevėkšla, neišmanėlė, kvaiša ir menkysta. Moteris buvo žeminama nuolatos, todėl neištvėrusi susirinko daiktus ir atskubėjo pagalbos. Kol mes jai kantriai diena iš dienos aiškinome, kad yra protinga ir normali, vyras sugalvojo, kad "tai kvaišai" ir turto nereikia, kad ji per daugelį kartu praleistų metų nieko neužgyveno.
Vienas iš variantų, kaip skirtis sugalvojusią buvusiąją palikti pliką ir basą, yra paskelbti ją psichiškai nesveika. O jeigu pavyktų, dar ir į atitinkamą ligoninę "nukomandiruoti". Žurnalistė ir pensiono vadovės žino ne vieną atvejį, kai turtingi ir įtakingi vyrai vardan savo interesų buvusiąsias apšaukia psichiškai nesveikomis. Vienas iš Rytų šalies kilęs užsienietis, kad tik iš žmonos atimtų turtą ir vaikus, jau kurį laiką teismuose įrodinėja, jog ji visu tuo geru pasirūpinti negali, nes yra... neprotinga. Lietuvos teismuose panašių bylų ir argumentų vis daugėja, tačiau stiprioji lytis gali būti rami: ten niekas jų nepaklaus, kokiais būtent privalumais "kvailelės" ir "nevykėlės" juos sužavėjo prieš vestuves? Ir kur tie privalumai prapuolė, kas juos taip "nudėvėjo", kad po kelerių ar keliolikos bendro gyvenimo metų jų jau nebematyti?
Dar paprasčiau, kol žmona nuo smurtautojo slapstosi prieglaudose ir pensionuose, visą užgyventą gerą išvežti į saugią slaptavietę. Po to labai patogu kaltę suversti žmonai, ypač, jei ji eidama į jūsų bendrus namus, nepasikvies liudininkų.
- Kartą mūsų gyventoja pradėjusi skyrybų procesą, nutarė užsukti į savo namus pasiimti šlepečių ir pasikeisti apatinių drabužių, - pasakoja N. Dirsienė. - Kartu su ja nuėjo viena iš mūsų darbuotojų ir policijos pareigūnas. Mušeikos vyro tuo tarpu nebuvo namie.
Susirinkusi smulkmenas, moterytė grįžo atgal į pensioną, kur kankinosi, vartydamasi "valdiškuose" pataluose, naudodamasi svetimu dušu ir svetimais baldais. Jos vienintelė viltis buvo - sulaukti skyrybų proceso pabaigos, kol teismas oficialiai padalins turtą ir ji vėl pasijus likimo šeimininke. Tačiau koks buvo jos nustebimas, kai pamatęs, kad jos jau būta namie, vyras išvežė ir paslėpė visus baldus, buitinę techniką ir pranešė policijai, esą nesąžininga žmona apvogė butą. Žodžiu, anot direktorės, išėjo degtukų, o ant pečių parsinešė mišką. Jeigu ne liudininkai (policijos ir pensiono darbuotojai), savo nekaltumą moteriškė būtų sunkiai įrodžiusi.
4. Kol dievas vyras...
- Kol dievas yra vyras, tol vyras bus "dievas", - tvirtina N. Dirsienė. - Moterys mūsuose taip dažnai patiria vyrų smurtą, o realios pagalbos mažai tesulaukia.
Policijoje dirba dažniausiai vyrai, politikai - vyrai. Kai pastarieji diskutuoja, ką daryti su asocialiomis šeimomis, siūloma sterilizuoti moteris. Ne vyrus, nors, anot pensiono direktorės, asociali moteriškė per devynis mėnesius sugeba į pasaulį paleisti tiktai vieną vaiką, o toks pat vyras per vieną dieną jų gali "sukurti" - be skaičiaus. Todėl smurtaujantys ir asocialūs vyriškiai gali būti ramūs: mūsų šalyje jiems sukurtos šiltnamio sąlygos.
Tačiau tie vyrai, kuriems rūpi jų moterų, o kartu ir tautos ateitis, kviečiami prisidėti prie tarptautinės akcijos "Baltojo kaspino dienų". Baltą kaspinėlį dvi savaites nešios norintieji aiškiai ir vyriškai išreikšti savo nusistatymą: ne tik patys nevartos smurto prieš moteris, bet ir nesitaikstys matydami, kad tai daro kiti. Lapkričio 25-ąją pasaulis pažymėjo Tarptautinę smurto prieš moteris panaikinimo dieną, tuo metu prasidėjo "16 pasipriešinimo smurtui prieš moteris dienų". Jos baigsis gruodžio 10-ąją, Tarptautinę žmogaus teisių dieną. Renginio organizatoriai: Moterų informacijos centras, Vilniaus motinos ir vaiko pensionas, Vyrų krizų ir informacijos centras. Renginį remia Jungtinių Tautų vystymo programa Lietuvoje.