• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Atsakome skaitytojams

Ar priklauso invalidumo grupė?

"Man - 31 metai, - rašo Margarita B. iš Mažeikių. - Nuo pat gimimo ištikdavo priepuoliai, dabar jau apie 7 metai jų nėra. Neseniai man atliko širdies echoskopijos tyrimą ir rado įgimtą širdies ydą (suaugę du vožtuvai), prasiplėtusią aortą. Cukraus kraujyje yra 5,2 mmol litre. Abu inkstai - dešinėje pusėje, o šlapimtakis eina pro dubenį. Esu mažo ūgio - tik 1,42 metų. Gimiau su sindromu (autorė nurodo jo pavadinimą, tačiau tokio sindromo medicinos specialistai nežino, medicininėje literatūroje nenurodoma - red. past.). Noriu sužinoti, ar dėl tokių apsigimimų man priklauso invalidumo grupė? Fiziškai jaučiuosi silpna, rankos visada šaltos, neturiu jėgų".

REKLAMA
REKLAMA

Ligoniams, turintiems tokius organizmo sklaidos sutrikimus, kokius jūs minite savo laiške, invalidumo grupė turėtų priklausyti. Jums reikėtų dėl to kreiptis į šeimos gydytoją, kuris paruoš invalidumui nustatyti reikalingus medicininius dokumentus, jei reikės, paskirs atitinkamus medicininius tyrimus. Kilus papildomų neaiškumų, juos turi padėti išspręsti gydymo įstaigos direktoriaus pavaduotojas gydymo klausimais. Apie invalidumo grupės suteikimą sprendžia gydytojų komisija.

REKLAMA

Kokia gali būti vaiko prakaitavimo priežastis?

"Mano penkerių metukų sūnelis labai gausiai prakaituoja, - rašo Monika, nenurodžiusi gyvenamosios vietos. - Ypač tai jį vargina naktimis - vaikas pabunda tiesiog šlapias, plaukučiai net sulipę. Gal tai kokios rimtos ligos požymiai?"

Visų pirma reikėtų išsiaiškinti, ar nakčiai vaikas ne per daug užklojamas, ne per šiltai rengiamas (jei suprakaituoja dieną). Pasitaiko, kai smarkiai prakaituoja vaikai, sergantys tuberkulioze. Taigi jums reikėtų kreiptis į vaiko gydytoją ir paprašyti, kad sūnui būtų atliktas mantu mėginys.

REKLAMA
REKLAMA

Kodėl skauda nugarą?

"Jau ne vienerius metus kamuoja nugaros skausmai, - laiške skundžiasi Vidas Laukaitis iš Kauno. - Esu girdėjęs, kad jie gali atsirasti dėl ilgo sėdėjimo - dirbu su kompiuteriu. Ar tai tiesa? Kaip skausmą pašalinti? Kuo sau padėti, kad tokie negalavimai išnyktų?"

Dirbant sėdimą, mažai judėjimo nereikalaujantį darbą, krinta raumenų tonusas, dėl to gali pradėti varginti nugaros skausmai. Tai ypač pasakytina apie daug laiko praleidžiančiuosius prie kompiuterio - kai žmogus ilgą laiką sėdi palenkta galva, kai pečių raumenys esti nuolat įsitempę. Raumenis dėl to ir pradeda skaudėti, kad jie įtempti, ir atvirkščiai - raumenys įtempti, todėl juos ir skauda. Beje, dirbantieji su kompiuteriu yra kur kas jautresni ir skersvėjams (tai irgi gali išprovokuoti nugaros skausmus).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Yra ir kitų nugaros skausmo atsiradimo priežasčių. Pavyzdžiui, anatominiai pakitimai - kai susiformuoja nugaros slankstelio išvarža arba išsigaubia tarpslanksteliniai diskai (nors išvaržos dar nėra). Tuomet žmogui užtenka pasilenkti, ir pradeda skaudėti ne tik nugarą, bet ir koją (kai išvarža nukreipta nervo link). Pakėlus sunkų daiktą, staiga pasisukus ar sunkiai dirbant gali atsirasti ūmi išvarža.

REKLAMA

Nugaros skausmus mažina šiluminės procedūros (šilti kompresai, dušas, sauna, manualinis masažas ir kt.), tinka gydomoji mankšta, reikia įprasti nuolat, kasdien sportuoti, tačiau nepervargti, fizinį krūvį didinti pamažu. Kai kurie ligoniai tvirtina, kad geriau pasijunta "pakaboję" ant skersinio (tai vienas stuburo tempimo būdų). Reikia pasirinkti tinkamą lovą - ji neturi būti išlankstoma į priekį, hamako tipo ar spyruoklinė. Atsigulus lova neturi įdubti.

REKLAMA

Jei nugaros skausmai siejami su osteoporoze (kaulų retėjimo liga), didelę reikšmę turi vartojamas maistas. Būtina vartoti pakankamai kalcio, vitamino D, pieno produktų, žalių kopūstų, bananų, nerūkyti, užmiršti alkoholinius gėrimus.

Kai vaikui bėga nosis...

"Mano trejų metukų vaikas ištisai šniurkščia nosimi, - rašo Laima K. iš Prienų rajono. - Ar tai nereiškia, kad sloga - alerginė? Ar galima ją gydyti gėlės paleistuvės sultimis?"

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sloga - rimta liga, jokiu būdu negalima į ją numoti ranka. Negydoma sloga gali komplikuotis į sinusitą ar kitą sunkią kvėpavimo takų ligą.

Visų pirma būtina nustatyti slogos priežastį. Jei ji alerginės kilmės, su augaliniais preparatais, tarp jų ir paleistuvės sultimis, reikia elgtis atsargiai, geriau jų nevartoti išvis. Jei alergijos požymių nenustatoma, paleistuvės sulčių galima įlašinti į abi nosies šnerves, tačiau prieš vartojimą sultis būtina atskiesti virintu vandeniu (1:1).

REKLAMA

Apie ozono sluoksnį

"Norėčiau, kad parašytumėte apie ozoną - kas tai per dujos, kodėl ozono sluoksnis taip reikalingas atmosferai, kokią įtaką turi jo mažėjimas?" - pageidauja Sigutė T. iš Nemenčinės.

Ozonas - tai melsvos dujos. Jos turi aštrų kvapą, kurį galima pajausti perkūnijos metu ar prie elektros mašinų. Ozono sluoksnis yra viena iš atmosferos - skydo, saugančio Žemę nuo žalingų saulės spindulių - sudėtinių dalių. Jis esti maždaug 10-60 kilometrų aukštyje virš žemės paviršiaus. Ozono sluoksnis sugeria ultravioletinius spindulius. Beje, ozono yra ir žemės paviršiuje - tai sudedamoji smogo dalis.

REKLAMA

Ozono kiekį atmosferos sluoksnyje pradėta matuoti 1960 metais - šio darbo ėmėsi Antarktidoje dirbantys anglų mokslininkai. Po kelių dešimtmečių buvo pastebėta, kad atsirado ozono skylė, kuri pamažu didėja ir jau yra apėmusi Antarktidą, pasiekusi kai kurias Australijos bei Naujosios Zelandijos dalis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jei ozono sluoksnis smarkiai suplonės, Žemės klimatui grės atšilimas. Mokslininkai nustatė, jog toks reiškinys (ozono sluoksnio plonėjimas) lemia odos vėžio ir kataraktos susirgimų gausėjimą, kai kurių užkrečiamųjų ligų plitimą, menkina maistinių augalų derlių, sukelia kitus pavojingus reiškinius.

REKLAMA

Apie limfmazgius

"Mano 6 metų sūnui ant kaklo atsirado gumbelių, - rašo J. M. iš Kelmės rajono. - Vaikų gydytoja nustatė, jog tai padidėję limfmazgiai, ir paaiškino, kad čia nieko baisaus, kad vaikams dažnai taip būna ir laikui bėgant praeina. Praėjo daug laiko, bet gumbeliai neišnyko. Norėčiau sužinoti apie limfmazgius plačiau. Ar tikrai tai nekenkia sveikatai, ar reikalingas gydymas? Labai dėkoju už atsakymą".

REKLAMA

Limfmazgiai - tai apvalūs arba ovalūs, rausvai pilki, 1-30 milimetrų dydžio limfinės sistemos organai. Jų yra beveik visame organizme, išskyrus smegenis, kaulus, kaulų čiulpus, pėdas ir plaštakas. Limfmazgiai yra limfos (vieno iš organizmo skysčių) rezervuarai, todėl nuo jų iš dalies priklauso organizmo skysčių pasiskirstymas.

REKLAMA
REKLAMA

Kaklo limfmazgiai itin dažnai padidėja sergant įvairiomis viršutinių kvėpavimo takų ligomis - sloga, ryklės uždegimu, tonzilitu (angina), ausų uždegimu, virusinėmis infekcijomis, taip pat dėl nesveikų dantukų. Jei vaikas paminėtomis ligomis serga nedažnai, reikėtų nedelsiant kreiptis į gydytoją, kad nustatytų tikslią kaklo limfmazgių padidėjimo priežastį ir skirtų reikiamą gydymą. Jei limfmazgių neskauda, jie padidėję saikingai, tai gali būti lėtinis ryklės arba tonzilių uždegimas.

Limfmazgiai padidėja, pasidaro skausmingi ir susirgus limfmazgių uždegimu. Limfmazgių uždegimą sukelia stafilokokai, rečiau - streptokokai ar kiti mikroorganizmai, patekę į limfmazgį limfagyslėmis, kartais - per kraują (iš tolimesnio židinio, pavyzdžiui, voties) ar iš aplinkinių infekcijos pažeistų audinių. Į sužeistą limfmazgį mikrobai gali patekti ir nuo odos, drabužių. Liga yra pavojinga, nes gali sukelti sunkias komplikacijas.

Nors pasitaiko, kai vaikams kaklo limfmazgių padidėjimas praeina savaime, bendrą būklę turi įvertinti specialistas.

Jei laiško autorė abejoja vaiko gydytojos kvalifikacija ir baiminasi, kad padidėję vaiko limfmazgiai nebūtų besivystančios sunkios ligos požymis, gali paprašyti, kad vaiką gydantis gydytojas parašytų siuntimą konsultacijai pas aukštesnio lygio gydymo įstaigos specialistą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų