Virginija GRIGALIŪNIENĖ
Arminas Lydeka - vienas jauniausių parlamentarų. Vasario mėnesį 34-ąjį gimtadienį švęsiantis politologas neslepia, jog patekusiam į Seimą jam darbų padidėjo keleriopai. Be galo užimtas Seimo narys vis dėlto suspėja ir aktyviai dalyvauti politikoje, ir skaityti paskaitas universiteto studentams, ir nemažai dėmesio skirti šeimai, ypač keturmetei dukrytei Armintei.
Laikas atsigręžti į aukas
Seimo Žmogaus teisių komiteto pirmininko pavaduotojo nuomone, žmogus iš prigimties yra geras, nuoširdus, sąžiningas. Tik tam tikra aplinka, prastas auklėjimas, blogų draugų įtaka nulemia, kad tos gerosios žmogiškosios savybės pamažu prarandamos, kad sukeroja blogosios. Kad to neatsitiktų, parlamentaro įsitikinimu, žmogui reikia suteikti daugiau teisių. Ar tikrai taip? Juk šiuo metu savo teises puikiai žino net pradinukai, o ką jau kalbėti apie nepilnamečių inspekcijos įskaitininkus!
Parlamentaras sutinka, kad nusikaltimų smarkiai daugėja, tačiau to visiškai nesieja su žmogaus teisių gynimu. Tai, A. Lydekos manymu, greičiau nulėmė sistemų keitimasis (Lietuvai atgavus nepriklausomybę, daugeliui žmonių gyvenimas pasunkėjo). Tačiau tasai sunkusis laikotarpis, A. Lydekos įsitikinimu, truks neilgai. Nes Lietuva "pasmerkta gyventi gerai"!
- Jei valdžia bus gera, geresnio gyvenimo sulauksime greičiau, - tikino Seimo narys. - Jei priešingai - teks laukti ilgiau, bet vis tiek sulauksime!
Tuomet, A. Lydekos įsitikinimu, žymiai sumažės ir nusikalstamumas.
Dėl nusikaltimų augimo, parlamentaro manymu, kalčiausia... pati teisėsauga.
- Jei kalinys laikomas alkanas, jei, siekdami išgauti parodymus, policininkai įtariamąjį terorizuoja, muša, kankina - nėra ko tikėtis, kad "blogiečių" mažės, - svarstė A. Lydeka.
Tokie parlamentaro žodžiai papiktins ne vieną skaitytoją: kodėl gilinamasi tik į nusikaltėlių problemas; nejau po keliolika kartų nusikaltę kaliniai nusipelnė didesnio kąsnio už dorai ir tvarkingai gyvenančiuosius, ar įmanoma gražiais žodžiais priprašyti pasikeisti recidyvistą ar keliaaukščiais keiksmažodžiais besisvaidantį nepilnamečių auklėjimo darbų kolonijos senbuvį? Nebent teoriškai... Visuomenei labiau rūpi, kada pagaliau bus prisimintos nusikaltimų aukos!
Vytautas Šustauskas nenutuokia apie etiketą?
Apie užsienio politiką, diplomatiją, protokolą, tarnybinį etiketą studentams paskaitas skaitančio, ne vieną knygą šiais klausimais parašiusio politologo pasiteiravome, ar visi Seimo nariai išmano, kas yra etiketas. A. Lydeka tik giliai atsiduso... Dauguma kolegų, girdi, elgiasi nepriekaištingai, tačiau yra ir šustauskų. Tai, kad V. Šustauskas buvo išrinktas į Seimą, politologas laiko nesusipratimu. Kita vertus, parlamentaro žodžiais, rinkėjų nuomonę privalu gerbti.
A. Lydekos manymu, šustauskiškai pasielgę A. Paulauskas ar V. Landsbergis visuomenę šokiruotų, tačiau "ubagų karaliaus" žodžiai ir elgesys jau nieko nebestebina ir net darosi neįdomus.
Kita vertus, A. Lydeka sakė turėjęs daug progų įsitikinti, jog visose be išimties veiklos srityse pasitaiko ir perliukų, ir mėšlo.
Mėgsta vyną ir viskį
Arminas Lydeka prisipažįsta niekada nebuvęs ir nebūsiąs abstinentu - nė lašelio alkoholinių gėrimų neparagaujantys vyrai jam atrodo tarsi ne visai normalūs.
Seimo narys neįsivaizduoja pietų stalo be taurės vyno. O vakare kuriame nors jaukiame sostinės restorane susitikęs su draugu mielai išgeria viskio. Šie alkoholiniai gėrimai, aišku, vartojami saikingai, parlamentaro įsitikinimu, ne tik pakelia nuotaiką, bet ir padeda žmonėms bendrauti.
Kai Seime buvo svarstomi Alkoholio kontrolės įstatymo apribojimai (iki tol alkoholiniais gėrimais buvo leidžiama prekiauti tik atitinkamu paros metu), parlamentaras Arminas Lydeka pasisakė už prekybą ištisą parą (šiems apribojimams Seimas pritarė). A. Lydeka domėjosi ir sužinojo, kad nuo to laiko, kai buvo panaikinti apribojimai alkoholiniais gėrimais prekiauti nuo 11 valandos, jokių neigiamų tendencijų nebuvo užfiksuota - tik žymiai sumenko "taškų" populiarumas, vadinasi, daugiau pelno gavo valstybė.
A. Lydeka balsavo ir už tai, kad alkoholiniai gėrimai būtų pardavinėjami degalinėse ir kitose viešose vietose. Girdi, tas, kuriam labai reikės nusipirkti alkoholio, ir nusipirks, todėl nereikėtų žmonėms sudaryti papildomų nepatogumų, pavyzdžiui, versti gaišti laiką nepažįstamame mieste ieškant alkoholinių gėrimų parduotuvės. Valdžia, anot Seimo nario, tam ir dirba, kad tenkintų žmonių poreikius, kad jiems tarnautų, o ne atvirkščiai.
Parlamentaras Arminas Lydeka kategoriškai pasisako už biurokratinių kontrolės ir priežiūros institucijų žymų sumažinimą. Pašnekovo žodžiais, viena iš tokių institucijų - Valstybinė tabako ir alkoholio kontrolės tarnyba, savo veikla valstybei neduodanti jokios naudos - tik didžiulius nuostolius!
Pasak A. Lydekos, minėta tarnyba šalyje prieš kelerius metus buvo įkurta vienu tikslu - kad įvestų banderoles tabako ir alkoholio gaminiams. Vėliau tarnyba (gal norėdama parodyti esanti labai reikalinga?) pradėjo tikrinti, ar spaudos leidiniuose spausdinama alkoholio reklama atitinka Alkoholio kontrolės įstatymo nuostatas, pradėjo nustatinėti alkoholinių gėrimų stiprumo ribas ir t. t. Ar ne juokinga, pasak parlamentaro, tai, jog dienų dienas visas būrys biurokratų (tarnybos darbuotojų), be kitų nereikšmingų klausimų, aiškindavosi, kokį alų reikia laikyti stipriu - dviejų ar septynių procentų stiprumo! Ką, girdi, tai keičia? Vartojantieji alkoholinius gėrimus, parlamentaro įsitikinimu, nekreipė ir nekreips dėmesio į jokius tarnybos išaiškinimus, kaip abstinento nesugundysi pačia įtaigiausia alkoholio reklama.
Todėl, parlamentaro nuomone, milijonus litų iš Vyriausybės gaunanti ir absurdiškus sprendimus priiminėjanti biurokratinė tarnyba turėtų būti kuo greičiau panaikinta.
Seimui jau pateiktas svarstyti Alkoholio kontrolės įstatymo pataisų projektas, kuris, parlamentaro A. Lydekos žodžiais, yra kur kas pažangesnis.
Žmonos neištikimybė labai įskaudintų
Pasiteiravus, kokią įtaką daro gražios moterys, A. Lydeka daug negalvojęs prisipažino išties nepraeinąs pro dailiosios lyties atstovę neatkreipęs dėmesio. Ir tada, kai ji patraukli, ir tada, kai atrodo nekaip... O ar gerbiamas parlamentaras išsilaikytų nenusidėjęs, jei patektų į tos pirmosios, patraukliosios, mestą tinklą?
- Tegu ta moteris būna ir pati dailiausia pasaulyje - jei šeimyninėje sutartyje yra punktas apie sutuoktinių ištikimybę, man tikrai užtektų valios atsilaikyti bet kokioms pagundoms, - tvirtai ir net kiek griežtoku tonu atsakė Arminas Lydeka.
O jei kada nors senatvėje sužinotų, kad žmona tą šeimyninę sutartį kokį kartą buvo sulaužiusi?
- Ne, taip nebus! Aš Brigita pasitikiu... Na, o jei jau taip atsitiktų, tikrai būtų be galo skaudu ir pikta. Patirčiau didelį šoką, - atvirai prisipažino vienas jauniausių Seimo narių.