Šiandien LR Seime vyko tradicinė Seimo pirmininko pavaduotojo, Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS – LKD) partijos pirmininko Andriaus Kubiliaus spaudos konferencija politinių aktualijų tema – „Rusija, Europa ir mes“.
„Vakarai rinkimus Lietuvoje vertins būtent tokiu požiūriu – ar po to, kai Gruzija buvo užimta panaudojus karinę jėgą, Kremliui pavyks užimti Lietuvą, panaudojus politinę galią“, - pažymėjo A. Kubilius.
Šiandien Prancūzijos prezidentas N. Sarkozy Maskvoje susitinka su Rusijos prezidentu D. Medvedevu. Pasak Seimo pirmininko pavaduotojo, šis svarbus įvykis parodys, kiek toli savo atgimusiame agresyvume Rusija yra pasiruošusi eiti. “Labai svarbu, kad Rusija būtų priversta įvykdyti paliaubų sutartyje su Gruzija duotus tarptautinius pažadus. Tačiau turime matyti ir suvokti visus ilgalaikius iššūkius, nueinančius žymiai toliau nei vien tik paliaubų sutartis. Privalome turėti aiškią savo tolesnio elgesio su Rusija koncepciją ir veiksmų strategiją”, - akcentavo A. Kubilius.
Apie “naujus – senus” iššūkius
TS – LKD pirmininko teigimu, atrodytų, kad Lietuvoje viskas jau pasakyta. Tėvynės sąjunga buvo teisi nuo pat Nepriklausomybės paskelbimo ir ypač po V. Putino atėjimo į valdžią sakę, kad Kremlius buvo, yra ir bus grėsmė Lietuvos saugumui. Nesustabdė TS – LKD nei arši kritika, nei kaltinimai rusofobija. Tačiau partijos pirmininkui visai nesinori džiūgauti dėl savo teisumo. „Lietuva nei kariniu, nei politiniu požiūriu nėra tinkamai pasirengusi naujiems – seniems iššūkiams. Ypač didelį susirūpinimą kelia mūsų politinis pasiruošimas”, - teigė A. Kubilius. Jis priminė šeštadienį pasakytus A.Brazausko žodžius apie tai, kad Lietuva turėtų keisti savo laikyseną, nekritikuoti Rusijos, neremti Gruzijos, kad Lietuva turėtų finliandizuotis, nes tai gali pakenkti Lietuvos ekonomikai. Kaip pastebėjo A. Kubilius, šie A. Brazausko žodžiai laike sutapo su praeitos savaitės pabaigoje pasirodžiusio vieno iš autoritetingiausių pasaulyje “Economist” žurnalo tekstu, kuriame teigiama: “Lietuvos problemos yra skirtingos. Lietuvoje nėra tiek daug rusakalbių Rusijos mažumų, kaip Latvijoje ar Estijoje. Bet čia yra tranzito kelias Rusijos kariams į eksklavą Kaliningrade. Tai atveria kelią įvairioms provokacijoms. Rusija nukirto naftos tiekimą Lietuvai, aiškindama, kad vamzdis paseno, tačiau atsisakė siūlomos Lietuvos paramos vamzdžio remontui. Lietuva turi populistines partijas, kurioms vadovauja politikai, turintys labai stiprius ryšius su Kremliumi. Šios partijos gana neblogai atrodo artėjančių rinkimų fone spalio mėnesį”.
Apie būtinybę peržiūrėti Lietuvos užsienio politikos ir gynybos doktriną
Pasak A. Kubiliaus, Lietuvos politinis gebėjimas gintis nuo Kremliaus įtakos didėjimo, Kremliui įtakojant Lietuvos politines partijas ir politinius Lietuvos lyderius Vakaruose kelia vis daugiau abejonių. “Dar pernai tokius pat perspėjimus dėstėme mūsų paskelbtoje „Rusijos sulaikymo strategijoje”. Dabar tai jau dėsto žymiausi Vakarų politikos apžvalgininkai. Rinkimai Lietuvoje bus vertinami būtent tokiu požiūriu – ar po to, kai Gruzija buvo užimta panaudojus karinę jėgą, pavyks Kremliui užimti Lietuvą, panaudojus politinę galią”, - akcentavo Seimo pirmininko pavaduotojas. A. Kubilius citavo europarlamentaro Vytauto Landsbergio mintis, išsakytas šeštadienį vykusiame TS – LKD tarybos posėdyje. „V.Landsbergis ekspresyviai ir labai tiksliai perspėja, kad artėjantys rinkimai gali realizuoti „putiniškąjį“ valdžios scenarijų. Ar rinkėjai nori „putiniškosios valdžios“ parodys spalio 12 d. rinkimų rezultatai. Tuo susirūpinimą reiškia ne tik TS-LKD, bet ir žymiausi pasaulio politikos apžvalgininkai.
„Toks yra aštuonis metus užsitęsusio neveiksmingo ir neskaidraus socialdemokratų valdymo rezultatas, - Lietuvos ne tik karinis, bet ir politinis gebėjimas gintis yra susilpnėjęs iki labai pavojingo lygmens. Tai konstatuojame ne mes, tai konstatuoja Vakarai”, – reziumavo A. Kubilius.
Politikas priminė ir vieno iš „The Economist“ apžvalgininkų Edward Lucas, neseniai išleistos knygos „Naujas šaltas karas“ autoriaus kai kuriuos teiginius. E.Lucas teigė, kad” „V. Uspaskichas ir R.Paksas yra grubieji Kremliaus projektai. To paties E.Lucas nuomone, Lietuvai dar pavojingesnieji yra labiau sofistikuoti „švelnieji” Kremliaus įtakos instrumentai. Perskaitęs A.Brazausko svajones apie Lietuvos finliandizaciją, matau, kad ir ši E. Lucas prognozė išsipildo.
Turime atsikratyti iliuzijų apie Rusijos švelnumo mūsų atžvilgiu ypatingą naudą. Tų iliuzijų atsikratyti geriausiai padeda dabartinės Kremliaus valdžios veiksmai ir pareiškimai”, - aiškino TS – LKD pirmininkas, priminęs, kad neseniai paskelbta D.Medvedevo suformuluota 5 punktų užsienio politikos doktrina, kurios 4 punktas aiškiai sako, kad Rusija pasilieka sau vienašališką teisę ginti (taip kaip Gruzijoje) savo piliečius ir savo verslo interesus bet kurioje pasaulio valstybėje.
„Taigi dabar ir Rusijos kapitalo investicijas Lietuvoje turime laikyti tiesiogine grėsme mūsų nacionaliniam saugumui, nes Rusijos karinės pajėgos gali būti panaudotos šio verslo interesų gynybai. Gyvendami tokioje naujų įvykių šviesoje neturime turėti jokių iliuzijų. Iki šiol galvojome, kad Rusijos karinė agresija prieš mus yra mažai tikėtina. Remdamiesi tokia bazine nuostata kūrėme savo užsienio politikos ir gynybos doktrinas. Būtina nedelsiant peržiūrėti Lietuvos doktrinas ne tik užsienio ir gynybos politikos srityse, bet ir visos politinės sistemos veikimo doktriną, nes politinė sistema, partijų veikla, kaip rašo ir „The Economist“ yra ne mažiau pavojinga,“ – pažymėjo A. Kubilius.