Ramutė PEČELIŪNIENĖ
Pasirinko alkoholikų draugiją
Amerikoje, kaip ir visur kitur, teisėtvarkos pažeidėjams bei nusikaltusiems asmenims taikoma įvairi atsakomybė. Ko gero, būtų ne taip paprasta išnagrinėti šios stipriausios pasaulio valstybės teisinę sistemą, tačiau norisi paminėti keletą dalykų, su kuriais tenka susidurti ir lietuviams, mat čia net ir rimčiau nenusikaltęs gali atsidurti už grotų. Taip atsitiko vienam klaipėdiškiui, kuris, kaip ir Arvydo Sabonio žmona Ingrida, pateko teisėsaugos sergėtojų nemalonėn dėl to, kad vairavo automobilį neblaivus. Beje, žiūrint iš šalies, situacija, susijusi su šiais dalykais, atrodo netgi juokinga. Štai sėdi žmogus bare, vaišinasi, galiausiai vėlų vakarą pakyla nuo stalo, šiek tiek svirduliuodamas pasiekia savo automobilį ir sunkiai klestelėjęs ant sėdynės važiuoja namo. Logiškai mąstant, policininkams beliktų palūkuriuoti prie tokių pasilinksminimo vietų, tuoj pat sustabdyti girtą vairuotoją ir rimtai nubausti. Deja, čia pareigūnai niekada nestabdys automobilio šiaip sau, be jokios priežasties. Tačiau jeigu vairuotojo elgesys pasirodė įtartinas, jeigu pažeidžiamos Kelių eismo taisyklės ar kas nors pranešė apie konkretų pažeidimą, policininkai griebia savo "auką" ir kaip reikiant "papurto". Taigi jau minėtas klaipėdiškis važiavo su draugais šiek tiek išgėręs. Kadangi per raudoną šviesoforo signalą kirto sankryžą, buvo sustabdytas policininkų. Blogiausia, kad tuo metu šalia sėdėję keleiviai gurkšnojo alų (Amerikoje griežtai draudžiama automobilyje turėti atkimštą alkoholio, taip pat ir alaus, butelį) ir pradėjo prieš pareigūnus "šakotis". Pastarieji ilgai nesiterliojo ir vairuotoją nusivežė policijon. Ten netrukus atvyko ir klaipėdiškio draugai. Jie pradėjo reikšti nepasitenkinimą, triukšmauti, įrodinėti, jog vairuotojas negirtas. Viskas baigėsi tuo, jog klaipėdiškį nakčiai uždarė į areštinę, o po trijų mėnesių įvyko teismas. Už tai, kad vairavo neblaivus, jam buvo paskirta 300 dolerių bauda (pareigūnai galėjo skirti ir 500 dolerių) bei leista pasirinkti: arba keletą parų praleisti kalėjime, arba lankyti alkoholikų "kursus". Vyrukas panoro pabendrauti su alkoholikais, o ne su kaliniais.
Vietoj suėmimo - piniginis užstatas
Amerikoje veikia labai griežti įstatymai prieš smurtą šeimoje, ypač jeigu jis nukreiptas prieš moteris ir vaikus. Užtenka moteriai pranešti apie jaučiamą baimę, kad gali būti sumušta sutuoktinio arba savo vaikų tėvo (sugyventinio, draugo), ir skriaudėjas baudžiamosios atsakomybės neišvengs. Lietuvaičiai dėl šios priežasties gali netekti net "žaliosios kortelės". Paprastai nusikaltusių asmenų nesiekiama uždaryti į kalėjimą iki teismo. Suėmimas taikomas tiktai išimtiniais atvejais - kai įvykdomas itin sunkus nusikaltimas, kai nusikaltėlis kelia pavojų visuomenei arba negali sumokėti piniginio užstato. Tačiau kartais sumokėjęs didelį piniginį užstatą net ir žmogžudystę įvykdęs nusikaltėlis iki teismo gali likti laisvėje. Advokatas Algis Širvaitis patikino, jog baudžiamoji byla turi būti perduota teismui ne vėliau kaip per 180 dienų nuo nusikaltimo padarymo. Jei per šį laikotarpį teismo procesas neprasideda, net ir įkalintas asmuo paleidžiamas į laisvę. Mirties bausmė taikoma ne visose valstijose.
Vakarėliai be alkoholio ir narkotikų
Šiuo metu Amerikoje vyksta atkakli kova su narkotikų vartojimu. Labiausiai narkomanija paplitusi didmiesčiuose ir tarp juodaodžių amerikiečių. Jaunimas labiau mėgsta ne narkotikus, o įvairius medikamentus, tačiau apskritai laikoma, jog ši problema - viena didžiausių Amerikoje. A. Širvaitis patikino, jog alkoholis tarp jaunimo nėra labai populiarus, nes už tai griežtai baudžiama. Ne kartą jo moksleivė dukra namuose rengė savo bendraamžiams vakarėlius, tačiau nepasitaikė, kad draugai atsineštų svaigiųjų gėrimų arba rūkytų (bent advokatas to nepastebėjo).
Net ir jaunimo klubuose alkoholis neparduodamas, jo neleidžiama įsinešti. Čia jaunuoliai, gurkšnodami sultis ar kitus gaiviuosius gėrimus, linksminasi, šoka, klausosi modernios muzikos. Žinoma, negalima teigti, kad taip yra visur ir kad Amerikos jaunimui svetimos šios blogybės. Ne taip seniai Vilniuje A. Širvaitį labai nustebino mūsų jaunų žmonių elgesys. Jis pasakojo, jog 11 valandą ryto Pilies gatvėje pamatė alų geriančius jaunuolius. Baisiausia buvo tai, kad pro šalį ėjęs policininkas visiškai nereagavo į tokį jų elgesį. Esą Amerikoje visi šie jauni žmonės būtų buvę tuoj pat "susemti", kiekvienam iš jų būtų buvusios paskirtos maždaug 100 dolerių baudos.
- Man šis faktas visų pirma krito į akis ne todėl, kad jaunuoliai gėrė, bet kad tai darė viešai, o pareigūnas į tokį akibrokštą visiškai nereagavo, - piktinosi Amerikoje gyvenantis advokatas.
Į kalėjimą - valgyti ledų ir šokolado
Susipažinti su Amerikos kalėjimais nėra taip paprasta. Tiktai gavus apygardos šerifo leidimą šių eilučių autorei buvo leista apsilankyti vienoje įkalinimo įstaigoje, esančioje pačiame Klivlendo centre. Per trumpą, tik valandą trukusią, ekskursiją nebuvo galima fotografuoti, visur lydėjo vienas iš administracijos vadovų. Cuyagogos apygardos pataisos centras yra kalėjimas. Dviejuose 10 ir 11 aukštų vienas su kitu sujungtuose pastatuose šiuo metu įkalinta 2 000 žmonių. Vieni, nubausti nedidelėmis (iki vienerių metų) laisvės atėmimo bausmėmis, kiti - laukiantys teismo nusikaltėliai. Centrui vadovauja direktorius, jam pavaldūs 660 darbuotojų. Čia kartu kali ir vyrai (jie dėvi ryškiai oranžinę aprangą), ir moterys, apsirengusios mėlynais drabužiais. Žinoma, jie gyvena atskirai, nors koridoriuje šmėžavo ir oranžiniai, ir mėlyni drabužiai. Net 60 kalinių dirba virtuvėje (jiems vadovauja vienintelė samdoma moteris), kiti išvežioja paruoštas maisto porcijas, tvarko buitines patalpas. Iš virtuvės sklindantys gardūs kvapai (panašiai kaip mūsų restoranuose) bylojo, jog maistas čia tikrai. geras. Pavyzdžiui, tą dieną kaliniai pietums (amerikietiškasis lenčas) valgė spagečius su mėsos padažu, salotas, duoną, šokoladą, apelsinus ir netgi ledus. Na, o vakarienei jų laukė "karališkai" paruošta kalakutiena, makaronai su sviestu, daržovių asorti, bananai, duona ir balinta kava. (Įdomu, ką dabar galvoja šias eilutes skaitantys mūsų tautiečiai, ne visada galintys ant savo stalo pasidėti tokių skanėstų?..) Meniu kasdien keičiamas, tačiau niekada iš jo neišbraukiama mėsa, daržovės ir vaisiai. Kalėjimo darbuotojai sakė, jog kalintiesiems stengiamasi duoti kuo daugiau daržovių ir vaisių, nes esą gaudami daugiau vitaminų jie mažiau serga, todėl sutaupoma daug daugiau nei kainuotų vaistai.
Vizitas pas dantistą kainuoja tik 3 dolerius
Prireikus mediko, psichiatro ar dantisto pagalbos, kalinamasis privalo užpildyti nustatytos formos prašymą, jame nurodyti konkretų negalavimą. Pavyzdžiui, "aš persišaldžiau", o ne "aš noriu susitikti su gydytoju". Prašymo nereikia kartoti keletą kartų, nes tai nieko nepakeis. Kai tik bus įmanoma, medikas suteiks pagalbą. Gydytojo paskirtus vaistus būtina suvartoti. Už medicinines paslaugas reikia mokėti simbolinį mokestį. Pavyzdžiui, vieno danties išgydymas kainuoja 3 dolerius. Jei kalinamasis susižeidžia per muštynes, taip pat privalo mokėti už medicinines paslaugas. Nemokamai nustatomas tiktai ŽI virusas, nėštumas, tuberkuliozė, nemokamai gydoma susižeidus darbo metu. Kalėjimo ligoninėje yra visa moderni įranga, čia atliekama dauguma operacijų. Tiktai išskirtiniais atvejais arba prireikus atlikti sudėtingą operaciją ligonis vežamas į miesto ligoninę. Pagimdžiusios moterys su vaikais turi iškart atsisveikinti. Čia nėra Motinos ir vaiko skyriaus, kaip mūsų Panevėžio moterų kolonijoje, kur motinos augina savo kūdikius iki dvejų metų. Paprastai ką tik gimę kūdikiai atiduodami auginti kalinės šeimos nariams arba giminėms.
Kasdienės maudynės
Kaliniai prižiūri ir valo savo gyvenamąsias patalpas (dvivietes arba vienvietes kameras). Jie kasdien privalo nušluostyti dulkes, išplauti grindis, tualetus, tvarkingai pasikloti lovas, išsinešti šiukšles. Ypač didelis dėmesys skiriamas asmeninei higienai. Kaliniai gali maudytis kasdien, bet ne rečiau kaip du kartus per savaitę. Kiekvieną pirmadienį, trečiadienį ir penktadienį, taip pat prieš teismo posėdžius jiems išduodami skutimosi reikmenys. Su savimi kaliniai gali turėti tiktai rašomojo popieriaus, pieštukų, pašto ženklų, vokų, adresų bei telefonų knygutę, advokatų korteles, akinius arba klausos aparatą, tualeto reikmenis, legalius dokumentus, nuotraukų, vieną knygą, vieną laikraštį ir du žurnalus. Kadangi kalėjime nerūkoma, negalima turėti cigarečių bei degtukų.
Iš kalėjimo dar niekas nepabėgo
Kalinius gali lankyti artimieji, tačiau visi suaugę lankytojai prieš vizitą į kalėjimą privalo užsiregistruoti. Pasimatymai neribojami. Jei kalinamasis nori paskambinti telefonu, į kamerą atnešamas telefono aparatas. Tačiau jam paskambinti niekas negali. Kalinamieji gali bet kam rašyti laiškus. Visi gaunami laiškai atplėšiami ir tikrinami, ar nėra kontrabandos. Advokatų, teismo pareigūnų, senatorių ar kongresmenų laiškai atplėšiami tiktai dalyvaujant pačiam adresatui. Kiekvienas kalinys, jeigu su juo netinkamai elgiasi arba išnaudoja įkalinimo įstaigos personalas arba kolegos, gali rašyti skundą apygardos šerifui. Atlikus tyrimą, kaliniui raštu pranešama ataskaita bei rezultatai. Kalėjime draudžiamos bet kokios fizinės bausmės, o blogą kalinių elgesį svarsto atitinkami valdžios pareigūnai. Kalinamasis, nežymiai pažeidęs nustatytas taisykles, gali gauti papeikimą, būti izoliuotas arba ne ilgiau kaip 5 paroms jam gali būti apribotos privilegijos (laisvalaikis, pasimatymai ir t. t.). Už didesnius prasižengimus (grasinimus, muštynes, pabėgimo planavimą, rūkymą, pinigų laikymą, vagystes, buvimą neleistinoje teritorijoje) kaliniai baudžiami drausmine izoliacija bei jau minėtų privilegijų apribojimu ne ilgesniam kaip 15 parų laikotarpiui. Jeigu kalinamieji įvykdo sunkius nusikaltimus (žmogžudystę, pasikėsinimą nužudyti, bando išprievartauti, laiko ginklus, narkotikus ir t. t.), visų pirma atliekamas tyrimas. Tuo laikotarpiu jiems taikoma jau minėta drausminė izoliacija arba apribojamos privilegijos trisdešimčiai parų. Bet kuriuo atveju niekada neapribojami advokatų ar dvasininkų vizitai bei jiems skirti telefoniniai skambučiai, maistas, apšvietimas, sanitarinės normos bei medicininė priežiūra. Kalėjime yra specialiai paruoštų pareigūnų grupė, skirta malšinti riaušininkams, tačiau jiems savo sugebėjimus kol kas teko demonstruoti tik keletą kartų. Iš šios įkalinimo įstaigos dar nepabėgo nė vienas kalinys.