• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Alkotesteris – grėsmingas ginklas kovoje su neblaiviaisiais ne tik Eismo priežiūros skyriaus pareigūnų, bet ir darbdavio rankose. Daugumos įmonių vadovai pasirūpino, kad darbo sutartyje būtų numatyta tikrinti, ar darbuotojai yra blaivūs. Nustatyti, ar žmogus girtas, galima nebūtinai naudojant alkotesterį, užtenka įvertinimo iš akies. Tačiau ginčo atveju girtumą turi patvirtinti įteisinto prietaiso rodmenys arba medikai.

REKLAMA
REKLAMA

Mirė susijaudinusi

Pačioje praėjusių metų pabaigoje vienoje Klaipėdos bendrovėje darbininkė darbdavio buvo paprašyta papūsti į alkotesterį, kuris nerodė tikslaus girtumo laipsnio. Prietaisas tik fiksavo, jog žmogus yra vartojęs alkoholio. Moteris nesigynė gėrusi alaus. Viršininkas liepė pasirinkti – rašyti pasiaiškinimą arba prašymą išeiti iš darbo savo noru. Darbininkė pasirinko antrąjį variantą. Rengdamasi rūbinėje moteris staiga sukniubo ir netrukus ten pat mirė. Medikai konstatavo – mirtis ištiko dėl širdies veiklos sutrikimo. Jį sukėlė didžiulis stresas.

REKLAMA

Moters mirtis sujaudino ir dienraščio skaitytojus. Dauguma jų užjautė velionės artimuosius. Tačiau ne mažesnė dalis tvirtino, jog darbe privalu būti blaiviam, o darbdavys ne tik turi teisę, bet ir privalo užtikrinti, kad darbuotojai būtų blaivūs.

Sovietmečio prietaisai

Tarybiniais laikais visų įmonių vairuotojai būdavo tikrinami, ar yra blaivūs. Tiesa, ne visada alkotesteriais. Ilgus metus dirbę toje pačioje įmonėje darbuotojai vienas kitą gerai pažinojo, ir bent truputį išgėrusį iškart atpažindavo. Tik įtarimų sukėlę darbuotojai būdavo prašomi papūsti į alkotesterį. Kai kuriose įmonėse iki šiol naudojami prietaisai girtumui nustatyti likę iš sovietmečio.

REKLAMA
REKLAMA

Dažnos didelės įmonės kolektyvinėje darbo sutartyje numatytas punktas, jog darbuotojai neturi teisės ateiti į darbą neblaivūs. Sutartyje darbdavys numato sau teisę tikrinti darbuotojų blaivumą. Pasirašęs tokią sutartį žmogus įsipareigoja darbe būti tik blaivus, o jeigu bus nutvertas girtas, žino, jog jo laukia drausminės nuobaudos. Griežčiausia iš jų – atleidimas iš darbo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Įrodinėja patys

Darbo inspekcijos duomenimis, uostamiestyje daugiausiai nelaimingų atsitikimų darbe įvyksta jūrinėse organizacijose. Nenuostabu, kad didžiosios uosto įmonės apsaugininkams, be teritorijos bei turto saugojimo, yra pavedusios tikrinti darbuotojų blaivumą.

REKLAMA

Alkotesteriais tikrinami tik tie, nuo kurių trenkia alkoholiu arba kurių elgesys atrodo pakitęs. Žmogus turi teisę atsisakyti pūsti į prietaisą. Tačiau tada jis pats turi įrodyti, jog yra blaivus. Pažymą dėl blaivumo gali išrašyti tik medikai. Per dvi valandas nuo įtarimo momento darbuotojas turi pristatyti tokį dokumentą. Jeigu nepasitikima vienos gydymo įstaigos medikais, per vieną valandą nuo pirmojo patikrinimo žmogų galima patikrinti kitoje gydymo įstaigoje ir tyrimų rezultatus palyginti.

REKLAMA

Policijoje atsisakymas pūsti į alkotesterį vertinamas kaip pripažinimas, jog žmogus yra neblaivus.

Žiūri į akis

1996 metų sausio 15-osios Vyriausybės nutarimu nustatyta, kad teisę nustatyti girtumą ar apsvaigimą pagal savo kompetenciją turi policijos pareigūnai ir medicinos specialistai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pareigūnai tam reikalui naudoja sertifikuotus alkotesterius.

Medikai girtumą gali nustatyti dviem būdais: tirdami kraują ir pagal žmogaus elgesį bei kitus išorinius požymius. Medikai apžiūri tiriamojo akis, stebi, kaip žmogus vaikšto, kalba, kokia jo koordinacija. Įvertinę visa tai jie gali nustatyti girtumo laipsnį.

REKLAMA

Eismo priežiūros pareigūnų naudojami Vokietijoje gaminami alkotesteriai pastaruoju metu abejonių vairuotojams nekelia. Jeigu vairuotojas nepasitiki alkotesterio rodmenimis, jis gali pats kreiptis į ligoninę ir prašyti medikų nustatyti girtumą. Pasak uostamiesčio Eismo priežiūros skyriaus viršininko Sauliaus Švėgždos, kai avarijos metu sužalojami žmonės, vairuotojų girtumas būtinai tikrinamas ne tik prietaisais, bet patvirtinamas ir kraujo tyrimais.

REKLAMA

Per daug kainuoja

Kai kurie brangesnieji įteisinti alkotesteriai ne tik parodo alkoholio kiekį iškvepiamame ore, bet ir išspausdina šiuos duomenis. Jeigu rodmenis galima tik pamatyti, juos užfiksuoja trijų žmonių komisija, surašo girtumo nustatymo aktą ir jį pasirašo. Taip šis dokumentas patvirtinamas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau darbdaviai ne visada būna įsigiję sertifikuotus alkotesterius. Lietuvoje patvirtintų prietaisų yra tik penki modeliai. Jie yra labai brangūs, kaina siekia 4 ir daugiau tūkstančių litų. Ne kiekviena įmonė pajėgi tokių prietaisų įsigyti. Todėl neretai darbdaviai apsaugininkams nuperka pigesnius, mūsų šalyje neįteisintus alkotesterius. Jų rodmenys negali tapti pagrindu bausti arba atleisti darbuotoją. Jų rodmenys tik duoda pagrindą patikrinti girtumą mediciniškai.

REKLAMA

Prie vairo – blaivūs

Smilties Pylimo gatvėje įsikūrusios alkotesteriais prekiaujančios bendrovės atstovybėje sužinojome, kad čia parduodamas prietaisas nėra įteisintas ir kainuoja 130 litų. Pardavėja pasakojo, kad tokius prietaisus noriai perka taksi firmų bei kitų nedidelių įmonių šeimininkai. Moteris pasakojo iš jų girdėjusi, kad trijų žmonių komisija patvirtina tokiu alkotesteriu užfiksuotą girtumą, o po trečio panašaus atsitikimo darbuotojas atleidžiamas iš darbo.

REKLAMA

Trijų didžiausių Klaipėdos taksi įmonių - „Autopunkto taksi“, „Uostamiesčio taksi“ ir “Baltik taksi“ vadovai tikino kiekvieno vairuotojo kasdien netikrinantys. Vyrai tikino, kad vairuotojai patys prašo pamainos, jeigu būna padauginę.

Autobusų parke alkotesteriu tikrinami visi vairuotojai. Net apie 3 valandą nakties išvažiuojantys į reisą vyrai nelieka nepatikrinti. Parkas naudojasi įteisintais prietaisais.

REKLAMA
REKLAMA

Patikra ir prekyba

Valstybinės metrologijos tarnybos darbuotojai sakė, kad alkotesterių gamintojai rekomenduoja tikrinti ir sureguliuoti prietaisus dukart per metus. Tačiau griežtai reikalaujama juos tikrinti kartą per metus. Klaipėdoje prietaisų netikrina, juos tenka vežti į sostinę.

Klaipėdoje alkotesterius skelbiasi parduodantys tik vienos Kauno įmonės atstovai. Pirkėjai yra pastebėję kelis šimtus litų kainuojančių prietaisų girtumui nustatyti keliose degalinėse bei „Hyper Maksimoje“. Informacinės tarnybos praneša, jog keletas bendrovių prekiauja tokiais prietaisais Kaune ir Vilniuje.

Bene didžiausias alkotesterių pasirinkimas yra interneto parduotuvėje. Čia siūlomos prekės skiriasi kainomis - nuo 345 litų iki kelių tūkstančių litų. Skiriasi ir dydžiu bei techninėmis galimybėmis.

3 tūkstančius 500 litų kainuoja monetiniai alkotesteriai. Juos dažnai įsigyja barai, kad klientai galėtų pasitikrinti, ar gali vairuoti automobilį.

S.Švėgžda priminė, jog nesertifikuotų alkotesterių rodmenys gali ir nesutapti su įteisintųjų. Be to, pareigūnas prisiminė ne vieną atvejį, kai prietaisu nustatytas artimas vidutiniam girtumui laipsnis pasirodė besąs keliomis dešimtosiomis promilės mažesnis, nei netrukus parodė kraujo tyrimas.

Daiva Janauskaitė

“Klaipėda” (www.klaipeda.daily.lt)

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų