• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Alergišką žmogų mirtis gali ištikti ir įkandus uodui

Virginija GRIGALIŪNIENĖ

Varėnos rajono Valkininkų kaime gyvenantis Dainius Andrijevskis (17 m.) mėlyniavo miške netoli namų ir net nepajuto, kaip į rankos pirštą cvaktelėjo uogienojų krūme ramiai ilsėjusis gyvatė... Jaunuolis tik namuose atkreipė dėmesį į, kaip jam tada pasirodė, nežinia kada į pirštą įsmigusį "pašiną" ir pabandė jį adata iškrapštyti. Jokio svetimkūnio, aišku, neištraukė - tik patino piršto galas. Kitą rytą Dainius smarkiai sukarščiavo.

REKLAMA
REKLAMA

Ligoninėje dirbanti Dainiaus motina ėmė nuogąstauti, ar tik nebus sūnui miške įkandusi gyvatė. Patarus kolegoms, moteris nedelsdama išvežė vaiką tiesiai į Vilniaus universitetinės greitosios pagalbos ligoninės toksikologijos skyrių. Įtarimai pasitvirtino. Čia ligoniui buvo sulašinta ne viena lašinė, skirta priešalerginių vaistų. Po kelių dienų, sveikatos būklei pagerėjus, Dainių išleido į namus. Tačiau greitai jis vėl atsidūrė toje pačioje ligoninėje. Mat jaunuolio pažastyje iššoko kone pusės vyriško kumščio dydžio gumbas! Buvo nustatyta, kad tai komplikacijos po gyvatės įkandimo. Pasak toksikologijos skyriaus vedėjo Raimundo Purvanecko, komplikacijos galėjo išsivystyti ir dėl to, kad Dainius įkąstą vietą krapštė (įsimetė infekcija). Gydymas tęsiamas toliau, ligoniui vėl lašinami vaistai, skiriamos injekcijos.

REKLAMA

Dainius, žinoma, apgailestavo, kad kone pusę vasaros tenka praleisti ligoninėje, tačiau į mišką užsukti neišsižadėjo. Ten ir grybai, ir uogos - gali ištisas dienas juos rinkti! Gal, girdi, gyvatė antrąkart nekąs, pasigailės...

Daugiau įkandimų - dėl karšto oro?

Nuo gyvatės nuodų nukentėjęs Dainius - vienas iš keliasdešimties ligonių, dėl tos pačios priežasties šiemet patekusių toksikologijos skyriaus medikų globon. Ankstesniais metais tokių nukentėjėlių būdavo gerokai mažiau. Skyriaus vedėjo R. Purvanecko nuomone, gyvatės šiemet kaip niekad aršios greičiausiai todėl, kad ilgai laikosi karštas ir drėgnas oras. Ne mažiau pavojingi žmogui ir vabzdžių - bičių, mašalų, širšių, uodų - įkandimai (karšti orai itin palankūs veistis kraujasiurbiams vabzdžiams).

REKLAMA
REKLAMA

Neseniai vilnietė Dalia, nuvažiavusi savaitgalį pailsėti sode, dėl bitės įgėlimo vos nenumirė - alergišką bičių nuodams moterį net buvo ištikusi klinikinė mirtis! Laimė, pačiu laiku jai suskubo padėti netoliese darbavusis medikė, be to, atvykusi greitoji nukentėjėlę skubiai pristatė į Santariškių ligoninės intensyviosios terapijos skyrių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak Vilniaus greitosios pagalbos universitetinės ligoninės toksikologijos skyriaus vedėjo R. Purvanecko, felčerė gerai padarė, kad ligonę vežė į artimiausią gydymo įstaigą. Jei būtų nusprendę per visą miestą vežti į toksikologijos skyrių, kritinės būklės ligonė galėjo neišgyventi...

REKLAMA

Toksikologijos skyriuje buvo gydoma moteris iš Dzūkijos, kuriai į rankos dilbį įkando vienas mašaliukas. Per trumpą laiką ranka ištino, prasidėjo audinių nekrozė. Laiku suteikus kvalifikuotą medicinos pagalbą, moters gyvybę pavyko išgelbėti, tačiau jai teko iškentėti didelio audinių ploto persodinimo operaciją. Šiai alergiškai moteriai, pasak skyriaus vedėjo, vienintelis patarimas - persikelti gyventi į kitą Lietuvos dalį. Mat organizmas imuniteto įkandimams neįgyja - priešingai, darosi dar jautresnis, nežiūrint to, ar antrąkart tokiam žmogui vabzdys įkąstų po kelių savaičių, ar po metų (kuo dažniau organizmas patiria alergiją, tuo sunkesni gresia padariniai).

REKLAMA

Gydytojas R. Purvaneckas pamena atvejį, kai vienas vyriškis tik per plauką išvengė mirties dėl vapsvos įkandimo. Dviese važiavo motociklu. Besikalbant vairuotojui į pravertą burną įskrido vapsva. Vabzdys įgėlė galugerklyje. Audiniai staiga ėmė tinti, nukentėjėlis pradėjo dusti. Visa laimė, kad motociklo keleivis buvo medikas - jis peiliuku pradūrė trachėją ir draugo gyvybę išgelbėjo. Po to, žinoma, nukentėjėlis dar ilgai gydėsi ligoninėje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prieš keletą savaičių toksikologijos skyriaus medikų pagalbos prireikė vienai vilnietei, kuriai į veidą įkando du uodai. Alergiška moteris staiga sutino, pradėjo dusti. Suteikus pirmąją pagalbą, ji nesutiko gultis į stacionarą - girdi, jaučiasi jau gerai, važiuojanti į namus. Tačiau kitą rytą dėl staiga suprastėjusios sveikatos būklės ji vėl atsidūrė toksikologų globoje.

REKLAMA

Delsti - pavojinga

Toksikologai įspėja, jog alergiški žmonės, įkandus net ir uodui (nekalbant jau apie bites, širšes, mašalus ar gyvates), turėtų nedelsdami kreiptis į medikus.

Jei jau tokia bėda nutiko, įkąstą vietą reikėtų nuplauti paprastu muilu, jokiu būdu jos nekasyti, netrinti. Gerai būtų uždėti leduką, išgerti organizmo jautrumą mažinančių vaistų - tavegilio, dimedrolio ar suprastino tabletę.

REKLAMA

Jei įkandimo vieta pradeda tinti ar ligonį ima pykinti - būtina kuo skubiau kviesti greitąją medicinos pagalbą.

Toksikologijos skyriaus vedėjas stebėjosi, kaip jaunos šeimos nepagalvoja apie gresiančią bėdą ir mažus vaikus kartu tempiasi į mišką. O po to stebisi, nesuvokia, kas vaikui nutikę, kad ištino veidukas, kojytės. Maži vaikai, pasak gydytojo, kur kas dažniau būna alergiški įkandimams, nei suaugusieji, todėl mažuosius reikėtų visais įmanomais būdais stengtis nuo to apsaugoti. Prieš išsiruošiant į tokią kelionę būtina apsirūpinti apsauginiais kremais ar balzamais, įsigyti anksčiau paminėtų priešalerginių medikamentų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų