• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pirmadienį katalikų kardinolų konklava pradės rinkti naują popiežių. Užsienio naujienų agentūros Vilniaus arkivyskupą metropolitą Audrį Juozą Bačkį įvardija kaip vieną iš potencialių kandidatų tapti popiežiumi. Pasak religijotyrininko Pauliaus Subačiaus, lietuvio šansas tapti popiežiumi – maždaug vienas iš penkiasdešimties.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip teigė religijotyrininkas, prognozuoti, kas bus popiežius - spekuliatyvu.

Popiežiumi gali būti bet kuris suaugęs krikščionis vyras iki 80 metų. Beveik neabejotina, kad naujasis popiežius bus išrinktas iš pačių kardinolų, nors teoriškai jie gali išrinkti bet kokį krikštytą vyrą.

REKLAMA

"Kol balsavimai neprasidėjo - tai viskas yra visiškos spekuliacijos", - apie spėliojimus, kuris kardinolas gali tapti popiežiumi, kalbėjo P. Subačius.

Anot jo, popiežiumi tapti daugiau šansų turi Romos kurijos veikloje pasižymėję, užsienio kalbų mokantys, jaunesni kardinolai.

"O sąrašas tų, kurie kažkokių veikalų yra parašę, kurie kalbų daugiau moka, kurie yra pasižymėję, pagarsėję, dalyvavę tarptautiniuose kongresuose - jų yra mažų mažiausiai 30-40. Taigi tikimybė ir yra 1 iš 40, 1 iš 50. Toks kandidatų ratas yra ir svarstomas", - sakė P. Subačius.

REKLAMA
REKLAMA

Popiežių rinks 115 "kardinolų rinkėjų", kuriems dar nėra sukakę 80 metų.

Religijotyrininko pasakojimu, J. A. Bačkis yra dirbęs Vatikano valstybės sekretoriate, moka lietuvių, prancūzų, italų, lotynų, anglų, vokiečių, olandų kalbas, šiek tiek ispaniškai, itališkai, lenkiškai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot užsienio naujienų agentūros "Reuters", J. A. Bačkis išpažįsta tradicinį požiūrį į moters vietą Bažnyčioje, seksualumo klausimus, pasisako už Vatikano administracijos centralizaciją, nors dėl savo požiūrio į skurdą konservatyvioje Lietuvoje jis laikomas liberalu. Nors jo diplomatiniai įgūdžiai gali pasitarnauti jo labui kaip kandidatui į popiežius, tačiau A. J. Bačkis yra labiau laikomas lojaliu administratoriumi, nei dvasiniu lyderiu.

REKLAMA

Žiniasklaida skelbia, kad pagrindinė kova pirmajame naujojo popiežiaus rinkimų rate vyks tarp konservatyvių pažiūrų vokiečių kardinolo Josepho Ratzingerio (Jozefo Racingerio) ir buvusio Milano arkivyskupo Carlo Maria Martini (Karlo Marijos Martinio).

Kaip kitą galimą kandidatą iš Rytų Europos "Reuters" mini Ukrainos graikų katalikų bažnyčios vadovą 72 metų Lubomyrą Husarą (Liubomyrą Husarą).

REKLAMA

Taip pat minimi Vatikano valstybės sekretorius kardinolas 77 metų Angelo Sodano (Andželas Sodanas), Milano arkivyskupas 70 metų Dionigi Tettamanzi (Dionidžis Tetamandzis), San Paulo (Brazilija) arkivyskupas 70 metų Claudio Hummesas (Klaudiju Humisas), Lisabonos kardinolas 69 metų Jose de Cruzas Policarpo (Žozė de Kruzas Polikarpas), Briuselio arkivyskupas 71 metų Godfriedas Danneelsas (Godfridas Danelsas) ir kiti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pirmadienį prasidėsianti konklava tęsis tol, kol bus išrinktas balandžio 2 dieną mirusio popiežiaus įpėdinis. Velionio Jono Pauliaus II pontifikatas tęsėsi 26 metus ir buvo trečiasis pagal trukmę per visą 2000 metų Bažnyčios istoriją.

Pirmąją konklavos dienos popietę kardinolai susirinks puošnioje Vatikano Siksto koplyčioje ir balsuos vieną kartą. Jeigu per patį pirmąjį balsavimą naujas popiežius nebus išrinktas, kiekvieną dieną kardinolai balsuos po keturis kartus per dieną - dusyk iš ryto ir dusyk po pietų, kol dviejų trečdalių ir vieno balso dauguma išrinks 264-ąjį šv. Petro įpėdinį.

REKLAMA

Konklavoje dalyvaujantys hierarchai tradiciškai užrakinami koplyčioje, garsėjančioje nepaprastai gražiomis lubų freskomis ir altoriaus siena, kurioje Michelangelo (Mikelandželas) sukūrė freską "Paskutinis teismas", ir neišleidžiami, kol išrenka naują popiežių. Anksčiau hierarchams tekdavo miegoti laikinose celėse ir dalytis vos keliais tualetais.

REKLAMA

Tačiau 1996 metais Jonas Paulius II paskelbė naują apaštalinę konstituciją, kuria kiek pakeitė konklavos tvarką. Dabar kardinolams leidžiama gyventi neseniai Vatikano teritorijoje, priešais Šv. Petro baziliką pastatytame viešbutyje "Domus Sanctae Marthae", o pertraukose tarp balsavimų netgi išeiti pasivaikščioti po ramius nykštukinės valstybės sodus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Naujojoje konstitucijoje taip pat numatyta, kad popiežius gali būti išrinktas paprasta balsų dauguma, jeigu konklavos balsavimas neduoda rezultatų maždaug dvi savaites. Kelios praėjusio amžiaus konklavos truko vos po kelias dienas.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.

BNS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų