REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
18
100 tūkstančių bėga prie sienos (nuotr. SCANPIX)

Tik vienam iš Rabe Achdaro brolių pavyko išgyventi katastrofiškas sąlygas Sirijos kalėjime. „Mano mama vis dar pravirksta, kai prisimena tą laiką“, – pasakoja pabėgėlis iš Sirijos Rabe, šiuo metu gyvenantis Jungtinėse Amerikos Valstijose, rašoma „Business Insider“.

18

Tik vienam iš Rabe Achdaro brolių pavyko išgyventi katastrofiškas sąlygas Sirijos kalėjime. „Mano mama vis dar pravirksta, kai prisimena tą laiką“, – pasakoja pabėgėlis iš Sirijos Rabe, šiuo metu gyvenantis Jungtinėse Amerikos Valstijose, rašoma „Business Insider“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Ji paklausė Hassano, kaip jis gali būti tikras, kad jo brolis tikrai mirė.“

Su mirusiu broliu praleido dvi paras

Rabe prisimina tą dieną, kai jo brolis Hassanas pateko į Sirijos prezidento Basharo al-Assado įkurtą kalėjimą, ir papasakojo motinai, kad kitas jos sūnus buvo nužudytas tiesiog vietoje.

REKLAMA

„Jis pasakė jai, kad kai jis buvo sumuštas ir pakabintas, sargybiniai grįžo ir jo kūną užmetė ant Janus. Jie abu kalėjime prabuvo dvi dienas. Hassanui į mirusį brolį teko žiūrėti lygiai dvi dienas. Taigi tik Hassanas grįžo namo. Kartu su Hameedo mirties liudijimu. Dabar yra lygiai metai, kai mes jo netekome“, – pasakojo Rabe.

Tokių istorijų šiuo metu yra gausybė, ir visos jos vienodai baisios. Praėjus metams po žiaurios netekties šeimoje Rabe surado prieglobstį už kelių tūkstančių mylių. Tiesa, Rabe, nors ir išgyveno patį šiurpiausią savo gyvenimo laikotarpį, vis dar svajoja pasimatyti su savo šeima. Ši istorija, anot „Business Insider“, tipiška Sirijos pilietinio karo aukos istorija, kurioje žmonės gali lengvai būti sunaikinami.

REKLAMA
REKLAMA

Pateko į košmarą

Galime nusikelti į 2012 metus, kai Sirijoje paaštrėjo protestai prieš diktatorišką Sirijos prezidento politiką. Assado režimo protestuotojai buvo sužeisti, o juos gydę abu Rabe broliai – Hassanas ir Hameedas – buvo suimti. Iki tos dienos du broliai turėjo parduotuvę Alepe, pardavinėdavo vaistus, gydydavo per demonstracijas sužeistus žmones. Tai ir buvo pagrindinė priežastis, kodėl jie neįtiko Assado režimui.

Tadmoro kalėjime, esančiame Palmyros mieste, abu broliai buvo sulaikyti lygiai dviem mėnesiams. Palmyros miesto šventyklos pastaraisiais mėnesiais yra niokojamas islamistų, o istoriškai svarbūs statiniai griūva į šipulius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tadmoro kalėjimas buvo įsikūręs Rytų Sirijos dykumoje, 200 kilometrų į šiaurės rytus nuo Damasko. Tadmoro kalėjimas buvo žinomas dėl savo itin žiaurių kalinimo sąlygų, bet kokių žmogaus teisių ignoravimo, kankinimų, taip pat ir mirties bausmių vykdymo. 2015 metų gegužę šis kalėjimas buvo sunaikintas pačios „Islamo valstybės“.

Padėdavo sužeistiesiems

Rabe papasakojo, kaip jo broliai buvo sulaikyti.

„Vieną dieną mano broliai atvyko į aukos namus apžiūrai. Jie atvyko nurodytu adresu ir bandė viską daryti tyliai. Jie pasibeldė į duris, tačiau niekas neatidarė, staiga jie pajuto, kad kažkas negerai. Netrukus jie jau buvo apsupti Assado režimo pajėgų“, – pasakojo Rabe.

REKLAMA

Toliau jis tęsė: „Kaip sulaikytieji, jie buvo mušami lazdomis, o tardant juos buvo naudojami elektros laidų kabeliai, kuriais buvo daužomos jų nugaros ir kaklas. Kalėjimo agentai pažadėjo juos paleisti, jeigu šeima sutiktų sumokėti išpirką. Mes sumokėjome 9 tūkstančius dolerių, kad tik jie grįžtų. Tačiau Hassanas taip pat turėjo šį tą pažadėti. Grįžęs dirbti į savo vaistinę, jis turėjo rinkti visą reikalingą informaciją apie gydytojus ir vaistininkus, kurie dirbo Sirijos medicinos pagalbos tinkluose“, – pasakojo Rabe.

REKLAMA

Kai buvo paleistas, Hassanas iškart pabėgo į Turkiją, tačiau jo brolis Hameed buvo nužudytas kalėjime. „Mes atidavėme jiems pinigus, tačiau pavyko išlaisvinti tik Hassaną. Kai laukėme jų išeinant iš kalėjimo, pasirodė tik Hassanas. Mama iškart puolė prie jo ir klausė, kur yra kitas brolis, tačiau jis nepasirodė, o Hassanas per ašaras negalėjo ištarti nė žodžio“, – prisiminimais dalijosi pabėgėlis Rabe.

Pažintis su epilepsija sergančiu berniuku

Kalėjime du mėnesius praleidęs Hassanas dalijosi skaudžiais prisiminimais. Pasakojo apie dar vieną kalėjime buvusį berniuką, kurio vardas Janus, jis sirgo epilepsija. Anot jo, berniukas buvo kalėjime, nes jo šeima neišgalėjo sumokėti išpirkos. Turbūt net nereikia sakyti, kad berniuko sveikata niekam nerūpėjo. Berniukas po kurio laiko buvo rastas miręs. Netrukus po to Hameedas taip pat buvo rastas miręs. Bandydamas padėti Janus, Hameedas įpykdė sargybinius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Sirijoje yra posakis, kad jeigu jūs darote kažką blogo, jeigu nepaklūstate Vyriausybei, jūs „pradingstate už saulės“. Kitaip tariant, jus suima ir vėliau tiesiog pradingstate. Niekas neatsiduria Assado kalėjimuose be kankinimų“, – pasakojo Rabe.

Karo aukos

Nuo 2011 metų kovo mėnesio maždaug pusė Sirijos gyventojų pabėgo arba buvo nužudyti. Karas pareikalavo tikrai skaudžių aukų. Didžioji dauguma mirė tik dėl to, kad atsidūrė netinkamoje vietoje ir netinkamu laiku. Bombų pilni sraigtasparniai taikydavosi į konkrečias sritis, kuriose gyvendavo daugiausia civilių žmonių. Per tą laiką žuvo apie 20 tūkstančių žmonių. Daugiausia per penkerius metus.

REKLAMA

Tūkstančiai kitų tapo kalėjimų ir kankinimų aukomis. Jungtinės Tautos tokią kalėjimų praktiką apibūdino kaip „nusikaltimą žmonijai“. Islamo valstybei ir Al Qaedai artima teroristinė grupė Jabhat al-Nusra taip pat Sirijoje buvo žinoma dėl geležinio kumščio.

Visa Rabe šeima paliko Siriją pačiomis pirmosiomis revoliucijos dienomis, dar neprasidėjus rimčiausiems neramumams šalyje, buvo lengviau rasti prieglobstį kaimyninėse šalyse.

„Iki 2014 metų visa mano šeima išvyko iš Sirijos. Dabar jie išsibarstę visur po Turkiją, Jordaniją, Vokietiją, Jungtinius Arabų Emyratus.“

Šiuo metu Rabe turi laikiną turisto vizą JAV, o jo vienintelė svajonė parsivežti pas save šeimą.  

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų