REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
0
Žinomas šefas R. Svetlaukas: kaip tarptautinių misijų kariškis tapo kulinaru? (nuotr. asm. archyvo)

Televizijos žiūrovams Robertas Svetlauskas yra žinomas kaip TV laidos „Virtuvės istorijos“ šefas, kiekvieną šeštadienį žiūrovams pateikiantis fantastiško skonio patiekalų receptus bei kulinarinius patarimus. Tačiau mažai kas žino, kad kepsninių virtuozas kadaise buvo kariškis, kurio karjeroje – ir visam gyvenimui atmintin įsirėžusios patirtys iš karo lauko Irake.

Televizijos žiūrovams Robertas Svetlauskas yra žinomas kaip TV laidos „Virtuvės istorijos“ šefas, kiekvieną šeštadienį žiūrovams pateikiantis fantastiško skonio patiekalų receptus bei kulinarinius patarimus. Tačiau mažai kas žino, kad kepsninių virtuozas kadaise buvo kariškis, kurio karjeroje – ir visam gyvenimui atmintin įsirėžusios patirtys iš karo lauko Irake.

REKLAMA

Pasiūlymas prisijungti prie žinomos kulinarinės laidos ir tapti vienu jos vedėjų bei šefu Robertui buvo labai netikėtas. Nors iš pirmo žvilgsnio laidoje vyras laidoje turi daryti tai, ką mėgsta labiausiai – gaminti, tačiau, kaip pasakoja pats šefas, viskas nėra taip paprasta, kaip gali pasirodyti iš šono.

„Tiesą pasakius, labai nustebau gavęs kvietimą dirbti „Virtuvės istorijose“. Esu filmavęsis ir laidoje „Maisto kelias“, tačiau čia viskas kitaip. Dažnai tenka pasukti galvą, ką ir kaip pagaminti, kokių naudingų patarimų duoti žiūrovams. Be to, viena yra tiesiog gaminti, visai kas kita – daryti tai prieš kameras. Bet iššūkių nebijau, manau, kad jie padeda tobulėti“, – pasakoja R. Svetlauskas.

REKLAMA
REKLAMA

„Virtuvės istorijose“ Robertas gamina kepsninėje, tad kiekvienoje laidoje jis stengiasi suteikti kuo daugiau vertingos informacijos tiems, kurie šio ritualo dar nėra atradę ir stokoja žinių apie maisto ruošimą ant grilio. 

REKLAMA

„Grilio ir BBQ kultūra Lietuvoje jau įgavusi didelį pagreitį. Labai džiugu, kad ir mes su „Kamado Bono“ kolektyvu ir labai gausiu užkietėjusių grilintojų būriu prisidedame prie šios kultūros puoselėjimo. Aš pats grilinu ištisus metus. Man tai – ne tik malonus ir įtraukiantis ritualas. Man kepsninėje ruoštas maistas – nesvarbu, tai steikas, pica ar troškinys – yra skanesnis, turi nerealų dūmo kvapą“, – pasakoja grilio fanatikas. 

Robertas pasakoja, kad tapus televizijos veidu jokios žvaigždžių ligos apraiškos jo neaplankė, o išsijungus filmavimo kameroms, jis yra toks pats, koks eteryje, tik labiau atsipalaidavęs.

REKLAMA
REKLAMA

R. Svetlauskas po visų darbų visada labiausiai skuba namo, pas savo šeimą, kurią labai myli. Paklaustas, ar namiškius – žmoną ir sūnų – kasdien lepina savo kulinariniais šedevrais, Robertas atviras – namuose maisto gamybos estafetę dažniausiai perima žmona.

„Aš labai mėgstu gaminti, bet kai kelias dienas iš eilės neatsitrauki nuo šios veiklos, kartais norisi tiesiog pailsėti. Mano žmona irgi puikiai gamina, tad namų virtuvėje karaliaujame abu“, – pasakoja šefas. 

Paklaustas, kaip gyvenime jis atrado kulinariją ir maisto ruoštą, Robertas ima pasakoti apie iš šeimos, kurioje dažnai gamina vyrai, perimtas tradicijas, tačiau vėliau istorija pasisuka netikėtu kampu. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasirodo, prieš tapdamas šefu Robertas yra išbandęs įvairių veiklų, o jo karjera prasidėjo nuo karinės tarnybos. Robertui yra tekę vykti į tarptautines misijas ir ne kartą būti netgi karo lauke Irake. 

„Mano istorija yra labai marga... 10 metų dirbau Lietuvos kariuomenėje, teko važiuoti ir į tarptautines misijas, ši patirtis paliko ryškias žymes manyje. Vėliau dirbau pardavimų vadybininku, po to turėjau savo įmonę, yra tekę dirbti ir autobusų gamykloje, kol galiausiai gavau galimybę prisijungti prie „Kamado Bono“. Tuomet viskas apsivertė aukštyn kojomis: naujos pažintys, naujos patirtys, naujos galimybės. Anksčiau tik pomėgiu buvęs maisto ruošimas tapo ir dažna veikla. Tiesa, „Kamado Bono“ kolektyve aš ne tik šefas, bet ir pardavimų vadovas“, – savo neeiline istorija dalinasi R. Svetlauskas.

REKLAMA

Paprašytas pasidalinti receptais, puikiai tinkančiais tiek kasdieniniam, tiek švenčių stalui, Robertas susimąsto – receptų jis žino, ko gero, devynias galybes. 

Prieš atskleisdamas receptus, Robertas ragina visus nepamiršti estetikos – juk visų pirma valgome akimis. Dar, anot šefo, labai svarbu, kad gamindami nepavargtume – maisto ruoša turi teikti malonumą ir pasitenkinimą.

Robertas Svetlauskas dalinasi receptais, kuriuos jis rekomenduoja gamintis kepsninėje, bet jei tokios dar neturite – viską nesudėtingai pagaminsite ir virtuvėje. 

Jautienos išpjova su žaliųjų pipirų padažu

Reikės: 

Jautienos išpjovos (Robertas renkasi „Feel the beef“ 30 dienų brandinimo jautieną) 

Druskos, pipirų 

Žaliųjų pipirų 

200 ml grietinėlės 

150 ml brendžio 

Sojos padažo  

Vorčesterio padažo 

Alyvuogių aliejaus

Gaminimo eiga: 

1.Ketaus keptuvėje įberiame saujelę žaliųjų pipirų ir kaitiname, kol pipirai pradės spragsėti. 2. Supilame brendį ir kaitiname iki kol nugaruos alkoholis. 3. Įpilame šaukštą sojos padažo bei šaukštą Vorčesterio padažo. 4. Supilame grietinėlę ir maišydami kaitiname ant silpnos ugnies, kol padažas sutirštės. 5. Kepsninę įkaitiname iki 200-250 laipsnių. 6. Jautienos išpjovą išimame iš pakuotės ir leidžiame pastovėti kambario temperatūroje apie 20-30 min. 7. Mėsą aptepame aliejumi ir kepame tiesioginėje kaitroje po 2-3 min iš kiekvienos pusės (arba iki 53 laipsnių vidinės mėsos temperatūros). 8. Išėmus mėsą iš kepsninės pagardiname druska ir pipirais. 9. Paliekame mėsą „pailsėti“ apie 10 min, kad sultys tolygiai pasiskirstytų, tuomet serviruojame. Geriausia garnyras prie tokio patiekalo, anot Roberto, yra mėgstamos salotos bei daržovės – mat išpjovos ir padažo skoniai yra išties išraiškingi, tad nereikia jų užgožti kitais skoniais.

REKLAMA

Kalmarai keptuvėje su citrina ir duonos džiūvėsėliais (Calamari in padella con limone e pangrattato)

Reikės: 

3 išvalytų kalmarų 

6 česnako skiltelių  

2 aitriųjų pipirų  

2 saujų sudžiūvusios baltos duonos truputinių 

Druskos, pipirų  

3 citrinų  

Alyvuogių aliejaus 

Petražolių 

Gaminimo eiga: 

1.Įkaitintoje keptuvėje ant aliejaus apkepame česnako skilteles, subadytus aitriuosius pipirus ir dvi saujas stambių sudžiūvusios baltos duonos trupinių. 2. Viską paskaniname druska ir šviežiais maltais pipirais. 3. Kai duona pagelsta, viską išimame ir laikinai pasidedame ant popierinio rankšluosčio ir išvalome keptuvę. 4. Įpilame dar šiek tiek aliejaus ir po 1-2 min apkepame kalmarus su plonai pjaustytomis citrinomis. 5. Pagardiname druska ir pipirais. 6. Viską apibarstome prieš tai apkepta duona ir papuošiame smulkintomis petražolėmis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ėriuko kulninė (Lamb shank) su raudonuoju vynu, daržovėmis ir bulvių koše 

Reikės:

Ėrienai: 

4 ėrienos kulninės (apie 800 g) 

3 šalotinių svogūnų 

3 česnako skiltelių 

2 pjaustytų morkų 

2 pjaustytų saliero stiebų 

1 smulkintos aitriosios paprikos 

0,5 arbatinio šaukštelio raudonėlio 

0,5 arbatinio šaukštelio čiobrelio 

0,5 arbatinio šaukštelio mairūno 

3 lauro lapų 

2 cinamono lazdelių 

1 puodelio sauso raudonojo vyno 

1 puodelio jautienos sultinio 

400 g. smulkintų konservuotų pomidorų 

1 šaukšto pomidorų pastos 

Šiek tiek aliejaus 

Druskos, pipirų ir rūkytos paprikos (pagal skonį) 

Smulkintų mėtos lapelių 

200 g. žirnių

Bulvių košei: 

Bulvių 

Pieno  

Sviesto 

Riebios grietinėlės

Gaminimo eiga: 

1.Ėrienos kulninę aptepame aliejumi ir apibarstome druska, pipirais bei rūkytų paprikų prieskoniais. 2. Paliekame pasimarinuoti apie 30 min. 3. Įkaitiname ketaus puodą su šiek tiek aliejaus ir apkepame ėrieną. 4. Apkepus, išimame ėrieną ir į puodą sudedame smulkintus šalotinius svogūnus, česnako skilteles, morkas, saliero stiebus, aitriąją papriką bei raudonėlio, čiobrelio ir mairūno prieskonius. 5. Viską apkepame ir sudedame lauro lapus bei  cinamono lazdeles. 6. Supilame vyną, jautienos sultinį, smulkintus pomidorus. 7. Įdedame šaukštą pomidorų pastos. 8. Sudedame ėrieną, viską užverdame ir kepame iki 180 °C įkaitintoje kepsninėje netiesioginėje kaitroje (arba orkaitėje) uždengtu dangčiu 2 val. 9. Atidengus dangtį kepame dar 30 min. 10. Išėmus ėrieną iš padažo, išimame lauro lapus ir cinamono lazdeles. 11. Visą padažą susmulkiname su maisto smulkintuvu. 12. Į padažą įdedame šaldytų žirnelių ir smulkintų mėtų. 13. Ant viršaus dedame bulvių košės ir pašauname į iki 200 °C įkaitintą kepsninę (ar orkaitę) dar 20 min. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų