REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dešimtmetį Vilniaus arkikatedros pašonėje veikiantis „Žaislų muziejus“ suaugusius džiugina nostalgiją keliančiais žaislais, o vaikus moko apie istoriją ir kultūrą. Tačiau muziejaus vadovai aiškina, kad duris lankytojams gali tekti užverti.

Dešimtmetį Vilniaus arkikatedros pašonėje veikiantis „Žaislų muziejus“ suaugusius džiugina nostalgiją keliančiais žaislais, o vaikus moko apie istoriją ir kultūrą. Tačiau muziejaus vadovai aiškina, kad duris lankytojams gali tekti užverti.

REKLAMA

Iki šiol už nuomą muziejui tekdavo mokėti 67 eurus per mėnesį, tačiau pasibaigus jų nuomos sutarčiai, sostinės savivaldybė rengs konkursą, kuriame laimėjusi veiklos idėja ir taps naujaisiais nuomininkais. Muziejus išsigando kalbų, kad už nuomą teks pakloti 11 kartų daugiau ir sako, kad neišsilaikytų.

„Žaislų muziejaus“ steigėja Indrė rodė žaidimų aparatus, kuriais vaikai žaisdavo prieš daugiau nei 40 metų. Visiems pažįstamas stalo futbolas, ir daug kam neregėtas stalo krepšinis. Tiesa, muziejuje apstu ir kitų epochų eksponatų. Jei suaugę net grupėmis atvyksta pamatyti senų žaislų ir jais pažaisti, vaikai atkeliauja klasėmis.

„Maži vaikai, kartais net ir jaunesni ateina ir tokia pirma pažintis su kultūriniu pasauliu, su ekspozicija, su paroda, su edukacija, su žiniomis, istorija, kasdienybe“, – teigia muziejaus steigėja Indrė Jovaišaitė-Blaževičienė.

REKLAMA
REKLAMA

Vis tik žaidimų muziejų gaubia nežinia. Dar prieš dešimtmetį muziejus ir sostinės savivaldybė pasirašė nuomos sutartį, pagal kurią už 230 kvadratinių metrų patalpas Šiltadaržio gatvėje, šalia Vilniaus arkikatedros už nuomą mokėjo 67 eurus per mėnesį. Po 29 euro centus už kvadratinį metrą. Tokiomis sąlygomis muziejus galėjo patalpas nuomotis, nes yra ne pelno siekianti kultūros įstaiga. Tačiau prieš metus Vilniaus savivaldybė pranešė, kad sutartis pasibaigė, o senų sąlygų nebeliko. 

REKLAMA

„Ši sutartis yra pasibaigusi ir pagal teisės aktus mes ne konkurso būdu negalime toliau tęsti sutarties, todėl, kad teisės aktai įpareigoja mus, jei organizacija nuomavo 10 metų patalpas, tai skelbti vietą konkursą arba įveiklinimo konkursą“, – sako vicemerė Edita Tamošiūnaitė.

Muziejaus vadovai išsigando išgirdę siūlymus nuomos kainą kelti. Ir ne keliasdešimčia eurų, o 11 kartų. Tuomet už patalpų nuomos kaina kiltų nuo 67 eurų iki 780. O už kvadratinį metrą tektų mokėti 3 eurus 39 centus.  Tai, esą, muziejui, kuris išsilaiko iš bilietų, kainuojančių vos 5–7 eurus, pardavimų, gali būti per sunki našta. 

REKLAMA
REKLAMA

„Sąlygos, gali būti taip, kad laimėjus gali būti tokios dramatiškos, kad nu tiesiog įstaiga nebebus pajėgi pati išsilaikyti. Tai čia va tik tokie klausimai, kurie kelia nerimą ir mes tiesiog labai labai tikimės, kad viskas bus gerai ir kad neišnyks šita įstaiga iš viso to kultūrinio lauko“, – kalba I. Jovaišaitė-Blaževičienė.

Tiesa, sostinės savivaldybė už panašią kainą įvairioms nevyriausybinėms organizacijoms ir viešosioms įstaigoms nuomoja ir daugiau patalpų.

„Šiuo metu Vilniaus miesto pavaldumui priklausančias patalpas nuomoja apie 20 kultūros organizacijų, kurios būtent ir turi tokią kainą 30 euro centų“, – teigia E. Tamošiūnaitė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kitos moka ir dar mažiau – 22 euro centus už kvadratinį metrą ar net simbolinį mokestį – eurą per mėnesį. Tačiau jų sutarčių terminams artėjant prie pabaigos, sąlygos taip pat bus peržiūrimos.

O muziejaus steigėja skaičiuoja, kad muziejus galėtų mokėti 2 eurus už kvadratinį metrą – taip pavyktų ne tik apmokėti sąskaitas, bet ir štai šias ekspozicijas papildyti.

„Visi norėtumėm, kad kuo didesnė dalis liktų turiniui naujinti ir tai amortizacijai lengvinti ir sakysim visą laiką, nes iš esmės, mūsų toks gyvenimo ir principas, mes iš išsilaikom iš bilietų, ir iš to išlaikom ir plečiam, ne tiek fiziškai, kiek tas turinys, ir keičiam, ir atnaujinam, tai kuo mes didesnę dalį turim, tuo mes daugiau galim jį investuoti į patį tą turinį, turinio pristatymą“, – tikina I. Jovaišaitė-Blaževičienė.

REKLAMA

Baiminantis, kad teks nutraukti veiklą, muziejus kreipėsi ir į Kultūros ministeriją, paprašė tarpininkauti nustatant nuomos kainą, tačiau ir ministerija dėl kainos daug padėti negali – tik paprašė savivaldybės atsižvelgti į tai, kad muziejus veikia sėkmingai. Nors anksčiau siūlė kainą didinti 11 kartų, po sulaukto dėmesio savivaldybės atstovai dabar aiškina, kad į prašymus atsižvelgs.

„Šiuo metu vasario 2 dieną apsispręs dėl to siūlymo, bet tikrai manau, kad taryba taip ir apsispręs ir ši kaina liks 0,3 euro centų“, – sako E. Tamošiūnaitė.

Anot vicemerės, tarybai apsisprendus, konkursas galėtų įvykti per keletą mėnesių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų