REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jevgenijaus Prigožino bandymas įvykdyti perversmą birželio mėnesį pribloškė daugelį, išskyrus Rusijos žvalgybos pareigūnus, kurių dalis tyliai palaikė buvusio maisto magnato pastangas. „The Insider“ šaltiniai Rusijos FSB, GRU ir Vidaus reikalų ministerijoje paaiškino, kodėl Vladimiro Putino saugumo aparatas nesutrukdė wagneriams užgrobti svarbios karinės bazės ir nužygiuoti beveik iki pat Maskvos vartų.

Jevgenijaus Prigožino bandymas įvykdyti perversmą birželio mėnesį pribloškė daugelį, išskyrus Rusijos žvalgybos pareigūnus, kurių dalis tyliai palaikė buvusio maisto magnato pastangas. „The Insider“ šaltiniai Rusijos FSB, GRU ir Vidaus reikalų ministerijoje paaiškino, kodėl Vladimiro Putino saugumo aparatas nesutrukdė wagneriams užgrobti svarbios karinės bazės ir nužygiuoti beveik iki pat Maskvos vartų.

REKLAMA

Rusijos šnipams ir daliai kareivių didžiausias sukrėtimas, po praėjusio mėnesio nesėkmingo perversmo Rusijoje, yra tai, kad Prigožinui nepavyko nuversti režimo, kuris, anot jų, nekelia noro jam tarnauti.

„The Insider“ kalbėjosi su keliais šaltiniais Rusijos specialiosiose tarnybose. Prigožinas, nesąžiningas viešojo maitinimo magnatas, tapęs samdinių „dievu“, tvirtina, kad mažas pasipriešinimas pakeliui į Maskvą buvo todėl, kad jį palaikė saugumo institucijos, tyliai trokštančios, kad Putinas pasitrauktų. Taigi, galima sakyti, kad vietoje to, jog saugotų prezidentą, saugumiečiai tiesiog laukė kuo viskas baigsis.

REKLAMA
REKLAMA

Daugeliui pašalinių stebėtojų Prigožino maištas birželio 23–24 d., per kurį „Wagner“ pajėgos beveik pasiekė Maskvą, sukėlė nuostabą ir sumaištį.

REKLAMA

Nuostaba kilo, nes mažai kas matė tai artėjant, o dar mažiau kas suprato, kodėl žygį į Maskvą lydėjo Rusijos armijos eilinių ir tautos saugumo aparato narių gūžtelėjimai ir tylus nieko nedarymas.

Sumišimas kilo ir dėl to, kad Prigožinas, kuris metė didžiausią iššūkį Putinui per jo 23 metus trukusį valdymą, nebuvo nušautas ar įkalintas.

Ir tai vyksta dabar, kai vien tik paskelbus teisingą informaciją apie šlubuojantį Rusijos karą Ukrainoje paprastam žmogui gali būti skirta penkiolika metų kalėjimo.

Tiesą sakant, Prigožinas, manoma, net buvo susitikęs su Putinu Sankt Peterburge. Visa tai vyko jau po nesėkmingo perversmo. Jis vis dar keliauja į Rusiją ir jo privatus lėktuvas, kaip ir jo pasas, net nebuvo konfiskuoti. 

REKLAMA
REKLAMA

Ir dabar, po daugybės spėlionių dėl jo buvimo vietos, jis kartu su kai kuriais „Wagner“ samdiniais pasirodė treniruočių stovykloje Baltarusijoje, visai šalia Minsko. Tai, matyt, jo naujieji namai tremtyje.

GRU: šuo, kuris neloja

Vienas aukšto rango šaltinis Generalinio štabo vyriausiajame direktorate GRU, Rusijos karinėje žvalgyboje, anksčiau įspėjo „The Insider“, kad perversmo bandymas yra visai įmanomas. Vienintelis netikėtas dalykas buvo laikas ir perversmo vykdytojas, bet pats faktas, kad taip nutiko buvo beveik lauktas.

„Visi Gynybos ministerijoje ir visi vyriausybės nariai jau pavargo nuo šio karo ir norėtų jį baigti“, – sakė šaltinis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jaučiamas nepasitenkinimas, todėl tikėjausi, kad kažkas panašaus gali įvykti iki rudens. Tai, kad Prigožinas pasirodė sukilimo priešakyje, stebina, tačiau jis niekada to nebūtų padaręs, jei nebūtų supratęs, kad GRU vadovybėje atsiras jį palaikančių“, – atviravo šaltinis.

Ši mintis pakartoja anoniminių Vakarų žvalgybos pareigūnų pareiškimus apie Rusijos penktosios kolonos egzistavimą. Prigožino žygio į Maskvą metu tas pats GRU šaltinis „The Insider“ sakė neabejojantis, kad tai gali baigtis Putino nuvertimu.

„Dešimt tūkstančių motyvuotų žmonių yra stipresni už šimtą tūkstančių nemotyvuotų žmonių“, – sakė pareigūnas.

REKLAMA

„Jei susprogdinsite tiltus ant Okos, galite pabandyti neleisti kolonai pasiekti Maskvos. Bet kitu atveju rimtų kliūčių „muzikantams“ nėra“, – pridūrė GRU pareigūnas, turėdamas omenyje „Wagner“.

Putino ir Prigožino, žmogaus, kurį jis pavadino „išdaviku“, susitikimas nepadarė Rusijos prezidento saugesniu. „Dabar visi pamatė, kaip lengvai ir be kovos galima paimti valdžią, todėl norinčių gali būti daug“, – sakė GRU pareigūnas.

„Dabar visi pamatė, kaip lengvai ir be kovos galima paimti valdžią, todėl norinčių gali būti daug“

„Visi matė, kad iš tikrųjų niekas negynė Putino. Tai, kas dar neseniai daugelio buvo laikoma visiškai neįmanoma, beveik pavyko, o dabar kiti galbūt norės tai pakartoti“, – svarstė GRU karininkas.

REKLAMA

Šaltinis pridūrė, kad Rusijos kariuomenėje yra generolų, kurie teisinasi, kodėl nesikišo į Prigožino mėginimą padaryti žaibišką perversmą, prasidėjusį Rusijos karinės apygardos štabo užėmimu Rostove prie Dono.

Kai kurie teigė, kad vis dar buvo pagiringi po vakarėlio. Pripažinkime, tai nėra didelės ištikimybės režimui pavyzdys ar pareiškimas, kad pareiga Tėvynei nugali visus kitus aspektus.

Šį vertinimą patvirtino Ukrainos žvalgybos pareigūnas, sakydamas: „Mes stebėjome realiu laiku, kas vyksta Rusijos armijoje, įskaitant prieigą prie Rusijos kariuomenės vadovybės kompiuterių ir ryšių. Buvo aišku, kad, pirma, kariuomenėje jie buvo visiškai nepasiruošę šiam maištui. Antra, jie visiškai nesiruošė dėl to nieko daryti“. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Stebėjome vieną generolą viename iš Rusijos regionų, kuris šeštadienį sulaukė skambučio ir reikalavimo skubiai pasirodyti štabe, nes kyla karinio perversmo grėsmė“, – sakė Ukrainos šnipas. 

„Tačiau tas generolas nieko nedarė ir toliau gėrė. Ir kaip suprantame, tokia reakcija buvo tipiška“, – sakė jis. 

Aukštas Europos žvalgybos pareigūnas sakė, kad chaotiškos pirmosios 24 Prigožino kampanijos valandos buvo pačios svarbiausios: „Įtampos ir netvarkos jausmas viršuje buvo tikras. Putinas, be jokios abejonės, yra šiek tiek susilpnėjęs. Jei Ukrainai pasiseks su kontrpuolimu, antrojo veiksmo tikimybė padidės. Jame gali būti kitokie aktoriai ir jų vaidmenys, bet scena veiksmui jau sukurta“.

REKLAMA

FSB: kardas, bet kieno skydas?

Federalinės saugumo tarnybos, FSB, pareigūnas išsamiai papasakojo, kaip ir kodėl net Rusijos spetsnazas arba specialiosios pajėgos nepasirodė stabdyti Prigožino armijos.

„Nė vienas iš mūsų nieko nežinojo apie tai, kas vyksta ir nesuprato, kas tai yra. Bet kažkodėl, likus dviem dienoms iki sukilimo, Alfa dalinys (elitinis FSB Spetsnazo padalinys) buvo perkeltas saugoti Lubiankos“, – sakė jis, turėdamas omenyje FSB būstinę Maskvoje.

„Neaišku, ar tai kažkaip susiję. Kai tai prasidėjo, Maskvoje buvo sukurtos Specialiųjų operacijų pajėgos, tačiau nesėkmingai. 45-oji oro desanto pajėgų brigada iš viso neatvyko „susitikti su Prigožinu“, taip pat kai kurie kiti daliniai, įskaitant Nacionalinės gvardijos dalinius,“– sakė žurnalistų šaltinis FSB.

REKLAMA

FSB šaltinis mano, kad Prigožinas būtų galėjęs eiti į Maskvos centrą, jei taip būtų pasirinkęs: „Jam buvo susiklosčiusi palanki situacija. Pasipriešinimo nebuvo. Kodėl jis sustojo, niekas tiksliai nežino“. 

Be to, oligarchui Prigožinui artimi žmonės liko nepaliesti net tada, kai visas planas žlugo – arba buvo atšauktas. Kai FSB užpuolė Concord, pagrindinės Prigožino įmonės Sankt Peterburge, biurus, poėmiuose dalyvavo jo sūnus Pavelas.

„Jis asmeniškai pasakė FSB darbuotojams: „Aš jus prisiminsiu“. Jis jiems grasino“, – „The Insider“ sakė FSB šaltinis: „Tada buvo suimti įmonės buhalteriai. Galiausiai visi buvo paleisti“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Maskva tylėjo

Kitas Rusijos vidaus reikalų ministerijos pareigūnas iš Rostovo prie Dono aprašė pašėlusius perversmo nakties užkulisius. „Tvirtovės planas buvo paskelbtas“, – sakė šaltinis, turėdamas omenyje skubias priemones, skirtas atremti Prigožino karius ir apsaugoti Maskvą, „tačiau niekas nepradėjo jo vykdyti. Visi išsigando“.

Apie 18 val. birželio 23 d., pasakojo šaltinis, kelių policija pradėjo kalbėti apie karinių kolonų veržimąsi iš Bachmuto srities link Rostovo prie Dono.

„Vienas iš mūsų operatyvininkų paskambino savo kolegoms iš Voronežo ir pasakė, kad wagneriečiai, kirsdami iš Ukrainos teritorijos, apšaudė pasienio postą Voronežo srityje ir nukovė kelis pasieniečius. („The Insider“ gali patvirtinti, kad „Wagner“ iš tiesų apšaudė pasienio postą minosvaidžiais, tačiau pasieniečiai, kuriems vadovauja FSB, nebuvo nužudyti, tik sužaloti).

REKLAMA

Vidaus reikalų ministerijos šaltinis taip pat papasakojo kitą gandą, buvo kalbama esą „Wagner“ perėjo į ukrainiečių pusę ir Kyjivo vardu užgrobs Rostovą prie Dono ir Voronežą.

Policininkai, esantys rajono policijos komisariate, labai išsigando ir pradėjo skambinti į namus, kad šeiminykščiai neišeitų iš namų, susikrovė lagaminus ir pasiruošė sprukti.

Skyriaus budintis pareigūnas paskambino Rostovo komandai, bet iš pradžių niekas nepakėlė. Kai pagaliau anksti ryte pakėlė telefono ragelį, jis pasakė budėtojui, kad Maskva tyli ir jokių nurodymų nėra.

„Skambinau vyrams iš septintojo (Proletarskio rajono) ir aštuntojo (Sovetskio rajono) skyrių. Niekas nieko nežinojo ir niekas nebuvo atsakingas. Apie 23 val. įsakymai paskelbti „tvirtovės“ operatyvinį planą atėjo iš vadovybės. Budintojas pradėjo skambinti darbuotojams, tačiau daugelis tiesiog nekėlė ragelio arba jau buvo girti.

REKLAMA

Buvo šeštadienio vakaras ir daugelis policijos pareigūnų ilsėjosi už miesto. Mūsų viršininkas buvo su draugu restorane ir šventė, ką tik gimė draugo anūkė. Vidaus reikalų pareigūnas liepė budėtojui paskirti transporto priemonę ir ekipažą bei ištirti situaciją mieste, tačiau budėtojas griežtai pareiškė. „Niekas niekur neis“.

Kitos dienos rytą pradėjo rinktis darbuotojai. Jie gavo tarnybinius ginklus. Jie sakė, kad visus pagrindinius miesto taškus jau kontroliavo vagneriečiai, kurie perėmė pietinės karinės apygardos štabo kontrolę ir šaudys neva kariškius.

Keičiant pamainą naujasis budėtojas Vidaus reikalų šaltiniui pasakė, kad nenori būti didvyriu, o jei Prigožinas reikalautų atidaryti ginklų patalpą, duos jam viską: „Jie vairuos tanką ir viskas! Kas maitins mano vaikus?“ – sušuko budėtojas.

REKLAMA
REKLAMA

Siužetas be plano

Nors GRU šaltiniai manė, kad „Wagner“ kariai buvo labai motyvuoti ir norėjo užimti Maskvą, tačiau kiti pasakoja kitokią istoriją. Pučistai galimai nesutarė su savo vadu ir visiškai nenorėjo Maskvos gatves užtvindyti krauju.

Dar praėjusią žiemą su „The Insider“ kalbėjęs vienas iš „Wagner“ kovotojų, vis dar buvo visiškai ištikimas Prigožinui ir žavėjosi jo viešu Rusijos gynybos ministerijos ir Generalinio štabo pasmerkimu dėl prastos karo eigos Ukrainoje.

Tačiau po to, kai ši kritika peraugo į atvirą konfrontaciją su Rusijos gynybos ministru Sergejumi Šoigu, „Wagner“ kariai sunerimo dėl ateities.

„Velnias žino, kas su jais vyksta. Šoigu, žinoma, kaip lyderis yra absoliutus nulis. Nežinau, kaip viskas baigsis tarp jų, bet greičiausiai laimės Jevgenijus Viktorovičius (Prigožinas). Jis turi tokius didelius išteklius, kad jam bus labai sunku atsispirti. Birželio sukilimo pradžia nustebino net aukšto rango ir gerai informuotus „Wagner“ narius. „Mes visi esame budrūs, niekas nežino, kur (toliau reikės judėti)“, – sakė Pavelas žurnalistams dar prieš kelias savaites. 

„Aš pats niekur neisiu, kol nėra parašyta įsakymo ant popieriaus. Ir jei mes eisime, tai nėra faktas, kad mes ten pateksime. Niekas su niekuo nesiruošia kovoti. Jei Jevgenijus Viktorovičius nusprendė tapti karaliumi, tebūnie, bet gal tai tik kažkoks planas, apskritai visa tai labiau panašu į kažkokį cirką“, – prieš kurį laiką sakė „Wagner“ atstovas.

REKLAMA

Dabar gi dalis „Wagner“ karių atsidūrė lauko stovyklose už gimtosios Rusijos ribų. Kai kurie operatyvininkai sutiko persikelti kartu su savo viršininku į Baltarusiją, tačiau daugelis kitų atsisakė ir nusprendė pasirašyti sutartis su Rusijos gynybos ministerija. Pavelas, kalbintas „The Insider“, buvo vienas jų.

Pasiekusiems Baltarusiją Prigožinas siūlo tik paslaptingas užuominas apie „didžiausią darbą pasaulyje, kuris bus atliktas labai greitai“. Kur ir kada tai įvyks, jis nesako

„Visos privačios karinės įmonės dabar veikia per Gynybos ministeriją, mes buvome pasiruošę šiam šūdui, – sakė jis. – Dabar aš esu Zaporožėje“.

Pasiekusiems Baltarusiją Prigožinas siūlo tik paslaptingas užuominas apie „didžiausią darbą pasaulyje, kuris bus atliktas labai greitai“. Kur ir kada tai įvyks, jis nesako.

Ir nors Batya, kaip dalis „Wagner“ kovotojų, Prigožiną vadina išdaviku, pasak vieno GRU pareigūno, dar nėra aišku, kaip jam baigsis.

„Per maištą Putinui buvo sunku nužudyti Prigožiną, nes prezidentas neturėjo pakankamai politinio kapitalo, kad galėtų lengvai susidoroti su žmogumi, kuris dėl savo „tiesos ieškotojo“ retorikos įgijo tam tikrą populiarumo lygį. Tačiau po kurio laiko Putinas gali nubausti Prigožiną, kad duotų signalą kitiems. Taigi, jei būčiau jo vietoje, artimiausiu metu neišeičiau į balkoną“, – sakė GRU pareigūnas.

Baikit svaigti apie kažkokį perversmą- Putinas su Prigožinu jus apipiso, kaip varniukus.
pasitiksim wagnerius su LGBT veliavomis tai patys teps slides
Manau nebuvo jokio maišto tai kažkokia hibridine operacija susijus su wagnorių permetimu i Baltarusiją
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų