REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šiaulių rajono Naisių gyvenvietėje vakar prasidėjo projektas „Išsaugokime vyrus“.

Mikroautobusas su specialistais ir reikiama įranga kraujo mėginiams paimti važinės po šalies miestelius ir kaimus. Dėl prostatos susirgimų per vieną dieną pasitikrino kelios dešimtys vyrų, o žinomas serialas „Naisių vasara“ keliaujančią laboratoriją įtraukė į savo scenarijų.

REKLAMA
REKLAMA

Filmas susiliejo su realybe

„Naisių vasaros“ herojai savo scenarijuje atkartojo tikroviškas situacijas, kurios tik filmuose juokingos. Gyvenimiškas faktas – dauguma vyrų bijo tikrintis sveikatą. Pas gydytoją atvyksta tik tuomet, kai liga įsisenėja.

REKLAMA

Vaclovas (aktorius Valerijus Jevsejevas), vienas iš serialo herojų, visada vengdavo gydytojų. Sužinojęs, kad Naisiuose bus tikrinama dėl prostatos vėžio, vyras ryžosi pasitikrinti. Jis pastarosiomis dienomis jautė skausmus pilvo apačioje.

Vaclovas, nusiteikęs blogiausiam, atsinešė ir stiklainį su šlapimu. Jo neprireikė. Specialistai tik paėmė kraujo iš venos. Paaiškėjo, kad Vaclovui ne vėžys, paprasčiausias peršalimas – prostatitas.

REKLAMA
REKLAMA

Kitas serialo herojus Giedrius (aktorius Almantas Vaišnys), atėjęs pasitikrinti, puolė mautis kelnes. Jo žinios apie prostatos vėžio prevenciją tebuvo vyriški pokštai apie žavias seseles su guminėmis pirštinėmis.

Pasitikrino ir serialo kunigas (aktorius Juozas Bindokas). Kunigija vis dažniau prabyla apie tai, jog celibatas yra vienas iš prostatos sutrikimus skatinančių veiksnių.

Prostatos pasitikrinti atėjo ir serialo keistuolė Anelė (aktorė Nijolė Mirončikaitė). Jai buvo paaiškinta, kad moterys prostatos neturi, tačiau projekte „Išsaugokime vyrus“ yra laukiamos ir moterys. Joms nustatomas visų rūšių cholesterolio kiekis kraujyje. Medikai tai vadina lipidograma. Projekte pastarasis tyrimas iš to paties kraujo mėginio daromas ir vyrams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prostata – antroji vyro širdis

Naisiuose svečiavosi Gediminas Žižys, Lietuvos sergančiųjų prostatos vėžiu draugijos prezidentas. Jis priminė, kad projektas „Išsaugokime vyrus“ – prostatos vėžio prevencija, kurią Lietuva pradėjo taikyti pirmoji Europoje. Mobilios kraujo mėginių ėmimo laboratorijos sėkmingai veikia Amerikoje.

Tokios laboratorijos padeda vyrams apsispręsti – juk geresnės progos nebus. Specialistai per gana trumpą laiką išsiaiškina, ar tiriamojo kraujyje yra tinkamas prostatos specifinio antigeno kiekis. Jei jis viršija normą, jau kitą dieną žmogus tai sužino.

REKLAMA

G. Žižys specialiai išleistame leisdinyje „Išsaugokime vyrus“ atskleidžia, kad su onkologija susidūrė dar prieš keturis dešimtmečius. Tuomet prostatos vėžys pasiglemžė jo tėvą.

Šia klastinga liga serga ir jo Kanadoje gyvenantis 88 metų brolis, tačiau, stebimas gydytojų, jaučiasi puikiai. G. Žižiui II stadijos prostatos vėžys buvo nustatytas prieš devynerius metus, tačiau po operacijos jis visiškai pasveiko.

Draugijos prezidentas primena, kad I ir II vėžio stadija laikoma ankstyva ir gana lengvai pagydoma be liekamųjų reiškinių. Vyrai dažnai galvoja, kad po gydymo sutriks jų potencija, tačiau dažniausiai ji nepasikeičia arba pagerėja.

REKLAMA

Kaltas ir auklėjimas

Prostatos vėžį skatina gyvenimo būdas. Mokslininkai jau pripažino, kad tam įtakos turi ne tik paveldimumas, bet ir rūkymas, alkoholis, riebus maistas, nutukimas.

G. Žižys patikslino, jog prostatos sutrikimai vyrui yra tarsi užkoduoti. Jei vyras gyvens iki 80 ar 100 metų, jis prostatos ligų neišvengs: „Tokia vyrų fiziologija. Todėl tikrintis kartą per metus būtina kiekvienam. Prostatos vėžys – klastingas. Jei pajaučiame jos požymius, gali būti per vėlu.“

Draugijos prezidentas tikina, kad vyrai nesitikrina sveikatos dėl neteisingo mūsų auklėjimo. Juk dažna mama pasako–pakentėk, juk tu vyras. Nesiskųsk, niekam nesakyk, tai nevyriška. Toks „didvyriškumas“ nereikalingas, kai tenka pasirūpinti savimi.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

G. Žižys įsitikinęs, kad Lietuvoje užaugs tokia karta, kuri rūpinsis savo sveikata, tačiau nežinia kada: „Mūsų tikslas žmogui parodyti kelią, jei pastebime pavojaus ženklus. Gal tai visai ne vėžys, tačiau pasitikrinti būtina. Sveikata turi tapti kultūros dalimi – kaip Bachas ir Betchovenas.“

Projektas tęsis neribotą laiką

Lietuvoje prostatos vėžio prevencijos programa taikoma 50-75 metų vyrams, nes tokiame amžiuje yra didžiausia tikimybė susirgti. Projekto „Išsaugokime vyrus“ mecenatas Ramūnas Karbauskis primena, kad mobilioje laboratorijoje pasitikrinti gali bet kokio amžiaus vyrai. Moterims lygiagrečiai bus tikrinamas cholesterolio kiekis kraujyje.

REKLAMA

Projektas „Išsaugokime vyrus“ truks neribotą laiką. R. Karbauskis teigė, kad per metus mikroautobusas turėtų aplankyti daugumą šalies miestelių ir kaimų. Po to pradės sukti ratą dar kartą.

Mecenato žiniomis, Naisiuose prostatos būklę yra pasitikrinę apie 3 procentai vyrų. Nuo vakar šis rodiklis žymiai padidėjo, nes per pusdienį pasitikrino per 60 vyrų. Teko rikiuotis į eilę, nors kraujo paėmimo procedūra trunka vos kelias minutes.

R. Karbauskis įsitikinęs, kad reklamos, skatinančios vyrus tikrintis sveikatą, labiau gąsdina, nei skatina pasitikrinti: „Žmogui tereikia suteikti galimybę ir jis ateis.“

Po pietų mobili laboratorija iš Naisių pajudėjo Meškuičių link ir, gelbėdama vyrus, tęs savo kelionę per Lietuvą.

Alvydas JANUŠEVIČIUS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų