REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Europos klinikose – himenoplastikos bumas.

Kartą prarasta, nekaltybė niekuomet nebeatstatoma, tačiau šiuolaikinė medicina siūlo moterims beveik tobulą jų prarastos skaistybės imitavimo būdą, rašo JAV savaitraštis „Time“. Himenoplastikos – per pirmąjį lytinį aktą, fizinius pratimus ar nelaimingą atsitikimą prarastos mergystės plėvės atkūrimo operacijos – vis dažniau griebiasi susižadėjusios Prancūzijos merginos. Jos nori išvengti pažeminimo, skyrybų ar netgi prievartos, kurią gali patirti iš savo vyro ir jo šeimos, nusprendusios, kad švari jaunavedžių vestuvinio guolio paklodė patvirtina, kad pirmoji sutuoktinių naktis nebuvo pirmoji nuotakos seksualinė patirtis.

REKLAMA
REKLAMA

Į himenoplastiką visuomenė didesnį dėmesį atkreipė po to, kai praėjusį mėnesį Lilio miesto (Prancūzija) teismas nutraukė santuoką vyrui pasiskundus, kad jo žmona pamelavo jam esanti nekalta. Jis tokio prisipažinimo išsireikalavo po to, kai visiems dar neišsiskirsčiusiems vestuvių svečiams įtūžęs pademonstravo paklodę be kraujo dėmių. Nors teismo nutartyje nebuvo nė žodžio apie religiją, tai, kad jaunavedžiai buvo musulmonai, sukėlė dalies visuomenės pasipiktinimą, jog į pasaulietinę Prancūziją braunasi arabų kultūra su savo apribojimais.

REKLAMA

Teismo sprendimas supykdė feministes, nepatenkintas tuo, kad teismas seksualinę patirtį pripažino esant pakankama priežastimi santuokai nutraukti, taip vedybas sulyginęs su komerciniu sandoriu, po kurio sudarymo pirkėjas aptinka paslėptą pirkinio defektą, rašo „Time“. Piktinosi ir daugelis musulmonų bendruomenių vadovų, tvirtinusių, kad islamas nelaiko nekaltybės būtina būsimos santuokos sąlyga, ir pareiškusių, kad teismo sprendimas liudija atsilikusias teisėjo pažiūras į doktrinas ir principus.

REKLAMA
REKLAMA

Nors po Prancūzijos teisingumo ministerijos apeliacijos Lilio miesto teismo sprendimas buvo panaikintas, kilęs triukšmas atkreipė prancūzų žiniasklaidos dėmesį į jaunas musulmones, kurios griebiasi himenoplastikos norėdamos išvengti nuotakos, kuriai gėdą užtraukė Lilio teisėjas, likimo. Naujienų laidose ir puslapiuose pasirodė traumuotų pacienčių pasakojimai apie tai, kokios reakcijos jos susilauktų per pirmąją naktį ar po nekaltybės apžiūros procedūros, kuria neretai pradedama tradicinė vestuvių ceremonija. Kai kurios prisipažino sumokėjusios po 5250 dolerių už mergystės plėvės atstatymą privačiose Prancūzijos klinikose, kitos pasakojo vykusios į Tunisą, Alžyrą ar Maroką, kur ši procedūra dar labiau paplitusi ir tekainuoja 300 dolerių. Nors ir nėra žinoma, kiek musulmonių darosi tokią operaciją D. Britanijoje, Vokietijoje, Belgijoje ir Prancūzijoje, gydytojai vieningai tvirtina, kad himenoplastikos paklausa vis didėja. Kai kurie apžvalgininkai ironiškai pastebi, kad didėjantis tokių operacijų skaičius rodo stiprėjančią iš tradicinių bendruomenių kilusių moterų emancipaciją ir augančią vyrų, apsėstų moterų nekaltybės idėjos, priespaudą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Prancūzijos musulmonės vis dažniau ignoruoja draudimus ir jėgos metodus, kuriuos jų atžvilgiu gali panaudoti vyrai, ir gyvena pilnakraujį šiuolaikinį gyvenimą, įskaitant ir seksualumo sferą“, – tvirtina islamą Prancūzijoje tyrinėjančios knygos „Alachas, mano ponas ir aš“ autorė Dounia Bouzar. – Tačiau jos jaučia turinčios nusileisti pasenusiam požiūriui, jog nuotaka privalo būti skaisti. Tai gryniausia mačizmo tradicija, neturinti jokių šaknų islame. Suprantama, teismas į ją neturėtų atsižvelgti. Apmaudu, kad moterys priverstos griebtis himenoplastikos, nors ji suteikia joms galimybę gyventi savo gyvenimą ir išvengti bausmės, susijusios su atgyvenusia tradicija.“

REKLAMA

Tačiau net ir tokia operacija neišvaduoja moterų nuo išgyvenimų, teigia „Time“. Daktaras Stephane Saint-Legeras, Roberto Ballangeret ligoninės, esančios viename etniškai margame Paryžiaus priemiestyje, akušerijos skyriaus vadovas, sutinka, kad jaunų musulmonių ir nemusulmonių socialinio bei seksualinio elgesio skirtumai mažėja. Štai kad ir paprotys registruoti santuoką po bendro gyvenimo pradžios – ši tendencija mažina tikimybę, kad bet kokio tikėjimo moteris ištekės būdama skaisti. Tačiau daktaras sako, kad musulmonėms, kurios kreipiasi į jį prieš tradicinę vestuvių ceremoniją, daromas toks spaudimas, kuris kelia pavojų jų fizinei ir psichologinei sveikatai. Jis tvirtina, kad dėl šios priežasties dažnai sutinka atlikti himenoplastikos operaciją, nors iš esmės tai esantis netiesioginio smurto, kurį jis laiko nepateisinamu, aktas.

REKLAMA

„Tai jaunos musulmonės, patiriančios nereikalingą medicininę intervenciją dėl tradicionalistų joms daromo nepakeliamo spaudimo, – sako Saint-Legeras. – Tačiau ir kitais atvejais moterys taikstosi su nereikalinga medicinine intervencija – pavyzdžiui, kad pakeistų krūtinės, nosies, lūpų ar viso veido formą dėl stipraus gražių žmonių spaudimo.“

Nors Lilio teismo sprendimo panaikinimas išvaduoja nekaltybę praradusias musulmones nuotakas nuo pavojaus atsidurti teisme, kai įtūžę vyrai jas apkaltina sukčiavimu, kultūrinis spaudimas išlieka pakankamai galingas, kad priverstų daugelį jų griebtis himenoplastikos ir kurti skaistumo iliuziją. Tačiau neretai tokios pastangos nueina perniek: daktaras Saint-Legeras perspėja, kad 30 – 40 proc. atvejų ir tikra, ir dirbtinė mergystės plėvė vis tiek plyšta be kraujavimo, rašo „Times“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų