REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vilniečių tėvų vargas ir bemiegės naktys dėl darželių prasidėjo – iki gegužės 31-os vyksta registracija, o tada paaiškės, kurie laimingieji galės vesti savo vaikučius į valstybinius darželius. Meras su komanda labai džiaugėsi naująja priėmimu į darželius tvarka, kuomet registracijos laikas nebeturi įtakos eilei, ir gyrė sistemos skaidrumą, nes esą nebelieka landos neteisėtai „įkišti“ vaiką į darželį. Visgi į tv3.lt besikreipusi mama nurodo, kad į darželius patenka ne tie asmenys, kuriems priklauso.

Vilniečių tėvų vargas ir bemiegės naktys dėl darželių prasidėjo – iki gegužės 31-os vyksta registracija, o tada paaiškės, kurie laimingieji galės vesti savo vaikučius į valstybinius darželius. Meras su komanda labai džiaugėsi naująja priėmimu į darželius tvarka, kuomet registracijos laikas nebeturi įtakos eilei, ir gyrė sistemos skaidrumą, nes esą nebelieka landos neteisėtai „įkišti“ vaiką į darželį. Visgi į tv3.lt besikreipusi mama nurodo, kad į darželius patenka ne tie asmenys, kuriems priklauso.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vilnietė Erika (pavardė redakcijai žinoma) su vyru augina du vaikus – metukų mergaitę ir beveik trejų berniuką. Berniukas pernai į valstybinį darželį nepateko, o šiemet laukiančiųjų eilėje yra žemiau 70-tos vietos. Tad patekti į valstybinį darželį nuo rugsėjo šeima jau nebesitiki.

REKLAMA

„Santariškių darželio vienoje grupėje dabar esame 320-ti eilėje, kitoje – 210-ti. „Smalsučių“ darželyje esame 74-ti, „Gintarėlio“ – 150. Ir į visus darželius priims tik po kelis, daugiausiai keliolika žmonių. Tad papulti į darželį šansų mums nėra“, – sakė pašnekovė.

mamaInfographic

REKLAMA
REKLAMA

Peršokama eilė

Visgi Eriką labiausiai piktina tai, kad, kaip ji teigia, yra ne vienas atvejis, kai eilės apačioje buvęs vaikas, neturėjęs jokių prioritetų, kažkokiu būdu patenka į eilės priekį ir gauna teisę į darželį.

„Man didžiausias skaudulys yra tas, kad žmonės, kurie stovi eilės gale, stebuklingai peršoka tą eilę su tomis pačiomis lygiomis teisėmis kaip ir aš ir gauna darželį. Žinau ne vieną tokį atvejį: tie žmonės rašė skundus savivaldybei, ėjo kryžiaus kelius, ir galop tą darželį gavo. Žinau net tokį atvejį, kad tėvai nuėjo pas registracijos į darželius tvarką prižiūrinčią kuratorę ir, nors kuratorė teigė, kad keisti eiliškumą yra nusikaltimas, vis tiek jį pakeitę ir tėvai savo atžalai gavo vietą darželyje. Tokie užlindinėjimai eilėje labai piktina“, – pasakoja Erika.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Moteris nurodo, kad jos prioritetas tik tas, kad su vyru yra priregistruoti Vilniaus miesto savivaldybėje ir kad yra abu dirbantys (Erika yra vaiko priežiūros atostogose). Tad jos šansai gauti vietą į darželį visai menki – pašnekovė pasakoja, kad net tokios šeimos, kurios turi kelis prioritetus nepatenka į darželius.

„Kokia absurdiškoje situacijoje atsiduriame: žmonėms reikia dirbti, o jie negali, nes vaikai negauna darželio. Jei vis dėl to nutari dirbti į vesti vaikus į darželį, išeina taip, kad dirbi dėl to, kad vaiką išleistum į privatų darželį“, – dalinosi mama.

REKLAMA

Darželiai brango?

Tad šiuos metus savo vaiką Erika vedė į į nevalstybinį darželį, kuris kainavo 160 eurų mėnesiui. Nors pinigai ir ne milžiniški, tačiau, pastebi pašnekovė, vis tiek dideli.

„Mūsų vaikas šiemet daug sirgo, tačiau kai vaikas serga ir neina į darželį, vis tiek mūsų darželyje reikia visą kainą mokėti. Tai 160 eurų į orą man atrodo daug. Tuo tarpu savivaldybės darželis kainuoja 60 eurų – tai jei patektume į tokį darželį, galėčiau ir abu vaikus ten vesti, ir dar būreliams pinigų liktų. Dabar neturime mes tiek pinigų, tai kitais metais teks likti su vaikais namie, nors jie darželyje ir daugiau įgūdžių gautų“, – kalbėjo Erika.

REKLAMA

Ji taip pat pastebėjo, kad kai kurie privatūs darželiai, Vilniaus savivaldybei įtvirtinus 100 eurų kompensaciją, pakėlė kainas, tad tėvams, kurių vaikai nepakliuvo į valstybinius darželius, našta ne ką tesumažėjo.

Erika taip pat nurodė, kad kuratorei savivaldybėje prisiskambinti niekaip neišeina – nekelia ragelio visą dieną.

Baudžiamoji atsakomybė

Vilniaus vicemeras, už švietimo sritį atsakingas Valdas Benkunskas tv3.lt nurodė, kad kuratorės, vykdančios grupių į darželius formavimo priežiūrą, negali keisti eiliškumo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Man pačiam būtų labai įdomu tokius atvejus pamatyti, kaip tie vaikai galėjo būti įkeliami į darželį. Kuratorės tik prižiūri sistemą, tikrina prioritetus – vykdo eilės priežiūrą. Jos jokios teisės tos eilės stumdyti neturi, ir tai yra neįmanoma. Jei yra tokie atvejai, norėčiau gauti tokią informaciją ir juos patikrinti. Nėra galimybių, kad iš 70-tos vietos vaikas galėtų visus apšokti ir patektų į darželį“, – sakė jis.

Pasak vicemero, tėvai šį klausimą vertina labai jautriai, kadangi tos vietos yra visiems reikalingos, ir kartais gali matyti tai, ko nėra. Todėl V. Benkunskas ragina tėvus rašyti anoniminius prašymus patikrinti eiliškumą į darželius, nes, jei paaiškėtų, kad savivaldybės kuratorės keičia savo nuožiūra eiliškumą, joms grėstų net baudžiamąja atsakomybe.

REKLAMA

„Dabar visos lando yra uždarytos ir žmogiškasis faktorius yra praktiškai panaikintos. Jei savivaldybės kuratorės bandytų tai daryti, tai būtų akivaizdus dokumentų klastojimas, ir čia galėtume kalbėti net apie baudžiamąją tokių savivaldybės pareigūnų atsakomybę. Mes su meru jau pernai esame įspėję, kad tokiems dalykam bus nulinė tolerancija, jei paaiškės nors vienas atvejis“, – nurodė jis.

V. Benkunksas nurodė, kad vaikas į darželį be eilės priimamas tik retais atvejais: įvaikinti ar globojami vaikai, diplomatinio korpuso darbuotojų vaikai, du ar daugiau vienu metu šeimoje gimę vaikai, jei darželyje dirba vienas iš tėvų.

REKLAMA

Trūkumas išlieka

Vicemeras sutinka, kad ne taip pasiturinčiai gyvenantys tėvai, negavę vietos į valstybinius darželius, turi problemą, kurią savivaldybė po truputį sprendžia kurdama naujas vietas darželiuose.

„Šis klausimas keliamas jau ketvirti metai. Kai ta problema pasidarė labai opi, kai „už brūkšnio“ vaikų ėmė likti tūkstančiais, tėvai įvairia sprendžia tą problemą – ar vienas iš tėvų nedirba, ar samdo auklę. Suprasdami, kad per metus ar dvejus negalėsime sukurti 5 tūkst. darbo vietų (šį rugsėjį atsiras 900 naujų vietų savivaldybės darželiuose, bet trūkumas išliks dar didelis), darome alternatyvą su privačiais darželiais. Aišku, ten kaina didesnė, bet savivaldybė skiria 100 eurų kompensaciją, kuri sumažina tėvams naštą“, – nurodė jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

V. Benkunsko teigimu, privatūs darželiai, pasirašę sutartis su savivaldybe, kainų pakelti negalėjo, nes tai buvo įrašyta sutartyje.

„Kai kurie darželiai iki sutarties pasirašymo kainas šiek tiek pasikėlė, bet čia buvo vienetai ir tas pakilimas iš jų pusės buvo argumentuotas papildomomis paslaugomis ir pan. Po to laiko, nuo rugsėjo pirmos dienos, nė vienas darželis kainų nepakėlė“, – nurodo jis.

Erika vicemero siūlymą rašyti anonimą prašymą patikrinti eiliškumą vertina kritiškai – ji nenori kenkti savo pažįstamai.

Prioritetus patekti į valstybinius darželius turi vaikai, kurių abiejų tėvų gyvenamoji vieta jau dvejus metus yra deklaruota Vilniaus savivaldybėje; daugiavaikių šeimų vaikams; vaikams, kurių brolis/sesė jau lanko tą patį darželį; vaikams, kuriuos augina vienas iš tėvų ir kiti.

Praėjusiais metais į valstybinius darželius nepateko 7 tūkst. vaikų, šiais metais planuojama, kad tokių bus 5 tūkst.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų