REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Įsisiūbuojant Seimo rinkimų kampanijai „Balsas.lt“ pradeda kalbinti visų pretenduojančių patekti į parlamentą partijų lyderius. Mėginsime pasikalbėti su visais, nepaisant reitingų, ideologijų ir turimo mandatų skaičiaus. Šį kartą į portalo spec. korespondento Tomo Čyvo klausimus atsako Darbo partijos lyderis Viktoras Uspaskichas.

REKLAMA
REKLAMA

- Darbo partija praėjusį kartą viliojo rinkėjus tuo, kad buvo nauja ir esą pretendavo iš esmės pakeisti netikusią sistemą. Kadencijos metu buvote ir valdžioje, ir opozicijoje, o pačiai partijai teisėsauga pateikė įvairių kaltinimų. Įvaizdis nebėra toks, koks buvo prieš keletą metų. Kam dabar Jūs rinkėjams reikalingi?

REKLAMA

- Manau, kad rinkėjus galime patraukti savo užsispyrimu ir sugebėjimu atlaikyti visus į mus nukreiptus smūgius, kurie buvo suduodami taikant neteisines ir nedemokratines priemones mūsų atžvilgiu. Jau vien kaip buvo daroma krata… Gerbiamieji, ten buvo septyni kaukėti pareigūnai ir trys studentės drebančiomis rankomis. Teisinėje, demokratinėje valstybėje abi kratą darančiojo rankas turi matyti bent du liudininkai. Iš viso, mažų mažiausia, turėjo būti keturiolika liudininkų, kurie galėtų stebėti, ar tas pareigūnas nori ką nors pakišti ar surasti. Tokie veiksmai prieš mane buvo tyčia suplanuoti tada, kai mane ištiko bėda gimtinėje – sudegė namas ir brolis – ir aš buvau išvykęs. Taip padaryta, kad negalėčiau gintis. Jie dargi dėjo visas pastangas, kad aš negalėčiau grįžti.

REKLAMA
REKLAMA

Būtent matydami, kad atlaikome visus smūgius ir neatsisakome savo strateginių idėjų, rinkėjai ir turėtų už mus balsuoti, nes mes nepasiduodame.

- Sakote, kad Jums buvo trukdoma grįžti iš Rusijos, tačiau teisėsauga kaip tik juk Jūsų ieškojo ir siekė susigrąžinti.


Tai buvo blefas. Veikiama buvo įvairiais būdais. Pirmiausia daug buvo jėgų įdėta į tai, kad manęs visiškai atsisakytų partija. Kam tam V. Uspaskichui reiktų grįžti, jei jo net sava partija nebenorėtų. Buvo ir kiti dalykai. Yra Europos konvencija, yra teisinės pagalbos susitarimas tarp Lietuvos ir Rusijos. Jo trečias punktas skelbia, kad norint galima asmenį apklausti ir kitos valstybės teritorijoje, pasitelkiant ekspertus ir pan. Jei esame teisinė ir demokratinė šalis, kuri gerbia nekaltumo prezumpciją, tai turi būti maksimaliai išnaudotos visos priemonės siekiant išsiaiškinti tiesą. Aš juk jiems sakiau: apmokėsiu jums kelionę – tik atvažiuokit ir apklauskit mane. Bet jiems reikėjo būtinai uždėti antrankius ir padaryti šou. Aš buvau Rusijoje, o jie manęs atsieit ieškojo Amerikoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

- Atrodo, kad ir Jums pačiam buvo reikalingas šou ir buvo paranku vaizduoti teisėsaugos ar politinio susidorojimo auką.


- Gerbiamieji, aš net nežiūrėjau žinių ir neskaičiau laikraščių iš Lietuvos, nes man buvo neįdomu, ką jūs čia darote.

- Grįžkime prie rinkimų. Prieš keletą metų buvote didelis šalininkas to, kad kandidatai į Seimą patektų ne per partijų sąrašus. Programoje šį punktą turite ir dabar, tačiau pats balotiruojatės tik sąraše. Kaip tai pakomentuosite?

- Neužtenka apygardų partijai, todėl taip ir yra. Aš Kėdainiuose laimėjau du kartus rekordiniu skaičiumi balsų ir tai padaryčiau trečią kartą, bet partija nutarė, kad man, kaip vienam iš populiariausių lyderių, reikia dirbti visoje Lietuvoje. O sistemą ir toliau norime keisti. Nesikeistų vienmandačių apygardų skaičius, tiesiog šalia pavienių kandidatų dar ir partijos galėtų jose kelti kandidatą nuo savęs. Sistema būtų panaši į Didžiosios Britanijos, kur kandidatai ne nuo partijų visai negali balotiruotis.

REKLAMA

- Kiek tikitės laimėti mandatų?

- Jei prisilaikysime tos strategijos, kurią esame sukūrę, tai turėtume iškovoti ne mažiau kaip 35 proc. Seimo vietų. Ne visada taip pavyksta, ne visi laikosi drausmės. Jeigu iškovosime bent viena vieta daugiau, negu dabar turime, aš laikysiu, kad padariau neįmanomą dalyką. Tiek konservatoriai, tiek socialdemokratai po laimėtų rinkimų paskui išvis rinkėjų pasitikėjimą prarasdavo ir kitoj kadencijoj jau gaudavo tik po keliolika vietų.

Jeigu mes, baigdami kadenciją su 23 vietomis, laimėsime tiek pat ar daugiau - tai bus įrodymas, kad mes sugebame suburti pajėgią komandą ir siekti savo tikslų.

REKLAMA

- Vieni valdyti, kaip suprantu, nebesitikite. Kaip rinksitės koalicijos partnerius?

- Nesitikime, nes nesame fantazieriai. Puikiai suprantame, kad nei viena partija neužtikrins sau absoliučios daugumos. O kriterijus bus požiūris į valstybę. Ją šiandien reikia gelbėti nuo ekonomikos smukimo, politinio devalvavimo, ideologinio devalvavimo, socialinių problemų ir pan. Energetiniai reikalai mums taip pat labai svarbūs. Jei atsiras tokių partnerių, tai mums bus nesvarbus partijos pavadinimas.

- Gal jau apsižvalgėte – kieno nuostatos artimiausios?

- Programos visų partijų yra labai panašios ir čia skirtumų nebus. Tik štai aš prisimenu, kad kai jau reikia sudarinėti Vyriausybės programos kontūrus, tada ir tenka per užsispyrimą įtraukinėti punktus, dėl kurių mes buvome vadinami populistais ir kitokiomis etiketėmis. Bet mes, noriu priminti, juos vis tiek įtraukėme, programa buvo priimta ir įvykdyta.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

- Pakalbėkime apie programą ir realius veiksmus. Žiūrint į Jūsų programą užsienio politikos ir gynybos srityje viskas atrodo kažkaip deklaratyvu – už gerą kaimynystę, už „tiltą tarp Rytų ir „Vakarų“, draugystę su visais ir t. t. O štai nemažas skaičius Jūsų partijos narių neseniai pasirašė kreipimąsi į Konstitucinį Teismą, kuriuo iš esmės prašo uždrausti pasikviesti į pagalbą NATO sąjungininkus, jei prieš Lietuvą būtų įvykdyta agresija. Kaip tai suprasti – ypač Rusijos agresijos prieš Gruziją kontekste?

REKLAMA

- Sąžiningai pasakius, aš apie tai sužinojau tik iš spaudos ir tik paskui pradėjau domėtis. Jūs neteisingai formuluojate klausimą. Mes nesame prieš NATO  kariuomenės įvedimą grėsmės atveju. Aš ir mūsų partija patys pasirašėme ir balsavome už NATO. Jei bus agresija, tai netgi turėsime prašyti, kad jie ateitų.

O jeigu Konstitucijoje ir stojimo į NATO sutartyje yra neatitikimų, tai Lietuva turėtų padėkoti tiems mūsų Seimo nariams, kurie atkreipė į tai dėmesį. Kas bus, jei NATO sąjungininkai sakys – Jūs negalite mūsų pasikviesti, nes tai prieštarauja Jūsų Konstitucijai? Darbo partija juk ir dabar nesipriešina NATO bazių buvimui.

REKLAMA

- O Lietuvoje yra NATO bazių?

- Žinoma, juk yra NATO oro erdvės saugumo pajėgos.

---

Balsas.lt jau kalbino:

Rolandas Paksas: būsiu prezidentas

Artūras Paulauskas: viduriniajam sluoksniui niekas neatstovauja

Algirdas Paleckis: Esame vienintelė kairioji alternatyva

Andrius Kubilius: Svarbiausia įveikti valdymo krizę

Eligijus Masiulis: Liberalizmo Lietuvos politikoje nerasi nė su žiburiu

Algimantas Matulevicius: Svarbiausia – nušluoti „valstybininkų“ klaną

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų