REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Antradienį Seimas po svarstymo pritarė Vyriausybės teiktam Vienišo asmens išmokos įstatymo ir jo lydimųjų įstatymų projektams. Už juos balsavo 111 parlamentarų, o 1 susilaikė

Antradienį Seimas po svarstymo pritarė Vyriausybės teiktam Vienišo asmens išmokos įstatymo ir jo lydimųjų įstatymų projektams. Už juos balsavo 111 parlamentarų, o 1 susilaikė

REKLAMA

Įstatymų pakeitimais tobulinama vienišų asmenų pajamų apsauga nustatant naują – vienišo asmens – išmoką, jos dydį ir gavimo sąlygas suvienodinant su socialinio draudimo našlių pensija.

Vienišo asmens išmoka bus skiriama vienišiems našlių pensijų negaunantiems asmenims.

Nuo šių metų liepos 1 d. Išmoka bus skiriama šalpos išmokas gaunantiems sukakusiems senatvės pensijos amžių ir suaugusiems neįgaliems asmenims, o nuo kitų metų sausio 1 d. – ir socialinio draudimo senatvės ar netekto darbingumo pensijų bei kitų su senatvės pensijos amžiumi ar negalia susijusių pensijų gavėjams. Išmokos dydis 2021 m. – našlių pensijų bazinis dydis (28,63 euro), o nuo 2022 m. – 32 eurai. 

Žada mažinti skurdą, bet pažadų nevykdo

„Faktiškai ilgai lauktas įstatymas pasirodė Seime, aš dėkoju iniciatoriams, kad ištesėjo pažadą“, – apie projektą diskusijoje kalbėjo socialdemokratas Algirdas Sysas.

REKLAMA
REKLAMA

Jo manymu, įvedant vienišų asmenų išmoką būtų ištaisyta neteisybė ir istorinė klaida. Iki šiol draudimo įmokos našlių pensijoms nėra mokamos, nors tokias pensijas našliai, kitaip nei visi vieniši žmonės, gauna. Politikas ragino pritarti tokiam projektui.

REKLAMA

Konservatorius Mindaugas Lingė tikino, kad šiuo projektu vykdomi priešrinkiminiai pažadai. Anot jo, itin svarbu mažinti neteisingumo jausmą, o vieniši žmonės ne tik patiria didžiausią skurdą, bet ir neteisingumą. 47 proc. tokių asmenų patiria skurdą.

„Šiuo siūlymu naikinamas diskriminacinis požiūris“, – aiškino M. Lingė ir pridūrė, kad priėmus įstatymą, pagerės tokių asmenų padėtis.

Darbo partijai atstovaujanti Ieva Kačinskaitė-Urbonienė pritarė, kad vienišų asmenų išmokos – jau pribrendęs dalykas.

„Negalime ignoruoti to, kad esame ketvirti nuo pabaigos pagal skurstančių pensininkų skaičių Europos Sąjungoje“, – sakė parlamentarė. Ji žadėjo, kad netrukus frakcija teiks naują projektą, pagal kurį būtų galima pasirinkti mirusiojo asmens pensiją, jeigu ji buvo didesnė už likusio gyvo pensininko.

REKLAMA
REKLAMA

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų frakcijos atstovas Tomas Tomilinas atkreipė dėmesį, kad pernai ir užpernai konservatoriai, būdami opozicijoje, teikė projektus, pagal kuriuos būtų teikiamos net 42 eurų išmokos, o ne 28, kaip siūloma dabar. Politiko nuomone, projekte turėtų numatyti tiksli naujų išmokų indeksavimo tvarka. T. Tomilinas taip pat prognozavo, kad įvedus naujas išmokas, gali padaugėti skyrybų.

Finansų ministrė, konservatorė Gintarė Skaistė tikino, kad efektyvi yra tikslinė išmoka ir vienišiems pensininkams ji labiausiai reikalinga. Ji džiaugėsi, kad Vyriausybei pavyko žengti šį žingsnį.

Siūlo anksčiau numatyti indeksavimą

Balsuodamas už projektus po pateikimo Seimas pritarė Socialinių reikalų ir darbo komiteto patobulinimams, siūlančiais įteisinti galimybę teikti žodinius prašymus telefonu išmokai skirti ir dvejais metais paankstinti Vyriausybės pasiūlymų dėl Išmokos dydžio ir jos indeksavimo tvarkos pateikimą Seimui (šių metų rudenį) bei vienais metais paankstinti šių pasiūlymų taikymo pradžią (nuo 2023 metų). 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Išmoka nebus įskaitoma į pajamas piniginei socialinei paramai gauti ir socialinėms paslaugoms apmokėti. Suvienodinant Išmokos ir našlių pensijų gavėjų teises, į šias pajamas nebus įskaitoma socialinio draudimo senatvės našlių pensija. 

Nuo šių metų liepos 1 d. teisę gauti Išmoką įgis daugiau nei 60 tūkst. vienišų asmenų, o nuo kitų metų – 276 tūkst. asmenų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų