REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Anglija.lt tęsia pradėtą temą apie vienišas mamas ir tėvus Anglijoje. Šį kartą skaitytojų prašymu pasidomėjome vienišų mamų ir tėvų vaikų priežiūros ir darbo suderinimo galimybėmis, su darbu susijusiomis lengvatomis ir teisiniais klausimais, kurie gali paliesti išsiskyrusią šeimą.

Anglija.lt tęsia pradėtą temą apie vienišas mamas ir tėvus Anglijoje. Šį kartą skaitytojų prašymu pasidomėjome vienišų mamų ir tėvų vaikų priežiūros ir darbo suderinimo galimybėmis, su darbu susijusiomis lengvatomis ir teisiniais klausimais, kurie gali paliesti išsiskyrusią šeimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Laisvadieniai – vaikų priežiūrai

Auginti vaikus – atsakingas ir sunkus darbas. Tai daryti vienam yra dvigubai sudėtingiau. Neveltui vienišiems tėvams Anglijoje įkurta nemažai pagalbos organizacijų, galinčių palengvinti naštą susidūrus su kasdienėmis problemomis auginant vaikus. Kokios paramos iš šių organizacijų ir valstybės gali tikėtis vienišos mamos ir tėvai?

REKLAMA

Vienišam asmeniui, auginančiam vaiką, gali būti sudėtinga grįžti į darbą ir suderinti darbo valandas su vaiko priežiūra. Portalo „Forbes“ atlikto tyrimo rezultatai rodo, kad vieni iš svarbiausių kriterijų renkantis darbą vienišai mamai yra darbo grafiko lankstumas ir atlyginimas. Pagal JK įstatymus, darbuotojas turi teisę darbdavio prašyti lanksčių darbo valandų (angl. „flexible working“). Teisę prašyti dirbti tokiomis valandomis, kurios netrukdytų rūpintis vaiku, turi kiekvienas, auginantis vaiką iki šešerių metų, dirbęs toje darbovietėje bent 26 savaites. Tačiau tai priklauso nuo darbdavio, ar jis sutiks šį prašymą patenkinti. Kaip bebūtų, tačiau darbdavys privalo pateikti vienokį ar kitokį atsakymą ir išdėstyti visas galimybes vaiką auginančiam asmeniui.

REKLAMA
REKLAMA

Auginant vaiką iki penkerių metų galima pasiimti neapmokamų atostogų vaikų priežiūrai (angl. „parental leave“). Kiekvienas tėvas ar motina gali turėti iki 13 savaičių tokių atostogų, kol vaikui sukanka penkeri. Šių atostogų nereikėtų painioti su motinystės (angl. „maternity leave“) arba tėvystės (angl. „paternity leave“) atostogomis, kurios yra apmokamos.

Taip pat tėvai turi teisę gauti laisvadienius dėl skubių atvejų, susijusių su vaikais ar kitais asmenimis, kuriuos jie prižiūri (angl. „time off for dependants“). Ar už šį laiką bus mokama, ar ne, reikėtų pasitikrinti darbo sutartyje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Darbas ir pašalpos

Vieniši tėvai turi teisę gauti kitų su darbu susijusių pašalpų ir lengvatų. Viena iš jų, tik vienišiems asmenims, auginantiems vaikus, mokamas Darbo kreditas (angl. „In work credit“) – tai neapmokestinama savaitinė 40£ išmoka dirbantiems bent 16 valandų per savaitę ir bent metus gaunantiems kitas pašalpas, susijusias su darbu (angl. „working benefits“). Darbo kreditas yra mokamas 52 savaites, paraišką galima gauti iš Darbo centro (angl. „Jobcentre Plus office“).

Darbo ieškantys arba dirbantys mažiau kaip 16 valandų per savaitę gali gauti Bedarbio pašalpą (angl. „Jobseeker's Allowance“). Ši pašalpa mokama ne tik vienišiems tėvams, tačiau šis kriterijus tikrai padeda ją gauti. Bedarbio pašalpos tarifai yra 56,25 £ per savaitę jaunesniems kaip 25 metų asmenims, ir 71,00 £ per savaitę vyresniems nei 25 metų žmonėms. Vėliau, kai paraiška yra pateikta, Darbo centras susisiekia su paraiškos teikėju telefonu ir pakviečia pokalbiui apie jo finansinę situaciją ir darbo galimybes.

REKLAMA

Nevertėtų pamiršti, kad įmanoma gauti kompensaciją už vaiko priežiūrą. Mokantys registruotai vaikų auklei (angl. „registered childminder/Nanny“) už 3–4 metų vaiko priežiūrą, gali gauti iki 70 proc. sumokėtos sumos, t. y., iki 122,50 £ per savaitę už vieną vaiką arba 210 £ už du ar daugiau vaikų. Ši papildoma kompensacija mokama tik gaunantiems Dirbančių asmenų arba Vaiko mokesčių kreditus (angl. „Working and Child tax credits“).

Pagalba teisiniais klausimais

Nutrūkus santuokai ar partnerystei, šeimai neretai prireikia advokato, kuris padėtų išspręsti iškilusius finansinius ar teisinius nesutarimus.

REKLAMA

Jei nepavyksta susitarti gražiuoju, arba iškyla kitokių šeimos teisės klausimų, galima kreiptis į organizaciją „Sprendimas“ (angl. „Resoliution“). Tai advokatų (angl. „solicitors“), kurių specializacija – šeimos teisė, asociacija, galinti padėti išspręsti šeimos problemas.

Dar vienas dalykas, kuriuo verta pasidomėti prieš kreipiantis į advokatus – valstybės finansuojama teisinė pagalba šeimos teisės bylose.  Dažniausiai visi, turintys mažas pajams ir gaunantys pašalpas, gali pretenduoti į valstybinę teisinę pagalbą. Užpildyti paraišką šiam finansavimui gauti turi advokatas.

Daugiau skaitykite čia:

Vienišos mamos ir tėvai Anglijoje: alimentai ir pašalpos (I)

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų