REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vienas namuose – jau ne komedija

Atsakomybės auginant vaikus bandys mokyti pagal kitų šalių patirtį, tik ar greitai ji prigis, dar klausimas.

REKLAMA
REKLAMA

Daugelyje šeimų vaikas bent jau iki 7 metų niekada nepaliekamas vienas. Kitaip ir negali būti, – mažo piliečio saugumas privalo būti suaugusiųjų rankose. Kol kas vienus mažamečius ilgam ir piktybiškai paliekančius tėvus galima tik sugėdinti, bet netolimoje ateityje jiems gali tekti atsakyti prieš įstatymą. Už nustatytos tvarkos nesilaikymą tėvams gali grėsti administracinė arba baudžiamoji atsakomybė. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija planuoja per šiuos metus parengti ir pateikti Seimui svarstyti įstatymo projektą, kuriuo tėvams būtų draudžiama palikti be suaugusiųjų priežiūros vaiką iki 7 ar net 10 metų.

REKLAMA

Palikti ir pamiršti

Panevėžio miesto savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Audronė Grainienė mano, kad tokiam įstatymui jau atėjo laikas. „Kol kas ta tema dar diskutuojama, bet, manau, kad sprendimas bus priimtas teigiamas“, – viliasi vedėja.

Šiuo metu Lietuvos įstatymai nereglamentuoja, nuo kokio amžiaus vaikas namuose gali likti vienas. Tačiau ir dabar Administracinių teisės pažeidimų kodekse numatytos ir taikomos sankcijos, drausminant vaikų neprižiūrinčius tėvus ar globėjus.

REKLAMA
REKLAMA

Vaiko teisių apsaugos skyriuje ilgus metus dirbanti A. Grainienė gali pateikti daugybę tėvų piktnaudžiavimo atvejų pavyzdžių. Būtent prieš tokius piktybiškai vaikais nesirūpinančius tėvus ir turėtų atsigręžti įstatymas.

„Buvo atvejų, kai apie visą dieną namuose paliktus verkiančius vaikus pranešė kaimynai ir Vaiko teisių apsaugos skyriaus darbuotojoms teko kviesti į pagalbą ugniagesius gelbėtojus, laužti balkono duris ir tik taip išvaduoti pamirštus mažamečius. Teko matyti namuose ilgam paliktus alkanus, sausus makaronus iš pakelio griaužiančius vaikus, rasti užrakintus, išsigandusius, sušalusius, murzinus mažylius, kai tuo metu jų mamos vaikštinėjo savais keliais“, – pasakoja A. Grainienė. Ji mano, kad tvarkingai vaikus auginanti, jais tinkamai besirūpinanti šeima neturėtų baimintis įstatymo. Jį priėmus, niekas nepradės tykoti už buto durų, sekti, ar vieni vaikai. „Persistengti nereikia, bet įstatymo teks laikytis“, – sako skyriaus vedėja.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Reaguotų įvairios tarnybos

Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimo projekte numatyta, kad mažesniuosius galėtų prižiūrėti 14 metų sulaukę jų broliai ar seserys. Įsigaliojus įstatymui, sužinoję apie vieną paliktą mažametį, reaguoti turėtų ir Vaiko teisių apsaugos skyrius, ir policija, ir kitos institucijos.

Taip, pasak A. Grainienės, yra ir dabar. Į kiekvieną atsakingas instancijas pasiekusią informaciją apie neprižiūrimus vaikus yra reaguojama, ji tikrinama, vaikais pasirūpinama. Naujas įstatymas tik padėtų drausminti tėvus.

REKLAMA

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos projekte siūlomos nuostatos atsiradimą paskatino konkretūs, pasikartojantys atvejai, kai maži vaikai nukenčia palikti vieni namuose vėlų paros metą ar ilgesniam laikui, pavyzdžiui, kilus gaisrui, ar kai vaikai buvo rasti išsekę ir visiškai alkani. Dauguma Europos Sąjungos šalių tokius draudimus turi įstatymais įsitvirtinusios jau gana seniai. Latviai draudimą palikti vienus vaikus įvedė nuo 2000-ųjų.

Kai kuriose šalyse galioja įstatymas, neleidžiantis vaiko iki 10 ar 12 metų palikti vieno. Tačiau, pasak specialistų, tos šalys turtingesnės, jose nebūtina dirbti abiem tėvams, norint išlaikyti šeimą, be to, yra sukurta vaiko laisvalaikį iki vakaro užtikrinanti ugdymo sistema. Jei įstatymo projektui būtų pritarta, kai kuriems tėvams tai sukeltų nemažai problemų. Juk yra šeimų, kuriose vaikai paliekami ne dėl tėvų nerūpestingumo, bet todėl, kad nėra kitos išeities.

REKLAMA

Gali mokyti kursuose

Sankcijos, kurios būtų taikomos įstatymo nesilaikantiems tėvams, jau dabar yra numatytos Administracinių teisės pažeidimų kodekse ir naudojamos drausminant neprižiūrinčius vaikų tėvus ar globėjus. Kaip teigia Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja, yra straipsnis, nurodantis, kad tėvų valdžios nepanaudojimas arba panaudojimas priešingai vaiko interesams užtraukia įspėjimą tėvams.

Tokia pat veika, padaryta tėvų, jau baustų administracine nuobauda, užtraukia baudą tėvams iki 400 litų, vaiko globėjui – įspėjimą arba baudą iki 200 litų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Už šiuose straipsniuose numatytų administracinių teisės pažeidimų padarymą tėvus, globėjus teismas gali įpareigoti išklausyti bendravimo su vaikais tobulinimo kursus. O vengimas išklausyti kursus užtraukia baudą iki 400 litų.

Asmenys, kurie nepraneša vaiko teisių apsaugos tarnybai, policijai ar prokuratūrai apie tėvus, kurie pažeidžia vaikų teises, gali būti įspėjami arba baudžiami bauda nuo 100 iki 400 litų.

Civiliniame kodekse yra numatyta, kad jei tėvai vengia atlikti savo pareigas auklėti vaikus, piktnaudžiauja tėvų valdžia, žiauriai elgiasi su vaikais, daro žalingą įtaką vaikams savo amoraliu elgesiu arba nesirūpina vaikais, teismas gali priimti sprendimą dėl laikino ar neterminuoto tėvų valdžios apribojimo.

Vitalija JALIANIAUSKIENĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų