REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ketvirtadienį po pateikimo Seimas pritarė Pareigūnų ir karių valstybinių pensijų įstatymo pataisoms ir išplėtė skaičių asmenų, kuriems bus mokamos šios pensijos. Seimas nesulaukė valstybinių pensijų reformos, kurią rudeniop žada Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.

Ketvirtadienį po pateikimo Seimas pritarė Pareigūnų ir karių valstybinių pensijų įstatymo pataisoms ir išplėtė skaičių asmenų, kuriems bus mokamos šios pensijos. Seimas nesulaukė valstybinių pensijų reformos, kurią rudeniop žada Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.

REKLAMA

Jei įstatymas bus priimtas galutinai, ne tik paprastą senatvės, bet ir papildomą valstybinę pensiją galės gauti muitinės pareigūnai ir jų vadovai – Muitinės departamento generalinis direktorius, jo pavaduotojai, teritorinių muitinių direktoriai (viršininkai) ir jų pavaduotojai.

Vienų įstatymo pataisų autorius buvo Rimantas Sinkevičius. Aiškinamajame rašte jis taip paaiškino, kam reikalinga išplėsti valstybinių pensijų gavėjų skaičių:

„Siūlomi pakeitimai ir socialinių garantijų gerinimas leistų padidinti tarnybos muitinėje patrauklumą ir išsaugoti aukštos kvalifikacijos specialistus, skatintų juos, be kita ko, siekti karjeros, bent iš dalies pašalintų įtvirtintą nepagrįstą ir diskriminuojantį asmenų diferencijavimą, užtikrintų lygiateisiškumo, teisingumo ir sąžiningumo principų įgyvendinimą.“

REKLAMA
REKLAMA

Kitas to paties įstatymo pataisas registravo Seimo nariai Gediminas Vasiliauskas, Aušra Papirtienė ir Virginija Vingrienė. Jie taip motyvavo pataisų reikalingumą:

REKLAMA

„Įstatymo projektas, atsižvelgiant į vienodus pareigūnams taikomus tarnybos reikalavimus padės suvienodinti jiems taikomas socialines garantijas, t. y. garantiją tomis pačiomis sąlygomis pretenduoti į pareigūnų ir karių valstybinių pensiją. Bus panaikintos lygiateisiškumo principą pažeidžiančios nuostatos, padidės tarnybos Lietuvos Respublikos muitinėje patrauklumas, pagerės muitinės pareigūnų karjeros sąlygos.“

Nors teikiant įstatymų projektus privalu nurodyti, kiek kainuos jų įgyvendinimas, pataisų autoriai to nenurodė. Po pateikimo pritaręs projektams Seimas paprašė dėl jų Vyriausybės išvados.

REKLAMA
REKLAMA

Kad įstatymai įsigaliotų, jie turi būti apsvarstyti komitetuose, už juos dar bent du kartus us balsuojama plenariniuose posėdžiuose, galiausia juos turės pasirašyti prezidentas.

Pagal įstatymus, norint gauti pareigūno pensiją, privalu ištarnauti 25 m. Anksčiau minimalus tarnybos stažo reikalavimas buvo 20 m. Būtinasis stažas visiems kitiems pensininkams – 35 m. Beje, pareigūno pensiją gauna ir premjeras Saulius Skvernelis.

Valstybines pensijas taip pat gauna ir teisėjai, nusipelnę sportininkai, politiniai kaliniai ir tremtiniai.

„Sodros“ duomenimis, šiuo metu yra daugiau kaip 11 tūkst. gyventojų, kurie gauna darbo užmokestį ir tuo pačiu metu – valstybinę pensiją. Vien dirbančių buvusių pareigūnų, kurie be atlyginimo gauna ir pensiją, yra 7,5 tūkst.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Socialinės apsaugos ir darbo ministro patarėja Eglė Samoškaitė informavo, kad jos atstovaujama ministerija jau yra pradėjusi parengiamuosius darbus valstybinių pensijų sistemos pertvarkai. Esą dabartinė sistema yra linkusi plėstis, teisinis išmokų reglamentavimas labai skirtingas, o ir pensijų dydžiai smarkiai skiriasi:

„Pavyzdžiui, gausiausia valstybinių pensijų gavėjų grupė – politiniai kaliniai ir tremtiniai, gauna kas mėnesį po 62 eurus, o teisėjai – vidutiniškai apie 900 eurų.

Pareigūnų ar teisėjų išmokų dydžiai priklauso nuo buvusio darbo užmokesčio, sportininkų – nuo vidutinio šalies darbo užmokesčio, nukentėjusių asmenų, I ir II laipsnio valstybinių pensijų gavėjų, mokslininkų – nuo valstybinių pensijų bazės.“

REKLAMA

Patarėjos teigimu valstybinių pensijų gavėjams taikomi ir skirtingi stažo reikalavimai, vyrauja skirtingos išmokų skyrimo ir mokėjimo sąlygos. Pvz., per 20 metų teisėjas „užsidirba“ 45 proc. savo buvusio darbo užmokesčio, pareigūnas – tik 20 proc.

„Reikiami teisės aktų projektai galės būti parengti, kai bus sutarta dėl tikslios pertvarkos vizijos. Tai gali nutikti ne anksčiau nei šių metų rudenį“, – komentavo E. Samoškaitė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų