REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Valstybės tarnyboje giminaičiams ir draugams baigėsi aukso amžius

Nauja atrankos tvarka įsigaliojo birželio 1-ąją

Nuo šių metų vasaros įsigaliojusi nauja dviejų etapų atrankos į valstybės tarnybą sistema turėtų padėti sumažinti išsikerojusį biurokratijos aparatą ir tuos atvejus, kai pareigos atitenka giminaičiams bei artimiesiems.

REKLAMA
REKLAMA

Kuo pasižymės naujoji sistema ir kuo ji skirsis nuo iki šiol galiojusios? Kokią įtaką ji turės Lietuvos valstybės institucijų skaidrumui, valstybės tarnautojų profesionalumi ir veiklos efektyvumui? Kuo ji bus naudinga mums visiems, Lietuvos piliečiams?

REKLAMA

Vidaus reikalų ministras Dailis Alfonsas Barakauskas sakė, kad konkursai į valstybės tarnybą yra itin aktuali tema visiems Lietuvos gyventojams.

„Tikiuosi, kad nauja sistema leis padaryti skaidresnę atranką į valstybės tarnybą. Iki šiol konkursuose daugiausia dalyvaudavo tik studijas baigę teisininkai, kurie nurungdavo daugiau patirties turinčius teisininkus.

Siekiame, kad į pareigas būtų skiriami reikiamos kompetencijos asmenys. Valstybės tarnyboje turi dirbti tik nepriekaištingos reputacijos asmenys. 2008-aisiais į valstybės tarnybą buvo priimti beveik 4 tūkst. žmonių. 2010 metais šis skaičius dramatiškai sumažėjo iki 703 priimtų žmonių. 2012 metais priimtų į valstybės tarnybą skaičius šoktelėjo iki 2 tūkst. žmonių“, – pabrėžė D. A. Barakauskas.

REKLAMA
REKLAMA

Ministras pridūrė, kad nauja sistema buvo kuriama atsižvelgiant į kitų Europos šalių patirtį: „Pirmas atrankos etapas vyks vidaus reikalų ministerijos patalpose. Bus orientuojamasi į asmeninius žmonių sugebėjimus. Pirmiausia, kompetenciją. Todėl tokių atvejų, kai į valstybės tarnybą patekdavo giminės ir artimieji, turėtume išvengti.“

Valstybės tarnybos departamento direktorius Osvaldas Šarmavičius pridūrė, kad Lietuvoje veikiantis konkursų į valstybės tarnybą modelis buvo sukurtas dar prieš 10 metų: „Todėl natūralu, kad sistema yra pakankamai pasenusi. Nors pastaraisiais metais ji buvo nuolat tobulinama, priėjome tašką, kai teko imtis europietiškus standartus atitinkančių pertvarkų.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

O. Šarmavičius sakė, kad nauja tvarka įsigaliojo nuo šių metų birželio 1 dienos: „Visi nauji pretendentai bus testuojami pagal naują tvarką. Tiems, kurie konkursuose pradėjo dalyvauti iki birželio 1 d., galios senoji tvarka.“

Valstybės tarnybos departamento Atrankų skyriaus vedėja Rasa Tumėnė pasakojo, kad per krizę daug valstybės tarnautojų paliko tarnybą dėl stipriai apkarpytų atlyginimų: „Nuo 2012-ųjų priimtų valstybės tarnautojų skaičius viršijo tarnybą palikusių žmonių skaičių. Todėl situacija pakrypo į geresnę pusę.

REKLAMA

Naujos sistemos tikslas – eliminuoti tuos, kurie neturi tinkamų gebėjimų eiti tam tikras pareigas. Testą bus galima laikyti du kartus. Jeigu abu kartai bus nesėkmingi, kitą kartą laikyti testą bus galima tik po pusmečio.

Rusų, anglų ir prancūzų kalbų lygiai bus tikrinami nebe per pokalbį atitinkamoje valstybės tarnyboje, o laikant specialų testą kalbų mokykloje, kuris atitiktų tarptautinius standartus.

„Atsisakėme įstaigų rengiamos testų dalies, kuri pretendentų buvo įvardyta kaip viena iš neskaidriausių konkurso sudedamųjų dalių. Svarbu tai, kad sumažės dokumentacijos. Testo rezultatai galios trejus metus, todėl nebereikės jo laikyti iš naujo“, – apibendrino R. Tumėnė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų