REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Valstybės ir savivaldybių įmonėms užkertamas kelias pirkti kitų bendrovių vertybinius popierius, tačiau paliekama galimybė, jei jos norės, įsigyti Vyriausybės vertybinių popierių (VVP).

REKLAMA
REKLAMA

Tokia nuostata yra įrašyta Valstybės bei savivaldybės įmonių įstatymo projekte, kurį ketvirtadienį (01.16) patvirtino Vyriausybė ir teiks svarstyti Seimui.

REKLAMA

Iš pradžių šio įstatymo projekte buvo numatyta, kad valstybės ir savivaldybių įmonės negalės įsigyti vertybinių popierių, tačiau Vyriausybės nariai nutarė atsižvelgti į Lietuvos banko vadovo Reinoldijaus Šarkino pasiūlymą ir į naują įstatymo redakciją įrašė draudimą minėtoms įmonėms įsigyti juridinių asmenų vertybinių popierių. Jei parlamentarai tokiai formuluotei pritars, valstybės ir savivaldybių įmonės galės pirkti VVP.

REKLAMA
REKLAMA

Finansų ministerijos turimais pernai metų lapkričio pabaigos duomenimis, valstybės ir savivaldybių įmonės tuo metu buvo įsigijusios apie dešimtadalį litais išleistų VVP - 10,13 proc. arba 301,13 mln. litų nominalios vertės. Tuo tarpu per visus užpraeitus metus jos VVP buvo nupirkę už 198,74 mln. litų.

Bene didžiausias skandalas praėjusiais metais buvo kilęs, kai dvi privatizavimui ruošiamos alkoholio bendrovės - Alytaus "Alita" ir Kauno "Stumbras" įsigijo po 12,5 proc. įmonės "Artrio-2", užsiimančios didmenine prekyba lietuviškais alkoholiniais gėrimais, akcijų ir kilo abejonių dėl tokio įsigijimo pagrįstumo, kadangi už akcijas sumokėta po 750 tūkst. litų, nors jos mažai lemia priimant sprendimus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Naujoje Valstybės bei savivaldybės įmonių įstatymo redakcijoje numatyta, kad valstybės ir savivaldybių kontroliuojamos įmonės savo darbuotojų premijoms bei kitiems tikslams ateityje galės skirti ne daugiau kaip 20 proc. paskirstytino pelno.

Iki šiol galiojo nuostata, jog, pelną paskirsčius mokesčiams į biudžetą, draudimo įmokoms, atskaitymams į pelno rezervą, likusi dalis steigėjo nustatytu santykiu skiriama įstatiniam kapitalui didinti ir ne mažiau kaip 25 proc. - kitoms reikmėms: premijoms, socialinėms ir kultūrinėms priemonėms finansuoti bei rezervams sudaryti.

REKLAMA

Tarp esminių šio įstatymo pakeitimų yra laikoma tai, kad jam įsigaliojus valstybės ir savivaldybių įmonėms palūkanas už kapitalo naudojimą pakeis mokestis už valstybės turto naudojimą patikėjimo teise. Realiai šis mokestis galėtų būti pradėtas rinkti 2004 metais - už ateinančių metų įmonių veiklą. Šio mokesčio dydį bei mokėjimo tvarką šiais metais nustatytų Vyriausybė.

Anksčiau planuota, kad Valstybės ir savivaldybės įmonių įstatymas įsigalios nuo šių metų pradžios, tačiau jo derinimo procesas užtruko ilgiau, nei tikėtasi. Dabar prognozuojama, kad jis galėtų įsigalioti anksčiausiai nuo šių metų vidurio, kadangi apie naują mokestį turi būti paskelbta ne vėliau kaip prieš pusę metų nuo jo įvedimo.

ELTA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų