• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Išplėtota Lietuvos lankytinų vietų infrastruktūra leidžia keliauti ir pažinti šalį savarankiškai, be mokamų gidų paslaugų. Tačiau keliautojai dažnai kreipiasi į turizmo agentūras ir šios nurungia keliasdešimt kartų pigesnes regioninių parkų direkcijų paslaugas bei susišluoja jų pelną.

REKLAMA
REKLAMA

Regioninio parko direkcija yra biudžetinė įstaiga, ji dirba tik savaitės darbo dienomis. Todėl savaitgaliais lankytinus parko objektus gausiems turistams už didelę kainą demonstruoja turizmu besiverčiantys verslininkai.

REKLAMA

Šiandien daug ką trys laisvos dienos užklupo nespėjusius po ilgojo Joninių savaitgalio sugalvoti, ką veikti? Per tiek dienų toli nenuvažiuosi, o aplankyti Europos sostines jau vėl tapo brangoka. Tačiau keliauti norisi. Tad daug kas patrauks į lankytinas vietas Lietuvoje.

Internete galima aptikti nemažai turizmo agentūrų pasiūlymų iš pažiūros gana nebrangiai pakeliauti po Lietuvą ir gidui padedant sužinoti daug įdomaus. Kai kurių kelionių organizatorių internetinėse svetainėse skelbiama, kad laisvų vietų šį savaitgalį rengiamose ekskursijose jau nėra.

REKLAMA
REKLAMA

Šalia turizmo agentūrų - ir viena kita nuoroda į regioninių parkų direkcijų internetinius puslapius. Juose apstu naudingos ir įdomios informacijos apie lankytinas vietas, nemokamai galima parsisiųsti tokių vietų maršrutus su aprašymais, žemėlapius. O štai turizmu užsiimantys verslininkai tai įskaičiuoja į kelionės kainą arba siūlo susimokėti atskirai.

Po pievas nebraido

Kaip LŽ sakė vienos turizmo agentūros, siūlančios autobusu keliauti po Lietuvą, vadybininkas Audrius Bečys, kurti naujus maršrutus nėra poreikio, nebent susiburia grupė žmonių, kurie pageidauja aplankyti konkrečias vietas. Tačiau dėl to kelionė dažnai pabrangsta. „Į kainą įskaičiuojamos visos sąnaudos - degalų, darbuotojų atlyginimų, dalijamosios medžiagos. Pabrangus degalams turėjome branginti ir paslaugas, tačiau pastebime, kad norinčiųjų keliauti netrūksta. Žmonės renkasi nustatytus maršrutus, ypatingų pageidavimų šį sezoną dar nesulaukėme. Tebėra populiarios moksleivių kelionės po Lietuvą. Jų šiemet net šiek tiek padaugėjo, nes tapo brangiau kelioms dienoms vykti į užsienį“, - pažymėjo A.Bečys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak jo, organizuotas išvykas autobusu po Lietuvą noriai renkasi ir vyresnio amžiaus žmonės, o jaunimas linkęs keliauti savarankiškai.

Turizmo organizatorių siūlomų kelionių po šalį kainų analizė rodo, kad ekskursija su gidu kainuoja nuo 30 iki 150 litų vienam asmeniui.

Keliasdešimt kartų pigiau

Tuo metu regioninių parkų direkcijų turistams siūlomų paslaugų kainos stulbinamai mažos. Aukštadvario regioninio parko direkcijos rekreacijos vadybininkė-gidė Ema Stanulionienė LŽ sakė, kad ekskursija iki 25 asmenų po lankytinas regioninio parko vietas kainuoja 30 litų, didesniam būriui žmonių - 40 litų.

REKLAMA

„Tiek turi mokėti ne kiekvienas atskirai, o visa grupė. Galime organizuoti ekskursiją ir vienam žmogui, bet tada jam tektų sumokėti visus 30 litų. Mūsų kaina tikrai labai maža. Turizmo firmos, kurios atveža grupes keliautojų į Aukštadvario regioninio parko lankytinas vietas, ima kur kas didesnius pinigus“, - dėstė pašnekovė.

Pasak jos, į populiariausią šio parko objektą - Velnio duobę - autobusai turistų sezono mėnesiais „važiuoja vienas po kito“.

Pelnosi direkcijų panosėje

Problema ta, anot gidės, kad turtingu finansavimu pasigirti negalinti regioninio parko direkcija yra biudžetinė įstaiga, ji dirba tik savaitės darbo dienomis. Todėl, kai galėtų būti pats darbymetis, į lankytinus parko objektus turistus brangiai veža kelionių organizavimu besiverčiantys verslininkai. Jie susirenka visą pelną į savo kišenes.

REKLAMA

Valstybinio turizmo departamento prie Ūkio ministerijos Informacijos analizės ir kontrolės skyriaus vedėja Rima Jakytė pripažįsta, kad keliama problema turi tiesos, tačiau ragina atsižvelgti ir į kai kurias aplinkybes. „Regioniniuose parkuose ekskursijas veda etatiniai darbuotojai, gaunantys atlyginimą iš valstybės biudžeto. O tuo atveju, kai ekskursijas siūlo verslas, gidas yra iš šios profesijos gyvenantis asmuo. Be to, verslininkai paprastai turistus iki lankytinų vietų veža savo transportu, o tai irgi kainuoja“, - komentuodama paslaugų kainų skirtumą LŽ aiškino R.Jakytė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dėl krizės keičia kryptį

Kelionių organizatoriai LŽ yra sakę, kad, apvažiavę Lietuvą ir pradėję uždirbti daugiau pinigų, vis daugiau šalies gyventojų savaitgaliais traukė į gretimas šalis, lankė sostines, ne pigiai leido laiką jų pramogų ir prekybos parkuose.

Pajutę kelionių malonumą žmonės patraukė į tolimesnius kraštus. Pernai buvo prognozuojama, kad padaugės išvykų į dar tolimesnes ir egzotiškesnes šalis, tačiau ekonominiai neramumai valstybėje, matyt, pakoregavo ir keliautojų planus.

Dabar vis daugiau tautiečių per atostogas ir ilguosius savaitgalius leidžiasi į pažintines keliones po savo kraštą. Tai pažymi regioninių parkų direkcijų, turizmo informacijos centrų ir kelionių agentūrų darbuotojai, organizuojantys vietines ekskursijas. 

REKLAMA

Faktai

Valstybinio turizmo departamento duomenimis, Lietuvos turizmo informacijos centruose (be nacionalinių ir regioninių parkų informacijos centrų) per 2007 metus apsilankė 526 tūkst. žmonių, iš jų Lietuvos gyventojų - 271 tūkst., užsieniečių - 255 tūkstančiai.

Bendras lankytojų skaičius, palyginti su 2006 metais, informacijos centruose padidėjo 15 proc. (Lietuvos gyventojų - 13 proc., užsieniečių - 17 proc.).

Pagrindinė vietos turistų keliavimo priemonė - automobilis, antrojoje vietoje - autobusas, trečiojoje - traukinys. Teigiama, kad vietinio turizmo sektorius šalyje plečiasi.

Jolita Žvirblytė    

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų