REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Statistikos duomenimis, apie 60 proc. visų avarijų įvyksta tamsiu paros metu, esant blogam matomumui. Kaip vairuoti saugiau važinėjant tamsiuoju metų laiku?

REKLAMA
REKLAMA

Beveik kiekviename automobilyje, važinėjančiame Lietuvos keliais, yra saugos pagalvės ar ABS sistema - tai jau įprastos saugumo priemonės. Tačiau ar visuomet jūsų automobilis apšviečia tamsų kelią taip, kaip derėtų? Tvarkingi šviesos prietaisai yra neatsiejama saugaus vairavimo dalis.

REKLAMA

Tvarkingi žibintai – aktyvaus saugumo komponentas

Pasyvaus automobilio saugumo priemonės, tokios kaip saugos oro pagalvės ar pirotechniniai saugos diržų tempikliai, savo funkciją atlieka tik pačiu blogiausiu atveju, o nuo automobilio žibintų saugumas priklauso visuomet, kai tik mašina skrodžia tamsą.

Rudenį nepatingėkite sureguliuoti automobilio žibintų. Darganoje ir vakaro prieblandoje tai padės ne tik geriau matyti kelią ir kliūtis, bet ir neerzins kitų eismo dalyvių - nieko nėra blogiau už darganoje akinančius priešais atvažiuojančio automobilio žibintus. Automobilio elektros sistemų specialistas, inžinierius Mantas Pilkis pataria prieš žiemą patikrinti ne tik lemputes, bet ir žibintų atšvaitus bei stiklus.

REKLAMA
REKLAMA

„Surūdiję reflektoriai ar matiniais tapę stiklai žibintų efektyvumą gali sumažinti net dvigubai. Plastikiniai žibintų stiklai gana greitai nusitrina, jei automobilio žibintuose buvo naudojamos galingesnės lemputės, stiklai iš vidaus aprūksta, patamsėja. Tai irgi stipriai sumažina jų efektyvumą. Tai, atrodo, smulkmena, tačiau čia geriau netaupyti,“ – sako inžinierius.

Specialistas pataria atkreipti dėmesį į tai, kokias lemputes perkate. Naudokite tik gamintojų reikalavimus atitinkančias lempas. Jei jums kyla klausimų, kokias lemputes pirkti, paklauskite pardavėjų, jie „ginkluoti“ įvairiais katalogais ir kompiuterinėmis duomenų bazėmis, todėl tikrai visuomet galės padėti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Automobilyje visada turėkite atsarginių lempučių – kas žino, kada jūsų automobilio lempa perdegs, o važiuoti nešviečiant vienam iš žibintų yra pernelyg pavojinga.

Švara padeda matyti

Šiuo metu laiku pasikeiskite valytuvus. Lietus ir purvas jiems – šioks toks išbandymas. Važinėjant rudenį jie yra reikalingi beveik kasdien, tad rizikuoti saugumu tikrai nederėtų. Atminkite, kad automobilio stiklas turi būti švarus. Nelaukite, kol paspaus šaltukas ir bakelyje ar vamzdeliuose užšals langų plovimo skystis. Kai tik sinoptikai praneš apie šalčius, bakelį užpildykite žieminiu langų plovimo skysčiu.

REKLAMA

Beje, švarūs turi būti ir automobilio žibintų stiklai, kurie darganotu oru nuolat aptaškomi purvu. Todėl nepamirškite pasirūpinti ir jų švara. Naujuose automobiliuose priekinius žibintus nuplauna purkštukai. Šiek tiek anksčiau ir žibintai buvo su valytuvais – tai labai efektyvi priemonė, tačiau naujausiuose automobiliuose, dėl pasyvaus saugumo reikalavimų, jų jau nebūna. Bet kuriuo atveju, susiruošę kad ir į trumpą kelionę tamsoje, žibintus nuvalykite.

Vairavimas tamsoje turi keistis

Pats nerūpestingiausias laikas jau senokai baigėsi – dienos vis dar trumpėja, vis dažniau tenka važiuoti tamsoje. Kaip teigia specialistai, jau dabar derėtų „perkrauti“ vairavimo įpročius ir ruoštis važinėjimui blogesnėmis oro sąlygomis.

REKLAMA

Kaip reikia naudoti žibintus, kada juos derėtų perjungti ir pan., parašyta KET knygutėje, tad kartoti Kelių eismo taisyklių kurso neužsiimsime. Airių vairuotojus vairavimo subtilybių mokantis ekstremalaus vairavimo instruktorius Tomas Žukauskas pastebi, kad važiuojant naktį derėtų prisiminti ir keletą smulkmenų, kurios padeda jaustis saugiau.

„Prasilenkiant su automobiliu, pavojaus reikia laukti ne tiek iš priešais važiuojančio automobilio, o iš potencialios kliūties (dviratininko, pėsčiojo), kuri gali atsirasti kelyje jums iš dešinės ir kurią artimos šviesos žibintai apšviečia paskutinę akimirką. Tad prasilenkiant labai sveika sumažinti greitį, o jei žiūrėsite dešiniau, sumažės priešais atvažiuojančio automobilio galimybė jus apakinti“ – sako ekstremalaus vairavimo instruktorius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak specialisto, vertėtų nepamiršti ir elementaraus mandagumo. Jei žadate lenkti kitą automobilį, ar šiaip važiuojate keliu paskui kitą eismo dalyvį, nelipkite jam „ant kulnų“ – jūs turite stengtis neakinti priekyje važiuojančio automobilio vairuotojo per galinio vaizdo veidrodėlius. Tai ir nemalonu, ir pavojinga.

„Norėčiau įspėti apie dar vieną naktinio vairavimo pavojų. Jo daug kas tinkamai neįvertina. Užsidegti cigaretę vairuojant automobilį visada yra pavojinga, o naktį – ypač: žiebtuvėlio liepsna gali jus trumpam apakinti. Tai smulkmena, bet važiuojant sudėtingomis sąlygomis svarbi yra kiekviena smulkmena,“ – sako T. Žukauskas.

Kelias ne visada būna malonus. Tuomet svarbu nepervertinti savo galimybių. Mokėti vairuoti – tai taip pat ir neleisti savęs netikėtai užklupti tamsai.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų