REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
185
Kalėdinė šventė (nuotr. Fotodiena.lt)

Šventinis vajus kaip reikiant įsisuko. Kol vieni perka dovanas, ruošiasi kalėdiniams vakarėliams ar baiginėja pradėtus darbus, vaikus auginantys tėvai vos spėja iš vienos šventės keliauti į kitą. Internete pasipylė tėvelių svarstymai, kodėl visos mažųjų šventės vyksta būtent darbo metu. Tai priverčia išsiprašyti iš darbų, skubėti ir vėluoti. O kur dar tie, kurių darbdaviai neišleidžia, kodėl tada turi kentėti vaikas.

185

Šventinis vajus kaip reikiant įsisuko. Kol vieni perka dovanas, ruošiasi kalėdiniams vakarėliams ar baiginėja pradėtus darbus, vaikus auginantys tėvai vos spėja iš vienos šventės keliauti į kitą. Internete pasipylė tėvelių svarstymai, kodėl visos mažųjų šventės vyksta būtent darbo metu. Tai priverčia išsiprašyti iš darbų, skubėti ir vėluoti. O kur dar tie, kurių darbdaviai neišleidžia, kodėl tada turi kentėti vaikas.

Darželių asociacijų atstovai ir kiti specialistai tikina, kad ši problema nėra masinė. Be to, labiau egzistuoja valstybiniuose darželiuose ir aišku priklauso nuo darbo pobūdžio. Anaiptol, naujasis Darbo kodeksas numato tokią galimybę tėvams.

Šventinis periodas - išbandymas tėvams

Žiburėliai ir kalėdinės šventės suteikia laimę ir džiaugsmą, nes pagaliau gali pamatyti, ko mažieji išmoko ir kuo nustebins. Tėvai šiuo metu priversti laviruoti tarp darbo ir vaikų. Ne vienas prisimena situaciją iš darželio ar mokyklos, kai bent vieno vaiko tėvai nesudalyvaudavo šventėje ir koks jis liūdnas būdavo. Nė vienas to savo vaikui nelinki. Bet gal viskas būtų paprasčiau, jeigu ir ugdymo įstaigos atsižvelgtų į tėvus?

REKLAMA
REKLAMA

Socialiniame tinkle „Facebook“ vilniečiai tėvai pasidalino savo pastebėjimais. Mama Diana tvirtino, kad niekada nebuvo išleista į vaikų šventes. „Tą dieną į šventę tenka nueiti tėčiui, močiutei ar sesei, tam, kuriam laisva diena, tai ir nueina. Svarbu, kad kas iš artimų nueitų, kad vaikutis nebūtų vienas“. Kita mama rašė apie jai matytą situaciją. „Yra buvę kolegei, kai pasakė: taigi bus dar tų kalėdinių švenčių“.

REKLAMA

O štai mama Giedrė papasakojo, koks jos laukia gruodis, kuris yra pirmas jos keturmetei dukrytei lankant darželį ir kelis papildomus būrelius. „Dukrelė lanko dainavimo pamokas. Kalėdinė šventė su Kalėdų seneliu ir mano dukrytės muzikiniu pasirodymu prasidėjo 16 valandą. Dar prieš savaitę darbdavio atsiklausiau, ar galėsiu tą dieną išeiti anksčiau iš darbo, kad pavyktų sudalyvauti pirmoje tokioje dukrelės šventėje.

Netrukus vyks ir vaikų darželio šventė, į kurią kviečiami tėveliai. Ką ten kviečiami - mes visi norime joje dalyvauti, pamatyti savo mažuosius, pasidžiaugti kartu kalėdiniu stebuklu, tačiau tai bene kiekvienu atveju priklauso nuo darbdavio požiūrio ir užimamų pareigų subtilybių. Mūsų darželyje organizuojama šventė prasidės 16 valandą.

REKLAMA
REKLAMA

Reiškia, ir vėl mano ėjimas į vaiko šventę priklausys nuo darbdavio. Puiku, kai pavyksta susitarti ir į išėjimus nėra žiūrima kreivai, tačiau yra daugybė mamų ir tėvų, kurie dirba tokius darbus, kur negali pasitraukti nuo savo darbo vietos net pusvalandžiui. Ir ne visi auginame po kelis vaikus, kad tądien galėtume susiorganizuoti mamadienį“, - atvirai pasakojo Giedrė.

Moteris neslėpė pasipiktinimo, kodėl vaikų šventės ugdymo įstaigose organizuojamos tuo laiku, kai suaugusių darbuose - pats įkarštis. Ji įsitikinusi, kad būtų galim rasti patogesnį laiką šventėms. Diskusijoje dalyvavęs tėvas Aurimas pasakojo, kad jo penkiamečio sūnaus darželyje šventė vyks pietų pertraukos metu, nuo 12 val. ir skelbiama, kad truks pusvalandį. Todėl tai jam atrodo visai patogus variantas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Atvejai vienetiniai, problemų nemato

Nevalstybinių ikimokyklinio ugdymo įstaigų asociacijos pirmininkė Ieva Jagminienė tikino pirmą kartą išgirdusi tokią tėvų keliamą problemą. „Manau, kad tai labiau liečia valstybinius darželius. Juolab, visi darželiai individualiai sprendžia, kada šventę rengti. Darželyje, kuriame vadovauju, dirbame su mažais vaikais, todėl šventes rengiame rytais ir be tėvų.

O kai rengiame su tėvais – būtinai atsiklausiame jų nuomonės dėl laiko ir datos. Privatūs darželiai tikrai stengiasi prisitaikyti, todėl neteko girdėti panašių skundų iš tėvų“, - tvirtino I. Jagminienė. Anaiptol, būtent mama Giedrė savo dukrą leidžia į privatų darželį, kuriame ir nėra atsižvelgta į tėvų nuomonę.

REKLAMA

Kad tai – vienetiniai tėvų skndų atvejai, antrino ir Respublikinė ikimokyklinių įstaigų darbuotojų asociacijos „Sveikatos želmenėliai“ (RIIDA) prezidentė Danutė Jakučiūnienė. „Renginių ir švenčių savaitgaliais kaip tik didesnė dalis tėvų nenori. Čia kaip ir daugelyje darboviečių, tai nepasitenkinimas yra didelis, kodėl po darbo valandų dar kažkas organizuojama.

Vienetai tėvų kreipiasi su tokiais skundais. Kitais metais, manau, galėtume ir mes tokią apklausą tėvų atlikti. Manyčiau, kad eilinėje darbovietėje, kur gali žmogų pakeisti ar vėliau atidirbti, tai nėra problema“, - sakė D. Jakučiūnienė. 

Tėvų meilė priklauso nuo darbdavių?

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos (LPSK) teisininkas Manvydas Pilka priminė apie geresnes sąlygas tėvams naujame Darbo kodekse. „Kodekse yra šeiminių santykių gerbimo principas. Jeigu darbuotojas kreipiasi, tai turi būti gautas motyvuotas atsakymas. Be to, yra visuomet galimybė nemokamą laisvą laiką turėti.

REKLAMA

Jeigu asmuo dirba su dokumentais, tai jie gali palaukti, o prie staklių, jau yra kitaip. Darbo kodekse yra įtvirtinta, jeigu žmogus dirba pagal suminę darbo valandų apskaitą, tai yra numatyta teisė paprašyti pamainos pakeitimo“, - nurodė M. Pilka.

Pasak jo, dar nėra praktikos pagal naująjį darbo kodeksą, kaip tokie nesutarimai ar ginčai sprendžiami. Visgi, iki šiol tai buvo susitarimo pagrindu derinami dalykai. Teisininkas priminė, kad savaitgaliais mažiau darbdavių nori organizuoti renginius ir dėl dvigubo atlyginimo tarifo.

Valstybinės darbo inspekcijos Asmenų aptarnavimo ir teisės taikymo skyriaus vedėja Irina Janukevičienė portalui tv3.lt sakė, jai nėra tekę girdėti apie darbdavio ir darbuotojų ginčus dėl išleidimo į vaikų šventes, pasiekusius tarnybas, atvejus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tai rodo, kad žmonėms pavyksta taikiai susitarti. Žinoma, darbuotojai turi teorinę galimybę skųstis. Pavyzdžiui, jeigu darbdavys atsisako išleisti darbuotoją į vaiko šventę, o jis savavališkai išeina ir už tai vėliau gauna įspėjimą ar nuobaudą, tai vėliau galima dėl to kreiptis. Tačiau iki šiol nėra buvę tokių atvejų“, – sakė I. Janukevičienė.

Ji sutiko su mintimi, kad net jeigu nepavyksta žmonėms taikiai su darbdaviais susitarti, matyt, žmonės nėra linkę dėl to kreiptis į kitas institucijas.

Pedagogai ir tėvai turi derintis prie vaikų

Privačių darželių tinklo „Vaikystės sodas“ ir Karalienės Mortos mokyklos įkūrėja, pedagogė Austėja Landsbergienė atskleidžia, kad patogaus sprendimo ieško tiek tėvai, tiek pedagogai, nors abejų pusių objektas ir tikslas – vaikas. Tas kas prie ko turi derintis?

REKLAMA

„Šventinis periodas visiems yra sunkus, nes tėvai turi ir savo šventes, ir klientų šventes, ir vaikų šventes. Tad labai reikia dėliotis prioritetus, o dar jeigu ir vaikų ne vienas. Mokytojas žiūri irgi iš savo varpinės: negi tėvams nesvarbus jų vaikas. Be abejo tėvams svarbus, tik šis periodas sunkus darbų pabaiga, finansų susidėliojimu, o dar šventinis chaosas vyksta ir visiems šypsotis reikia. Aš pati esu abejų barikadų pusėje ir puikiai žinau, koks emociškai sunkus laikas.

Mes savo įstaigose laviruojame tarp vaikų ir tėvų galimybių. Vaikų iki trejų metų šventės dažniausiai vyksta ryte, kuomet vaikai yra mažiausiai pavargę ir apkrauti. O su vyresniais jau stengiamės ieškoti aukso viduriuko ir tėvų sąskaita. Pastebėjome, kad labai pasiteisina idėja visas šventes surengti iki gruodžio vidurio.

REKLAMA

Nes kuo toliau, tuo labiau auga nuovargis ir didėja spūstys mieste. Juolab, kad vėliau laisvą laiką mūsų tėvai linkę išnaudoti kelionėms ir išvykoms. Vėlgi, man atrodo, kad mes esame kaip šeimos papildas, o ne pakaitalas, turime būti lankstūs, prisitaikantys. Nes griežtos taisyklės geros nuotaikos ir sveikatos neprideda“, - tikino A. Landsbergienė.

Moters teigimu, XXI amžiaus mokykla turi atliepti ir šiuolaikinius poreikius. 

„Tiek tėvai, tiek pedagogai stengiasi dėl vaikų. Todėl būtent į pastarųjų ritmą ir dinamiką reikia atsižvelgti. Mėgstu kartoti, o kas sakė, kad tėvystė ir vaikų turėjimas bus lengvas? Jau niekada nebebus viskas taip paprasta ir patogu kaip buvo, visuomet prie vaiko poreikių reikės taikytis. Todėl reikėtų lankstumo ir ugdymo įstaigai, ir tėvams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Man atrodo, kad šiandien, darbdavių, kurie uždraustų eiti pas vaikus egzistavimą – sunku įsivaizduoti. Būtų keista, jeigu būtų draudžiama. Mūsų tėvai irgi kartais pasipiktina data ar laiku, bet mes turime griežtą vidinę tvarką ir įspėjame juos apie bent jau prieš savaitę. Todėl ir jie turi laiko perdėlioti darbus“, - pasakojo socialinių mokslų daktarė.

Kalbinti atstovai tikina, kad problemos nėra, o gal tėveliai apie tai garsiai nekalba ir tokios kalbos lieka tik forumuose ar tarpusavio pasikalbėjimuose?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų