REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Auditą statutinėje vidaus tarnyboje atlikusi Valstybės kontrolė konstatavo: statutiniams pareigūnams prilyginami ir jų privilegijas gauna ir kabinetuose sėdintys viešųjų ryšių specialistai, kompiuterininkai, teisininkai, apskaitininkai. O teisę būti statutiniais gali turėti tik rizikuojantys sveikata bei gyvybe.

REKLAMA
REKLAMA

Daugybė lengvatų

Visose vidaus reikalų įstaigose yra pareigybių, kurios nepagrįstai priskirtos statutinių pareigūnų pareigybėms. Pareigūno statusą turi ne tik policininkai, pasieniečiai ar ugniagesiai, bet ir kai kurie apskaitos, teisės, personalo, viešųjų ryšių padaliniuose dirbantys asmenys, kurie nevykdo pareigūno funkcijų. Tai nustatė Valstybės kontrolė.

REKLAMA

Pasak Valstybės kontrolės 4-ojo audito departamento direktoriaus pavaduotojos Sigitos Gorovniovos, pareigūno statusas suteikia teisę į papildomas socialines garantijas, materialinį aprūpinimą, kompensacijas ir kitas išmokas, todėl valstybei išlaikyti pareigūną kainuoja brangiau nei kitą darbuotoją.

„Statutiniams pareigūnams darbo stažas – 20 metų. Po to jie eina į pensiją. Taip pat gauna uniformą, jiems apmokamos kelionės į darbą ir namo išlaidos, nepriklausomai, ar darbas už kilometro, ar už 40 kilometrų. Taip pat apmokamos ne tik sveikatos priežiūros išlaidos kaip visiems, bet yra ir įvairių nemokamų profilaktinių patikrinimų. Be to, visi be išimties statutiniai pareigūnai turi nekarinius laipsnius, už kuriuos gauna priemokas. Kaip skatinimas gali būti skiriamos papildomos mokamos atostogos“, – naudą būti statutiniu pareigūnu atskleidė S.Gorovniova.

REKLAMA
REKLAMA

Net dėstytojaistatutiniai

Pašnekovė sakė, kad visose be išimties vidaus reikalų sistemos įstaigose yra statutinių pareigūnų, kurie visiškai nerizikuoja gyvybe ar sveikata, nors tai viena iš privalomų sąlygų norint tapti statutiniu. Negana to, statutinių pareigūnų yra net tarp Mykolo Romerio universiteto dėstytojų.

„Aiškinama, kad tokia tvarka įvesta siekiant sureguliuoti mažų algų klausimą. Bet vien dėl to negalima nestatutinių laikyti statutiniais. Kitas argumentas – esant ekstremaliai situacijai kabinetiniai pareigūnai taip pat atliktų pareigūnų funkcijas lauke. Bet tokios situacijos galimos kartą per kelerius metus. Per didelė prabanga vien už tai juos laikyti statutiniais. Be to, kiekvienas iškilus reikalui turime pareigą padėti ekstremalioje situacijoje“, – sakė Valstybės kontrolės atstovė. Anot jos, kad situacija yra nenormali, valstybės auditoriai konstatavo dar 2000–aisiais, tačiau per 10 metų niekas taip ir nebuvo padaryta.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vidaus reikalų ministras Raimundas Palaitis tvirtina, kad skubėti nereikia.

„Įsisenėjusias problemas būtina šalinti, tačiau tai turi būti daroma ne skubotais, o nuosekliais ir apgalvotais sprendimais“, – tai, kodėl 10 metų beveik nereaguojama į valstybės auditorių pastabas, paaiškino R.Palaitis.

Kaip gudraujama pagrindžiant, kodėl ne pareigūnas turi būti vadinamas statutiniu pareigūnu, Valstybės kontrolė iliustravo Policijos departamento Komunikacijos skyriaus klerkų pavyzdžiu. Jie esą privalo būti statutiniai, nes dalyvauja policijos viešuose renginiuose, profesinėse šventėse, susitikimuose su gyventojais, kur dėvi tarnybinę uniformą. Be to, dalyvauja atliekant policijos įstaigų patikrinimus, o statutinių pareigūnų patikrinimams būtinas pareigūno statusas.

REKLAMA

Reikia padėti tašką

Liudvikas Sabutis, Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto narys:

Kabinetuose sėdintys statutiniai pareigūnai absoliučiai niekuo nerizikuoja – nei gyvybe, nei sveikata, todėl jie statutiniais būti ir gauti tokias pat socialines garantijas kaip statutiniai negali. Čia labai senas palikimas, kurio nepavyksta išgyvendinti. Vieni su žvaigždutėmis ir dirba pareigūnų darbą, o kiti su žvaigždutėmis, bet nedirba. Dar per aną kadenciją raginome Vyriausybę padėti tašką tam, bet niekas nepadaryta. Pasirodo, prieita prie tokių absurdų, kad net Mykolo Romerio universiteto dėstytojai yra statutiniai pareigūnai. Universiteto vadovybė kitados susiveikė tai dėl privilegijų.

Danas NAGELĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų