REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos užsienio reikalų ministras Audronius Ažubalis Taline rugpjūčio 20 dieną vykusioje Estijos nepriklausomybės atkūrimo 20-mečiui skirtoje diskusijoje kvietė sąžiningai vertinti totalitarinių režimų nusikaltimus, pabrėžė energetinio saugumo svarbą regione bei skatino Šiaurės ir Baltijos šalis dar aktyviau bendradarbiauti.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak A. Ažubalio, Vakarų demokratijos, vertindamos nedemokratinių režimų veiksmus, dažnai remiasi dvigubais standartais ir skirtingai traktuoja nusikaltimus žmogiškumui.

REKLAMA

„Kartais matome tendenciją neigti XX amžiaus totalitarinio komunistų režimo nusikaltimus ir atsakomybę už juos“, – sakė ministras sesijoje „Nuo 1990 m. iki 2030 m. Kaip pastarųjų 20 metų pamokos mus parengė būsimo dvidešimtmečio iššūkiams?“.

Jis pabrėžė, kad įvykiai Austrijoje, susiję su įtariamojo Sausio 13-osios byloje Michailo Golovatovo paleidimu, parodė, kad Europos Sąjungai reikia didesnės vienybės ir susitelkimo.

REKLAMA
REKLAMA

„Selektyvus Austrijos požiūris į ES teisės aktų taikymą prieštarauja pagrindiniams ES principams – visų šalių narių lygybei, lojaliam bendradarbiavimui“, – tvirtino A.Ažubalis.

To priežastys, ministro teigimu, yra „mūsų bendros praeities supratimo stoka“, todėl visuomenė turi būti nuolatos informuojama ir mokoma apie Europos totalitarinę praeitį.

Užsienio reikalų ministras taip pat akcentavo energetinės nepriklausomybės poreikį bei kylančias naujas grėsmes dėl Lietuvos kaimynystėje nesilaikant tarptautinių saugumo standartų planuojamų statyti atominių jėgainių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

A. Ažubalis pareiškė susirūpinimą dėl Leningrado 2-oje atominėje elektrinėje įvykusio incidento. Analogiškos šios jėgainės versijos turėtų iškilti ir Lietuvos pasienyje.

Ministras pažymėjo Baltijos ir Šiaurės valstybių bendradarbiavimo svarbą, teigė, kad orientacija į kaimynes šiaurėje galėtų būti svarbi Baltijos šalių pažangos varomoji jėga.

„Integruotas, klestintis, sėkmingas, politiškai ir ekonomiškai konsoliduotas Šiaurės ir Baltijos regionas, kurį sudarytų penkios Šiaurės ir trys Baltijos šalys, turėtų būti sąmoningas mūsų valstybių tikslas“, – kalbėjo A. Ažubalis.

REKLAMA

Jis diskusijoje dalyvavusiems kolegoms iš Šiaurės ir Baltijos šalių pristatė bendro šių valstybių pareiškimo metmenis, kuriuo smerkiamas Baltarusijos mėginimas panaudoti tarptautinius susitarimus opozicijos persekiojimo tikslais.

„Aleksandras Lukašenka bando rasti naujų būdų pakirsti Baltarusijos demokratinių jėgų ir visuomenės tikėjimą ES ir demokratiniu valdymu bendrai. Tokioms pastangoms turime tvirtai priešintis“, – pabrėžė Lietuvos užsienio reikalų ministras.

Apskritojo stalo diskusijoje Taline aptariama Baltijos valstybių raida po laisvės atgavimo, vertinama nepriklausomybės laikotarpio patirtis ir apžvelgiami ateities iššūkiai.

Renginyje taip pat dalyvauja Estijos, Švedijos, Danijos, Latvijos, Islandijos ir Suomijos užsienio reikalų ministrai Urmas Paetas, Carlas Bildtas, Lene Espersen, Girtas Valdis Kristovskis,  Ossuras Skarphedinssonas bei Erkkis Tuomioja.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų