REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Turguje jau pasirodė vienos vėliausiai užderančių uogų – spanguolės. Šįmet, atrodo, jų derlius kaip ir pernai, o ir pardavimo kaina mažesnė – apie 8–10 litų už litrą. Šių uogų galima rasti daugelyje pelkių, net ir pačiose mažiausiose aukštapelkėse, tačiau per keletą dešimtmečių natūraliai augantys spanguolynai Lietuvoje sumažėjo daugiau kaip per pusę.

REKLAMA
REKLAMA

Spanguolių vietos gyventojams dar galima prisirinkti Čepkelių, Žuvinto rezervatuose, kai kuriuose draustiniuose, bet uogavimas šiose saugomose teritorijose labai suvaržytas. Spanguolynai Čepkeliuose užima apie 750 hektarų plotą, gerokai mažesni Žuvinto spanguolynai. Vis dėlto tinkamų spanguolėms augti plotų ir rezervatuose mažėja, mokslininkai mano, kad daugiausia – dėl neigiamos melioracijos įtakos ir klimato šiltėjimo. Tačiau Alytaus apskritis dar išlieka daugiausia spanguolynų turinčia teritorija.

REKLAMA

Uogauja tik vietiniai

Skirtingai nei likusiuose dviejuose valstybiniuose rezervatuose, ir Čepkeliuose, ir Žuvinte yra leidžiama vietos žmonėms pasirinkti uogų.

Šios savaitgalio dienos ir ateinantis pirmadienis yra vieninteliai per metus, kai Žuvinto apylinkių gyventojams suteikiama galimybė uogauti ir grybauti Žuvinto paliose, gamtinio rezervato teritorijoje. Žuvinto biosferos rezervate esančių kaimų gyventojai gamtiniame rezervate galėjo uogauti praėjusį savaitgalį ir šios savaitės pirmadienį. Tokių leidimų šįmet išduota per 200, mažiau nei ankstesniais metais

Čepkeliuose spanguoliauta nuo rugsėjo 1 iki rugsėjo 10 dienos.

REKLAMA
REKLAMA

Spanguolės geriausios po šalnų

Spanguolės kaip tik dabar baigia nokti. Dabar raudonos, rūgščios uogos sukaupia daugiausia naudingų žmogui medžiagų. Tačiau vargu ar tokių uogų lengvai nusipirksite. Šalia Žuvinto rezervato esančioje Amalvo pelkėje uogos stipriai aprinktos, pelkėje išlaužyti nendrynai, mėtosi plastiko butelių. Prieš keletą metų pakeista uogavimo šalyje tvarka neberiboja spanguolių rinkimo pradžios. Tai nėra gerai, nes per anksti nurinktos uogos keliauja į turgavietes. Namie palaikytos, dirbtinai nokintos spanguolės tik atrodo raudonos, vaistinių savybių jose tikrai gerokai mažiau, nei nokusiose pelkėje. Pirkti tokių uogų turguje tikrai nedrąsu. Paprastai manoma, kad skaniausios spanguolės yra tos, kurios surinktos po šalnų. Kita vertus, didelė dalis vitamino C nuo šalčio suyra.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pelkėsene tik spanguolės

Šiųmetis rugsėjis yra bent keliais laipsniais šiltesnis nei įprasta. Nenuostabu, kad ir pelkės gyvūnai gerokai aktyvesni. Žuvinto biosferos rezervato specialistai pastebi, kad gyvačių ne tik rezervato teritorijoje, bet ir kitose pelkėse šįmet gausiau nei įprasta.

Baudos gąsdina pažeidėjus

Gamtiniuose rezervatuose leidimų neturintys asmenys laikomi saugomų teritorijų reikalavimų pažeidėjais, o už tai nemenkai baudžiama. Vasarą įsigaliojusios Administracinių teisės pažeidimų kodekso pataisos numato kur kas didesnes baudas už saugomų teritorijų, aplinkos apsaugos reikalavimų, žvejybos ir medžioklės taisyklių pažeidimus, savavališkus medžių kirtimus ir kitas su aplinkosauga susijusias neteisėtas veiklas.

REKLAMA

Savavališki gamtinių rezervatų lankytojai, einantys uogauti ar grybauti, baudžiami 300–500 litų baudomis. Net pritaikius pusę minimalios baudos už pirmąjį pažeidimą, asmenys turės sumokėti 150 litų baudą.

Tad prieš planuojant pažeisti saugomų teritorijų nuostatus, reikėtų gerokai pagalvoti, ar verta. 2010 metais Žuvinto biosferos rezervato pareigūnai išaiškino 39 pažeidimus (24 saugomų teritorijų režimo pažeidimai, 15 – mėgėjiškos žvejybos taisyklių pažeidimai), Marijampolės regiono aplinkos apsaugos departamento (RAAD) pareigūnai Žuvinto biosferos rezervato teritorijoje, daugiausia Amalvo ir Žaltyčio ežeruose, nustatė 17 pažeidimų, Alytaus RAAD pareigūnai (kartu su Žuvinto biosferos rezervato pareigūnais) – 1 pažeidimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų