REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Michaelis Laitmanas bendraminčių apibūdinamas kaip talentingas mokslininkas, kuris sukūrė argumentuotą mokslo ir kabalos sintezę, tačiau spaudos konferencijoje nė karto nepavartojo žodžio „kabala“.

REKLAMA
REKLAMA

„Kabala - kliedesių rinkinys. Nors kliedesius galima tyrinėti – juk tyrinėja psichoanalitikai pasiguldę damą ant lovos, ką ji sapnuoja, sapnus interpretuoja", - tiesiai šviesiai rėžia Lietuvos mokslų akademijos tikrasis narys, filosofas, profesorius Arvydas Šliogeris, sužinojęs, kad Šiaulių universitetas su kabalos tyrimo institutu pasirašė bendradarbiavimo sutartį.

REKLAMA

Integralus ugdymas jau universitete

Užvakar Šiaulių universitetas pasirašė bendradarbiavimo sutartį su ARI institutu (Izraelis). Prieš tai buvo surengta spaudos konferencija, kurios metu universiteto tarptautinių ryšių ir plėtros prorektorius profesorius Teodoras Tamošiūnas pristatė ARI instituto vadovą, profesorių Michaelį Laitmaną, kaip naujo integruoto ugdymo metodo skleidėją.

Profesorius M. Laitmanas trumpai papasakojo apie integralaus ugdymo sistemą, kuri jau yra pripažinta ir diegiama daugelyje pasaulio šalių, apie tai, kaip vaikai moko vaikus, kaip ši sistema gali padėti išspręsti įvairias dabarties problemas – vartojimo, nedarbo, šeimos ir pan., kaip integralus ugdymas kuria ateities visuomenę.

REKLAMA
REKLAMA

„Mes nieko nekeičiame, mes tik paaiškiname žmogui, kokiame naujame pasaulyje jis yra, kaip jam geriau prisitaikyti, - kalbėjo ARI instituto vadovas. - Mes dirbame su visuomeninėmis organizacijomis, nes ten yra žmonės, kuriems šios idėjos artimesnės, nes vyriausybiniam lygiui turi būti parengta konkreti aiški programa.“

Prorektorius T. Tamošiūnas paaiškino, kuo ši profesoriaus M. Laitmano ugdymo sistema yra aktuali Lietuvai: „Pirmiausia, dėl mūsų kultūros ir globalios kultūros santykio - nesupriešinti šias kultūras, o suvienyti, kad jos viena kitą sėkmingai papildytų. Antra, dėl emigracijos iš Lietuvos ir dėl būsimos imigracijos. Mes dabar norime mokytis, perimti šį sudėtingą labai platų, orientuotą į ateitį metodą. Tai mums naujas dalykas, todėl tikimės, kad per artimiausius metus mes daug mokysimės ir įsijungsime į profesoriaus vadovaujamą pasaulinę sistemą kaip lygiateisiai partneriai“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nors prorektorius kalbėjo apie bendradarbiavimą ateityje, tačiau pasirodė, kad universitete jau artimiausiu metu bus parengti penki studijų dalykai pagal šią sistemą, Socialinių mokslų fakultete numatoma įsteigti integralaus ugdymo ar integralios visuomenės centrą, atlikti įvairius organizacinius darbus ir skaityti paskaitas miesto visuomenei.

Spaudos konferencijoje taip pristatyta bendradarbiavimo sutartis ir buvo pasirašyta, o iš karto po to profesorius Michaelis Laitmanas universiteto ir miesto bendruomenei dar perskaitė išsamesnę paskaitą „Integralus ugdymas – kodėl?“

REKLAMA

ARI – kabalos tyrimo institutas

Šia naująja Šiaulių universiteto sutartimi galima tik pasidžiaugti – įeinama į visame pasaulyje žinomą ugdymo sistemą.

Tačiau kodėl spaudos konferencijoje nebuvo išaiškinta, ką reiškia M. Laitmano atstovaujamo instituto pavadinimo trumpinys ARI. O reiškia jis - J. Ašlago kabalos tyrimo institutas (ARI – Ashlag Research Institute). Profesorius M. Laitmanas yra ne tik šio instituto, bet ir Pasaulinės kabalos akademijos – pelno nesiekiančių organizacijų, kurios užsiima kabalos mokslo tyrinėjimais ir šviečiamąja veikla, – įkūrėjas bei vadovas.

REKLAMA

Šis žmogus pasaulyje, pirmiausia, yra žinomas kaip mokslininkas kabalistas, Pasaulio išminčių tarybos (World Wisdom Council) narys, o tik paskui kaip ontologijos ir pažinimo teorijos profesorius, filosofijos mokslų daktaras, biokibernetikas.

Tad profesoriaus M. Laitmano propaguojama integralaus ugdymo sistema daugiau ar mažiau yra susijusi su kabala, kurios tyrinėjimais jis užsiima pastaruosius 30 metų.

Lietuviškoje internetinėje svetainėje „Kabalos mokslas ir gyvenimo prasmė. Michaelio Laitmano dienoraštis“ rašoma, kad profesorius „parašė daugiau nei 30 į 15 kalbų išverstų knygų, kuriose išsamiai komentuoja iš esmės visus autentiškus kabalistinius šaltinius. Savo veikaluose jis faktiškai atnaujino tradicinį požiūrį į kabalą, atskleidė ją kaip žinojimą, būtiną visai žmonijai“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kabala – ne tik būrimas kortomis

Tad kas yra toji kabala ir kodėl ji nė karto nebuvo paminėta Šiaulių universitete vykusioje spaudos konferencijoje, skirtoje sutarties su ARI institutu pasirašymui?

Pagal tarptautinių žodžių žodyną ji reiškia du dalykus: pirma – tai mistinė žydų tradicija, ezoterinis mokymas, pagrįstas viduriniais amžiais išplėtotomis judaizmo doktrinomis, antra – būrimas kortomis, iš rankų, skaičių.

Antrąją reikšmę galima iš karto atmesti – juk ne apie burtus profesorius M. Laitmanas parašė trisdešimt knygų. Ir ne apie tai nuo vakar tris dienas kalbama Vilniuje prasidėjusiame tarptautiniame kabalos kongrese „Mokomės vienytis“.

REKLAMA

Jau minėtoje internetinėje svetainėje kabala įvardijama kaip mokslinis dvasinio pasaulio tyrinėjimo būdas: „Įprastiniai mokslai, tokie kaip fizika, chemija, biologija, tiria tik fizinį pasaulį, kurį jaučiame savo penkiais jutimo organais. Tačiau, kad visiškai pažintume mus supantį pasaulį, reikalingas įrankis, leidžiantis tirti ir kitą, paslėptą, penkiais jutimo organais neapčiuopiamą pasaulio dalį. Kabalos mokslas ir yra tas įrankis“.

Ekspertai apie sutartį ir kabalą

O koks tai yra mokymas ar mokslas, ar įrankis, ir kuo vertinga Šiaulių universiteto sutartis su ARI institutu, paprašėme paaiškinti dviejų ekspertų.

REKLAMA

Krikščionybės žiniasklaidos tarnybos direktorius Juozas Dapšauskas buvo diplomatiškas: „Šiuolaikinė visuomenė yra daugiakultūrė, todėl visos kultūros, tikybos turi bendradarbiauti, ką ir II Vatikano susirinkimas nurodo“.

Lietuvos mokslų akademijos tikrojo nario, filosofo, profesoriaus Arvydo Šliogerio nuomonė vienareikšmė: „Kabala - kliedesių rinkinys. Nors kliedesius galima tyrinėti – juk tyrinėja psichoanalitikai pasiguldę damą ant lovos, ką ji sapnuoja, sapnus interpretuoja. Kabala - irgi tokie kliedesiai, sapnai, juos irgi galima tyrinėti. Tai du nesusiję dalykai – kliedesiai ir mokslas apie kliedesius. Tyrinėti galima, nes joje yra visai gražių dalykų – tai yra puiki poezija. Toks dalykas kaip kabalologija – visai įmanomas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kodėl dabar tai populiaru? Šarlatanai visada valdė pasaulį – jau tokia žmogaus prigimtis.

O dėl sutarčių... Yra čia daugybė įvairių veiksnių, ne vien grynieji moksliniai, bet ir finansiniai, ir kelionės, ir visokie kitokie dalykai. Jei aš būčiau, pavyzdžiui, rektorius, tikrai pasirašyčiau. Daug tam priežasčių, jau vien tai, kad tai Izraelis, labai svarbu“.

R. Urbonavičiūtė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų