• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Švie­ti­mo ir moks­lo mi­nis­te­ri­ja su­rai­kė tiks­li­nių stu­di­jų fi­nan­sa­vi­mo py­ra­gą. Šiau­lių uni­ver­si­te­tui (ŠU) ati­te­ko vos 9 tiks­li­nių stu­di­jų vie­tos iš 140. ŠU tai lai­ko „smū­giu že­miau juos­tos“. Mi­nis­te­ri­jos at­sa­ky­mas – ŠU blo­gai at­lie­ka „na­mų dar­bus“.

REKLAMA
REKLAMA

No­rė­jo 41 įmo­nė – gaus tik pen­kios

Šiau­lių uni­ver­si­te­tas tei­kė pa­raiš­kas 166 vie­tų gau­ti pa­gal 15 stu­di­jų pro­gra­mų. Pa­si­ra­šy­ti ke­ti­ni­mai su 41 re­gio­no įmo­ne ir 15 sa­vi­val­dy­bių. Pri­va­tus sek­to­rius įsi­pa­rei­go­jo, jog fi­nan­suos da­lį stu­di­jų – 20 pro­cen­tų, tre­jus me­tus įdar­bins spe­cia­lis­tus po bai­gi­mo.

REKLAMA

Bet ŠU ga­vo tik 9 vie­tas pa­gal dvi pro­gra­mas – me­cha­ni­kos in­ži­ne­ri­jos ir elekt­ros in­ži­ne­ri­jos. Spe­cia­lis­tai bus ren­gia­mi vos pen­kioms Šiau­lių įmo­nėms. Me­cha­ni­kos in­ži­nie­riai – bend­ro­vėms „El­ga“, „Kal­vis“, „Me­cha­ni­ka“ ( po 2), „Rem­pa­ka“ (1). Du elekt­ros in­ži­nie­riai – bend­ro­vei „Sal­da“.

„Pa­da­rė­me di­džiu­lį dar­bą, ieš­ko­da­mi ir tar­da­mie­si su darb­da­viais, – tei­gia J. Pab­rė­ža. – Mums sa­kė: įro­dy­ki­te, kad esa­te re­gio­nui rei­ka­lin­gi. Įro­dė­me, ir štai koks akib­rokš­tas. Tai smū­gis že­miau juos­tos.“

REKLAMA
REKLAMA

Anot J. Pab­rė­žos, vi­siš­kai ne­sup­ran­ta­ma, ko­dėl bu­vo at­mes­tos uni­ka­lios pro­gra­mos: op­tio­met­ri­jos, spe­cia­lio­sios pe­da­go­gi­kos, so­cio­kul­tū­ri­nės ant­ro­po­lo­gi­jos, ku­rių spe­cia­lis­tus ša­ly­je ren­gia tik ŠU.

Tre­čius me­tus ŠU ne­gau­na nė vie­no me­nų pro­gra­mos gran­to, ku­ris skirs­ty­tas kar­tu su tiks­li­niu fi­na­sa­vi­mu.

„Iš 49 me­nų gran­tų vėl mums nė­ra nė vie­no, nors pa­gal me­nų stu­di­jų pro­gra­mas esa­me ant­ras uni­ver­si­te­tas po Dai­lės aka­de­mi­jos. Tai jau pik­ty­bi­nis su­si­do­ro­ji­mas su ŠU“, – pik­ti­no­si J. Pab­rė­ža.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kur re­gio­niš­ku­mo kri­te­ri­jus

Dau­giau­sia tiks­li­nių vie­tų ati­teks Alek­sand­ro Stul­gins­kio uni­ver­si­te­tui – 42, My­ko­lo Ro­me­rio uni­ver­si­te­tui – 41, Lie­tu­vos svei­ka­tos moks­lų uni­ver­si­te­tui – 31. Lie­tu­vos kū­no kul­tū­ros aka­de­mi­ja ir Vil­niaus Ge­di­mi­no tech­ni­kos uni­ver­si­te­tas – po 8, Ute­nos ko­le­gi­ja – vie­ną tiks­li­nę stu­di­jų vie­tą.

„Kur tas re­gio­niš­ku­mas? – klau­sia J. Pab­rė­ža. – Ko­dėl taip sku­bė­ta da­bar vis­ką pa­skirs­ty­ti, nors skelb­ta, kad tai bus pa­da­ry­ta iki ba­lan­džio 15 die­nos? Ar ne dėl­to, kad vyks­ta su­maiš­tis val­džio­je ir nie­kas į to­kį pa­skirs­ty­mą ne­su­rea­guos.“

REKLAMA

Klai­pė­dos uni­ver­si­te­tas nė ne­tei­kė pa­raiš­kų. Joms pa­reng­ti lai­ko bu­vo duo­ta vos po­rą sa­vai­čių. J. Pab­rė­ža spė­ja, jog klai­pė­die­čiai, ne­si­ti­kė­jo, kad iš to bus ko­kios nau­dos ir nė ne­ban­dė kaip šiau­lie­čiai „vers­tis per gal­vą.“

9 vie­tos re­gio­nui – daug

Švie­ti­mo ir moks­lo vi­ce­mi­nist­rė Ne­ri­ja Pu­ti­nai­tė va­do­va­vo dar­bo gru­pei, ku­ri skirs­tė tiks­li­nį fi­nan­sa­vi­mą. „Šiau­lių kraš­tui“ ji tvir­ti­no, jog ŠU pa­raiš­kos bu­vo blo­giau­sios.

REKLAMA

Dar­bo gru­pė žiū­rė­jo, ar „stu­di­jų pro­gra­ma yra svar­bi sek­to­riaus ir re­gio­no plėt­rai, ir po to, kad bū­tų ren­gia­mi vals­ty­bei rei­ka­lin­gi spe­cia­lis­tai“. Plius kel­ti bend­rie­ji rei­ka­la­vi­mai dėl darb­da­vių įsi­pa­rei­go­ji­mų. ŠU pa­raiš­kos dau­ge­liu at­ve­ju rei­ka­la­vi­mų nea­ti­ti­ku­sios.

Vie­šo­jo sek­to­riaus darb­da­vių įsi­pa­rei­go­ji­mai bu­vę abst­rak­tūs: „Sa­vi­val­dy­bės maž­daug pa­sa­ko: pri­ta­ria­me, kad ŠU pra­šo tos tiks­li­nės vie­tos“. Pri­va­taus sek­to­riaus pa­raiš­ko­se trū­ko vers­lo aso­cia­ci­jų ar­ba pro­fe­si­nių sek­to­rių aso­cia­ci­jų ga­ran­ti­jų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Šis sau­gik­lis įdė­tas, nes mes ne­ga­li­me su­žiū­rė­ti kiek­vie­no smul­kaus vers­liu­ko“, – aiš­ki­no vi­ce­mi­nist­rė.

Keis­tais ji įvar­di­jo pra­šy­mus gau­ti tiks­li­nį fi­nan­sa­vi­mą vers­lo ad­mi­nist­ra­vi­mo, eko­no­mi­kos stu­di­joms ar so­cio­kul­tū­ri­nės ant­ro­po­lo­gi­jos, lie­tu­vių fi­lo­lo­gi­jos.

„Be­dar­bių to­kių ir taip daug, ir jo­kio tiks­li­nio fi­nan­sa­vi­mo tam ne­rei­kia, – tei­gė N. Pu­ti­nai­tė. – Dar­bo gru­pė ap­si­spren­dė iš vi­so to­kių pa­raiš­kų ne­svars­ty­ti."“

REKLAMA

„Kad ŠU de­vy­nias vie­tas ga­vo, tai dar la­bai di­de­lės nuo­lai­dos pa­da­ry­tos, – tvir­ti­no vi­ce­mi­nist­rė. – At­siž­velg­ta į re­gio­niš­ku­mo kri­te­ri­jų, o pa­grin­di­nis ar­gu­men­tas, kad tai – tech­no­lo­gi­nės stu­di­jos. Kad gal iš tie­sų tų spe­cia­lis­tų re­gio­nuo­se trūks­ta.“

ŠU, vi­ce­mi­nist­rės nuo­mo­ne, nė­ra nu­skriau­tas: „Iš pri­va­čiam sek­to­riui skir­tų 110 vie­tų, ŠU ga­vo de­vy­nias – tai be­veik 10 pro­cen­tų, tai daug – dau­giau nei vi­du­ti­niš­kai.“

REKLAMA

Ji pa­brė­žė, jog dar nė­ra aiš­ku, kaip stu­den­tai pri­siims įsi­pa­rei­go­ji­mus.

„Kai ku­riuo­se sek­to­riuo­se, kur sa­ko­ma, kad nė­ra dar­buo­to­jų, at­ly­gi­ni­mai yra to­kie ma­ži, kad nors rea­liai spe­cia­lis­tų yra, bet jie nei­na į tas dar­bo vie­tas, – sa­kė vi­ce­mi­nist­rė. – Ar no­rės stu­den­tai pa­si­ra­šy­ti su­tar­tis, jei­gu ži­nos, kad tre­jus me­tus teks dirb­ti su ma­žu at­ly­gi­ni­mu?“

Na­mų dar­bų neat­lie­ka

N. Pu­ti­nai­tė nei­gia, jog tiks­li­nių vie­tų skirs­ty­mas ro­do skep­tiš­ką mi­nis­te­ri­jos po­žiū­rį į re­gio­ni­nį uni­ver­si­te­tą. ŠU ji siū­lo pir­miau­sia su­si­rū­pin­ti vi­di­nių pro­ble­mų spren­di­mu ir stu­di­jų ko­ky­be.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Nė iš vie­no uni­ver­si­te­to ne­gau­na­me tiek skun­dų dėl pro­ce­dū­ri­nių pa­žei­di­mų, ad­mi­nist­ra­ci­nių spren­di­mų ne­skaid­ru­mo, – tei­gė N. Pu­ti­nai­tė. – Tu­ri­me pre­li­mi­na­rius rea­lių iš­tek­lių ver­ti­ni­mus ir ma­to­me, kad ŠU neat­ro­do ži­ban­tis ir nuo­sta­bus. Rū­pes­tis yra, kad stu­den­tai, taip pat ir tiks­li­nė­se vie­to­se, gau­tų pa­kan­ka­mai aukš­tą stu­di­jų ko­ky­bę.“

„Jei­gu ŠU in­den­ti­fi­kuo­ja sa­ve tik kaip re­gio­ni­nį uni­ver­si­te­tą, ir vien dėl to rei­ka­lau­ja iš­skir­ti­nių są­ly­gų ir ne­krei­pia dė­me­sio į ne­tvar­ką uni­ver­si­te­te, tai iš tie­sų mes ne apie tai kal­ba­me, – sa­kė vi­ce­mi­nist­rė. – Yra tie na­mų dar­bai, ku­riuos pa­tys tu­ri pa­si­da­ry­ti.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų