REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Turkija pirmadienį pareiškė suspenduojanti aukščiausio lygio ryšius su Nyderlandais ir neleisianti į šalį grįžti olandų ambasadoriui.

Turkija pirmadienį pareiškė suspenduojanti aukščiausio lygio ryšius su Nyderlandais ir neleisianti į šalį grįžti olandų ambasadoriui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šis žingsnis žengtas aštrėjant dvišalių santykių krizei, kurią išprovokavo draudimas turkų ministrams dalyvauti agitaciniuose mitinguose prieš svarbų referendumą dėl prezidento galių išplėtimo.

REKLAMA

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas taip pat apkaltino Vokietijos kanclerę Angelą Merkel „parama teroristams“, dar gilindamas priešpriešą tarp Ankaros ir Europos Sąjungos valstybių. Šis konfliktas gali paveikti visus Ankaros ryšius su Europa.

Vokietija ir Nyderlandai neleido Turkijos ministrams dalyvauti mitinguose, kuriuose jie ketino tose šalyse gyvenančius turkus agituoti balandžio 16 dieną vyksiančiame referendume pritarti tam, kad būtų išplėstos R.T.Erdogano galios.

REKLAMA
REKLAMA

Ankarą ypač supykdė Nyderlandų veiksmai, kurių Haga ėmėsi likus kelioms dienoms iki visuotinių rinkimų. Olandų pareigūnai savaitgalį nedavė leidimo nutūpti Turkijos užsienio reikalų ministro lėktuvui, be to, išprašė iš šalies Turkijos šeimos ir socialinės politikos ministrę.

„Kol Nyderlandai nekompensuos to, ką padarė, aukšto lygio santykiai ir numatyti susitikimai ministrų ir aukštesniu lygiu yra suspenduojami“, – pareiškė Turkijos vicepremjeras Numanas Kurtulmusas po vyriausybės posėdžio Ankaroje.

Jis pridūrė, kad Turkija neleis olandų ambasadoriui grįžti į Ankarą, kol Nyderlandai neįvykdys su Turkijos sąlygų dėl mitingų. Diplomatiniai skrydžiai tarp šalių taip pat bus sustabdyti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ambasadorius Keesas Cornelis van Rij šiuo metu yra išvykęs iš Turkijos, o diplomatinės atstovybės reikalus tvarko olandų reikalų patikėtinis.

„Merkel remia teroristus“

R.T.Erdoganas praėjusį savaitgalį dukart apkaltino savo NATO sąjungininkės Olandijos pareigūnus , kad jie elgiasi kaip naciai. Tai sukėlė didžiulį pasipiktinimą šalyje, kuri Antrojo pasaulinio karo metais patyrė vokiečių pajėgų bombardavimą ir okupaciją.

Aštrėjant retorikai, dar pabloginusiai ir taip įtemptus Turkijos santykius su ES, Briuselis griežtai įspėjo Ankarą negilinti krizės.

REKLAMA

ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini (Federika Mogerini) ir Bendrijos plėtros komisaras Johannesas Hahnas (Johanesas Hanas) paragino Turkiją „susilaikyti nuo perdėtų pareiškimų ir veiksmų, galinčių dar pabloginti situaciją“.

Tačiau praėjus vos kelioms valandoms interviu televizijai „A-Haber“ Turkijos lyderis išrėžė: „Ponia Merkel, jūs remiate teroristus“. Jis apkaltino Berlyną nereagavus į Ankaros Vokietijai išsiųstus 4,5 tūkst. dosjė apie įtariamus teroristus, įskaitant asmenis, siejamus su kurdų kovotojais ir pernai Turkijoje mėgintu įvykdyti perversmu.

REKLAMA

„Ponia Merkel, kodėl slepiat teroristus savo šalyje? ... Kodėl nieko nedarot?“ – klausė Turkijos lyderis.

Kanclerės atstovas spaudai pareiškė, kad šie kaltinimai yra „absurdiški“, ir pridūrė, kad A.Merkel neketina dalyvauti šiose „provokacijų varžybose“.

Turkijos ES reikalų ministras Omeras Celikas savo ruožtu pareiškė, kad Ankarai reikia „iš naujo įvertinti“ pernai sudarytą susitarimą su Bendrija dėl migrantų srauto sumažinimo.

Jis sakė, kad Turkija turėtų iš naujo apsvarstyti savo priemones, stabdančias migrantų judėjimą per sausumos sienas. Tačiau ministras pridūrė, kad neteisėtos ir pavojingos migrantų kelionės jūra bus toliau stabdomos, nes Ankara jaučia humanitarinę atsakomybę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kreipsis į EŽTT

Olandų pareigūnai savaitgalį nesuteikė leidimo nusileisti Nyderlanduose Turkijos užsienio reikalų ministro Mevluto Cavusoglu lėktuvui. Be to, Turkijos šeimos ir socialinės politikos ministrei Fatmai Betul Sayan Kayai nebuvo leista pasakyti kalbos mitinge Nyderlandų uostamiestyje Roterdame – ji buvo išprašyta iš šalies. Šie ministrai planavo paraginti apie 400 tūkst. Nyderlanduose gyvenančių turkų kilmės asmenų referendume palaikyti numatytus politinės sistemos pakeitimus. Milijonų turkų išeivių balsai gali turėti didžiulės reikšmės referendume, kuris gali tapti posūkio tašku Turkijos šiuolaikinėje istorijoje.

REKLAMA

R.T.Erdoganas sakė, kad ministrai dėl tokio elgesio jų atžvilgiu pateiks „ būtinus pareiškimus“ Europos Žmogaus Teisių Teismui.

Tuo tarpu Nyderlandų vyriausybės vadovas Markas Rutte (Markas Riutė) jaučia didžiulį spaudimą laikytis griežtos pozicijos R.T.Erdogano atžvilgiu, nes trečiadienį vyksiančiuose rinkimuose jam rimtą iššūkį mes ultradešiniųjų antiislamiškų pažiūrų deputato Geerto Wilderso (Gerto Vilderso) Laisvės partija (PVV).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų