• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Minint trečiąsias JAV finansų giganto „Lehman Brothers” bankroto, žymėjusio krizės pradžią, metines, aktualu įvertinti, kaip pasikeitė padėtis pasaulio finansuose. Panašu, kad lygiai prieš trejus metus prasidėjusi finansų audra tebesiautėja ir šiandien.

REKLAMA
REKLAMA

Grįžome į pradžią?

Kaip rašo britų dienraštis „The Guardian”, per tuos trejus metus mažai kas pasikeitė. ,,Per dideli, kad žlugtų” bankai šiandien dėl krizinių susijungimų tapo dar didesniais. Finansų industrijos pelnas lyginant su pajamomis šiandien jau didesnis nei prieš krizę, o jų vadovų algos ir priedai grįžo į senas vėžes. Ir nė vienas iš tuometinių didžiųjų bankų vadovų, kurie pasirašinėjo ant blogų paskolų sutarčių šiandien nesėdi už grotų.

REKLAMA

O ir visi svarbiausi finansų sistemos asmenys, vedę pasaulio ekonomiką prie prarajos šiandien yra tokie patys svarbūs – kai buvęs JAV federalinių rezervų banko vadovas Alanas Greenspanas nevažiuoja atsiimti savo septynių skaitmenų dydžio uždarbio iš didžiausio JAV vertybinių popierių fondo „Pimco”, jis su malonumu dalijasi savo išmintimi televizijos pokalbių laidose.

REKLAMA
REKLAMA

Taigi visi žmonės, kontroliavę pasaulio finansus prieš jų griūtį, tebekontroliuoja juos iš dabar. Buvo sukurta oficiali versija ir užtikrinta, kad pasaulis nesužinotų daugiau, tikina „The Guardian”.

Finansų nuosmukis buvo nuspėjamas bet kam, kas bent kiek nusimano aritmetikoje, vienintelis klausimas – kada jis turėjo nutikti. O tai atsitiko 2008 metų rugsėjo 15-ąją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Lehman Brothers” retrospektyva

Atsakymo į klausimą, kodėl JAV finansų gigantui „Lehman Brothers“ tuomet leista bankrutuoti, ieškoma jau trejus metus.

Rugsėjo 13–14 d., savaitgalį, JAV iždo sekretorius Henris Paulsonas, centrinio banko vadovas Benas Bernanke ir Federalinių rezervų banko pirmininkas Timas Geithneris desperatiškai bandė gelbėti JAV privačios bankininkystės sektorių.

REKLAMA

Jiems beveik pavyko įtikinti kitų bankų konsorciumus prisiimti 30 mlrd. JAV dolerių vertės „Lehman Brothers“ įsipareigojimus. Buvo beveik sutarta, kad JAV finansų gigantą nupirks birtų „Barclays“ bankas, tačiau pastarasis paskutinę sekundę buvo sustabdytas reguliuotojų.

Jau gerokai po to vis dėlto perpirkęs ,,Lehman Brothers” likučius, ,,Barclays” išvengė didžiulių pirmojo banko skolų dėl blogų paskolų, kurių vertė tuomet siekė net 600 mlrd. dolerių. ,,Barclays” pavyko išvengti didžiosios šių skolų dalies.

REKLAMA

Kodėl bankrotas?

Kaip skelbė ,,Newsweek”, tuo metu „Lehman Brothers“ galėjo išgelbėti tik kažkas su pilnomis kišenėmis, galėjęs išsklaidyti žmonių nerimą – tas kažkas galėjo būti tik JAV Vyriausybė, bet ji to nepadarė. JAV finansų sektoriaus galvos visus įtikino, kad mokesčių mokėtojų pinigais dengti banko skolų neleidžia įstatymai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Po dvejų metų nuo to laiko JAV dienraščio „The New York Times“ paviešinti banko vadovų ir JAV valdžios elektroniniai laiškai rodo, kad sprendimas nesuteikti finansinės pagalbos „Lehman Brothers“ grįstas ne vien JAV įstatymų ribotumu.

Šio sprendimo priimti taip, kaip tai buvo padaryta draudimo bendrovės AIG ir kitų finansinių institucijų atveju, neleido įtemptas politinis klimatas. Tą lemtingąjį savaitgalį JAV finansų sektoriaus politikai aptarinėjo, kaip privačiomis lėšomis gelbėti „Lehman Brothers“ ir net neatsižvelgė į galimybę gelbėti banką valstybės pinigais.

REKLAMA

Bankrutavo anksčiau

Prieš metus pateiktoje „Lehman Brothers“ bankroto ataskaitoje smarkiai kritikuojami aukščiausi banko vadovai ir auditoriai „Ernst & Young“ – jie esą padarė nemažai klaidų, kurios ir lėmė banko žlugimą.

Nustatyta, kad „Lehman Brothers“ buvo nemokus ir realiai žlugo net keletą savaičių prieš pranešant apie jo bankrotą.

REKLAMA

Banko bankroto procedūras tyrusio lietuvių kilmės eksperto Antono Valuko ataskaitoje teigiama, kad „Lehman Brothers“, likus keliems mėnesiams iki bankroto paskelbimo, nuo investuotojų nuslėpė per 50 mlrd. JAV dolerių vertės investicijų.

Banko vadovas Richardas S. Fuldas parašu patvirtino visas klaidingas sąskaitas, tačiau iš karto po to sulaukė JAV iždo sekretoriaus H. M. Paulsono įspėjimo, jog bankas žlugs, jei nestabilizuos finansų arba neras pirkėjo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Po banko bankroto per mėnesį krizės banga nusirito per visą pasaulį. „Lehman Brothers“ žlugimo padarinius pamačiusios Europos valstybės ryžosi mokesčių mokėtojų pinigais gelbėti tokius finansų gigantus, kaip HBOS, „Lloyds TSB“ ir kitas didžiąsias finansų bei draudimo bendroves.

Šiandien krizės šmėkla pasivijo ir tuomet į didžiules skolas įbridusias pasaulio valstybes, kurios dabar jau pačios stovi ant bankroto slenksčio.

FAKTAI: ,,Lehman Brothers”
„Lehman Brothers“ finansiniai įsipareigojimai 30 kartų viršijo banko kapitalą ir siekė 613 mlrd. JAV dolerių.

Iš viso „Lehman Brothers“ padaliniuose visame pasaulyje dirbo 27 tūkst. žmonių.

Vienas „Lehman Brothers“ kreditorių buvo Švedijos bankas „Swedbank“, aktyviai veikiantis Lietuvoje.

2008 m. JAV valdžia gelbėti bankams skyrė 700 mlrd. dolerių.

Po „Lehman Brothers“ žlugimo JAV Vyriausybė dengė tokių JAV finansų milžinų kaip „Bank of America“, „JPMorgan Chase“, „Citigroup“ ir „Goldman Sachs“ skolas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų