REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Panevėžio apylinkės teismas nuteisė vaidybinio filmo „Pilotas“ autorių Vytautą Matulevičių. Už politinės reklamos rodymą per rinkimų agitaciją jis turės sumokėti 1,5 tūkst. litų baudą. Scenarijaus autorius mano, kad teismas sykiu įspėja nekalbėti apie istorinę prezidento apkaltą neįprastomis formomis.

REKLAMA
REKLAMA

Žinomas žurnalistas ir „Piloto“ scenarijaus autorius mano, kad teismo sprendimas šį filmą pripažinti politine reklama pažeidžia jo konstitucines teises. V.Matulevičiaus vertinimu, Panevėžio miesto apylinkės teismo pirmininkas Arūnas Neverdauskis nurodė, apie ką galima kalbėti, o apie ką verčiau patylėti - prezidento apkaltos tema esą tapo tabu. „Dabar kiekvienas pamąstys prieš kalbėdamas. Juk baudos gali grėsti ir didesnės. Šiaip tai yra absurdas: jei filmas būtų dokumentinis, dar galėčiau suprasti“, - sakė autorius.

REKLAMA

Kad toks sprendimas riboja žodžio laisvę ir kinematografijos raidą, mano ir politinių kampanijų ekspertė, ryšių su visuomene įmonės vadovė Dalia Kutraitė-Giedraitienė. „Turėtų būti net keli tokie filmai, kelios šių neeilinių mūsų valstybės įvykių interpretacijos. Juk ten daug dramos, herojų, intrigos, užkulisių - tai įdomiausia medžiaga bet kokiems menininkams. Tačiau dabar jie gali bijoti kurti“, - sakė ji.

D.Kutraitės-Giedraitienės vertinimu, „Pilotas“ yra tarpinis variantas tarp politinės agitacijos ir meninės produkcijos. „Kad jis nesuveikė kaip gera brangiai kainavusi politinė reklama, rodo rinkimų rezultatai. Politologams yra gera proga pasvarstyti, kodėl jis vis dėlto nepadarė poveikio“, - atkreipė dėmesį D.Kutraitė-Giedraitienė.

REKLAMA
REKLAMA

Jos įsitikinimu, „Pilotas“ kino teatre ir per LNK televiziją agitacijos metu parodytas neatsitiktinai - matyt, iš tikro turėta užmačių pareklamuoti „Tvarką ir teisingumą“. Kita vertus, politinės reklamos finansavimą apibrėžiantis įstatymas nedraudžia rodyti filmų. „Jame nėra tiesiogiai parodytas nė vienas politinis veikėjas - tik menami, asociatyvūs. Tada neįmanoma pasakyti, kad tai buvo politinė reklama“, - teigė D.Kutraitė-Giedraitienė.



kadras iš filmo ("LŽ" nuotr.)

Ji dar pridūrė, kad šis kūrinys nepavyko ne tik kaip galbūt slapukiškas politinės reklamos įrankis, bet ir kaip meninis projektas. Primename, kad vienas „Piloto“ personažas yra panašus į D.Kutraitę - ji buvo tuomečio prezidento Rolando Pakso patarėja.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) narys Gintaras Kalinauskas, pradėjęs šį teisinį procesą, juostą kaip reklamą apibūdino remdamasis tokia logika: pagrindinis filmo herojus esąs sukurtas pagal partijos „Tvarka ir teisingumas“ pirmininko R.Pakso biografiją ir bruožus. Kadangi ši partija dalyvauja rinkimuose, vadinasi, rodyti kino teatre „Pilotą“ politinės kampanijos metu - tai agituoti už šią politinę partiją. Negana to, per nemokamą seansą salėje buvo ir pats pagrindinio personažo prototipas R.Paksas.

G.Kalinauskas sveikina paskelbtą nuosprendį: „Manau, kaip valstybės pareigūnas viską padariau teisingai“. V.Matulevičius teismo sprendimą žada skųsti.



Marijus Širvinskas

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų