REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos savivaldybėse klesti mokesčių mokėtojų pinigų grobstymo schemos, rodo visuomenininko Andriaus Tapino atliekamas tyrimas. Anot jo, savivaldybių tarybų nariai naudoja daugybę skirtingų schemų pinigams pasisavinti ir tai daro praktiškai visi politikai, nepriklausomai nuo politinės jėgos, kuriai atstovauja.

Lietuvos savivaldybėse klesti mokesčių mokėtojų pinigų grobstymo schemos, rodo visuomenininko Andriaus Tapino atliekamas tyrimas. Anot jo, savivaldybių tarybų nariai naudoja daugybę skirtingų schemų pinigams pasisavinti ir tai daro praktiškai visi politikai, nepriklausomai nuo politinės jėgos, kuriai atstovauja.

REKLAMA

Pinigai į politikų kišenes plaukia klastojant kasos čekius, pilant kurą, perkant įvairią įrangą.

Apie tai A. Tapinas antradienį kalbėjo TV3 laidoje „Dėmesio centre su Edmundu Jakilaičiu“.

Negavus dokumentų ketina kreiptis į teismą

Itin didelės apimties tyrimą pradėjęs visuomenininkas A. Tapinas sako, kad idėja tikrinti politikų kišenes kilo netyčia.

„Prieš savivaldos rinkimus turėjau moderuoti debatus Neringoje ir bendraujant su neringiškiais išgirdau – yra padarytas auditas. Labai įdomu pasižiūrėti. Pasižiūrėjau. Tas auditas liečia tam tikras išmokas. Auditas buvo padarytas taip įdomiai, labiau demaskuojami buvo pozicijos politikai.

REKLAMA
REKLAMA

Kai paprašiau visų duomenų, gavau ir opozicijos duomenis. Atradome daug įdomių dalykų. Vienas tarybos narys 65 laikmenas pirkosi, kiti iš draugės įmonės labai brangiai nuomojasi kompiuterius ir kompiuterinę įrangą“, – atskleidžia jis.

REKLAMA

Anot visuomenininko, vėliau kilo idėja pasidomėti ne tik Neringos, bet ir kitomis savivaldybėmis. Pradėta buvo nuo tų, kuriose išlaidos tarybų narių išmokoms didžiausios.

A. Tapino teigimu, kai kurios savivaldybės vengia pateikti duomenis. Čia lyderiauja Kauno miesto ir Kauno rajono savivaldybės, kur tarybų nariai per mėnesį vidutiniškai gauna virš 1 000 eurų išmokų. A. Tapinui reikalingų dokumentų taip pat nepateikė Jonavos, Palangos, Šakių savivaldybės.

Vis dėlto tokio pobūdžio informacija turėtų būti arba prieinama kur nors savivaldybės interneto tinklalapyje, arba gavus užklausą turėtų būti pateikta. Vis dėlto dalis savivaldybių pateikti dokumentus vengia, pavyzdžiui Jonavos savivaldybėje vyksta konsultacijos su teisininkais – bandoma sugalvoti, kaip išsisukti dokumentų nepateikus.

REKLAMA
REKLAMA

A. Tapinas sako šiuo metu parengęs keturias teisines pretenzijas savivaldybėms dėl duomenų nesuteikimo. Jeigu savivaldybės nesureaguos, visuomenininkas žada kreiptis į teismą.

„Net neabejoju, kad mes teisme laimėsime. Jie turi suteikti šią informaciją. Pradėti du ikiteisminiai tyrimai Mažeikiuose ir Neringoje, taip pat kolegos žurnalistai Šiauliuose panašų darbą atliko – ten irgi ikiteisminis. Dabar išsiųsti prašymai dėl Šilutės ir Pagėgių“, – nurodo jis.

Pagėgių savivaldybės atvejis – bene labiausiai šokiruojantis

Panašu, kad Pagėgių rajono savivaldybės atvejis yra vienas iš labiausiai šokiruojančių. Anot A. Tapino, ši savivaldybė pateikė bene daugiausiai dokumentų, paaiškėjo, kad čia veikia daugybė skirtingų pinigų plovimo schemų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Pagrindinės schemos yra piktnaudžiauti pilantis kurą, kai jo iš tikrųjų nesipili. Jie nuvažiuoja pagal popierius milijonus kilometrų. Visa taryba nuvažiuoja pusantro milijono kilometrų. Pagėgiuose, kur nuo Pagėgių iki Vilkyškių yra 25 km, iki Panemunės – 8 km. Kur jie visi važiuoja?

Tas pats buvo ir su Neringa, ir su Mažeikiais – jie visi važiuoja aplink žemės rutulį keliolika kartų. Aišku, kad jie niekur nevažiuoja, o susirinkinėja čekius“, – pastebi visuomenininkas.

Iš esmės, tarybų nariai susitaria su degalinės darbuotojais, kad jie kauptų čekius, kurių kiti klientai nepasiima.

„Labiausiai užlėkė Pagėgių vicemerė Ligita Kazlauskienė. Ji pridavinėjo čekius nepagalvodama, kad ant čekio, jeigu atsiskaitoma kortele, o ne grynais, išlieka mokėjimo kortelės numerio paskutiniai keturi skaitmenys.

REKLAMA

Sužiūrėjau visas jos korteles. Paaiškėjo, kad L. Kazlauskienė turi 37 banko korteles, <...>, ponia Valančienė, kita tarybos narė – 24 korteles turi, ponia Zongailienė – 27 korteles“, – atskleidžia A. Tapinas.

Taip pat matyti, kad čekius tarybos nariams dažniausiai renka tie patys degalinių darbuotojai.

Tarybos nariai čekius pateikia savivaldybės finansų skyriui ir gauna pinigus, lyg būtų patyrę išlaidų.

Dar vienas Pagėgių savivaldybės tarybos narys, kaip paaiškėjo išanalizavus dokumentus, nuomojasi automobilį pats iš savęs – tiesiog pasiima pinigus.

Kitas Pagėgių politikas kurą pilasi cisternomis. Anot A. Tapino, yra čekis, įrodantis, kad jis užsipylė kuro už 1 000 eurų. Įdomu tai, kad šis tarybos narys yra ūkininkas.

REKLAMA

A. Tapinas pabrėžia, kad mokesčių mokėtojų pinigais tarybų nariai gali naudotis tik tuo atveju, jeigu išlaidos pagrindžiamos tarybos nario veikla.

Jo pastebėjimu, taip pat elgiasi visų partijų nariai. Vis dėlto yra vienas kitas tarybos narys, kuris atsisakė išmokų arba išnaudojo labai nedaug.

Laidą „Dėmesio centre su Edmundu Jakilaičiu“ žiūrėkite kiekvieną pirmadienį–ketvirtadienį 19:30 per TV3 televiziją ir naujienų portale tv3.lt!

tv3.lt

daug komentaru ,kurie gina vagis.pirmą karta palaikau Tapiną
Bręsta reikalas įslaptint visas valdžiažmogių išlaidas 75 metams
PAGALIAU! Atsirado zmogus, kuris nepatingejo uzsiimti siais dalykais ir viesinti! Gal galutinai sumazinsim korupcijos kiekius Lietuvoj. Ir cia tik laselis juroj tie kompai ir kuras, garantuoju, yra daug daugiau pinigu isplaunama, per viesuosius konkursus, palankius sprendimus ir pan, kai kazkam tiesiogiai ikrenta i kisene. Idomu bus su Matijosaicio valdoma savivaldybe
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų