REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rusijos privačių karinių bendrovių samdiniai Pietų Afrikos Respublikoje rengia linčo teismus, grobia ir kankina taikius gyventojus, rengia grupinio prievartavimo išpuolius, rašoma prancūzų leidinyje RFI, remiantis vietos gyventojų pasakojimais ir JT organizacijų ataskaitomis. Maskva tvirtina, kad oficialiai šioje šalyje dirba tik „instruktoriai“, kurie „karo veiksmuose nedalyvauja“.

Rusijos privačių karinių bendrovių samdiniai Pietų Afrikos Respublikoje rengia linčo teismus, grobia ir kankina taikius gyventojus, rengia grupinio prievartavimo išpuolius, rašoma prancūzų leidinyje RFI, remiantis vietos gyventojų pasakojimais ir JT organizacijų ataskaitomis. Maskva tvirtina, kad oficialiai šioje šalyje dirba tik „instruktoriai“, kurie „karo veiksmuose nedalyvauja“.

REKLAMA

Rusijos ambasadorius CAR tvirtina, kad šalyje yra 535 privačių karinių bendrovių darbuotojai. Tačiau jo teigimu, „tai yra instruktoriai, kurie nedalyvauja karo veiksmuose, išskyrus atvejus, kuomet yra puolami“. Tarptautinių stebėtojų grupės tvirtina, kad rusų samdinių skaičius CAR siekia 2 tūkst., ir jie yra visiškai niekieno nekontroliuojami. Tačiau viešai pasmerkti šiuos smogikus, kurie yra palaikomi oficialios CAR valdžios, vietos gyventojai nedrįsta dėl siaubo atmosferos, kuri vyrauja rusų kontroliuojamuose regionuose.

Virš šimto užfiksuotų nusikaltimų

Kovo pabaigoje Jungtinių Tautų darbo grupė pateikė ataskaitą apie samdinių veiklą CAR. Joje autoriai išvardijo žmogaus teisių pažeidimus, kuriuos darė rusų kariai. Įvardijamos trys su Rusija siejamos karinės bendrovės: „ČVK Vagner“, „Sewa Security“ („Vagner“ filialas) ir „Lobaye Invest SARLU“, taip pat įkurta CAR 2017-aisiais.

REKLAMA
REKLAMA

JT atstovų teigimu, šios bendrovės yra atsakingos už masinius linčo teismus, neteisėtus sulaikymus, kankinimus tardymų metu, žmonių dingimus, gyventojų užpuolimus ir išprievartavimus. Viso žmogaus teisių gynėjai suskaičiavo ne mažiau nei šimtą tokio pobūdžio nusikaltimų, su kuriais yra susijusios rusiškos karinės struktūros.

REKLAMA

2021-ųjų vasarį rusų samdiniai užėmė Bambario miestą. Sukilėliai, sprukdami nuo jų, pasislėpė mečetėje, kur tuo metu jau slapstėsi taikūs gyventojai. Įvykių liudininkai pasakojo, kad rusų kariai įsiveržė į mečetę ir atidengė chaotišką ugnį. „Jie nebandė išsiaiškinti, kas buvo sukilėlis, o kas civilis. Jie norėjo žudyti žmones“, – RFI cituojamas saugumo tarnybos atstovas.

Tiesiog mečetėje rusų samdiniai be jokio teismo myriop pasiuntė tris jaunus asmenis. Dar po kelių dienų, jau pasibaigus karo veiksmams, mečetės teritorijoje pavyko surinkti visus lavonus. Vaizdo įraše, kurį peržiūrėjo RFI ir kurį patvirtino „Amnesty International“, buvo suskaičiuota 15 lavonų, tarp kurių buvo vaikų ir pagyvenusių žmonių, tapusių chaotiško šaudymo aukomis. Tą pačią dieną situacija pasikartojo ir miesto medicinos centre, kur šaudynių metu žuvo mažiausiai vienas civilis.

REKLAMA
REKLAMA

2020-ųjų gruodį sunkvežimis su 30 taikių gyventojų nepakluso Rusijos samdinių posto kelyje iš Bambario į Bangį reikalavimams: vienas iš ekipažo narių aiškino, kad užkardos buvo nematyti iš toliau, o mašina buvo gremėzdiška ir tiesiog nespėjo sustabdyti. Kariai, nelaukdami, kol sunkvežimis sustos, atidengė ugnį į žmones. Iš 30 žmonių sunkvežimyje 15 buvo sunkiai sužeisti, trys žuvo vietoje. Nutraukus apšaudymą iš automatų vienas iš samdinių ruošėsi paleisti raketą į sunkvežimį, kad pribaigtų likusius, tačiau jį pavyko sustabdyti vietos kariuomenės pajėgoms.

Vasarį mūšiai Babaryje baigėsi, o išgyvenę sukilėliai išsislapstė tarp taikių gyventojų. Tai tapo rusų samdinių organizuotų masinių „valymų“ pradžia. Jų sistemingumą ir žiaurumą pripažįsta net oficiali CAR valdžia: daugelį sulaikydavo ir suimdavo vien dėl įtarimų ar skundų, o bandymai surasti tokiu būdu dingusius giminaičius vietos gyventojams baigdavosi nesėkme.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kelyje iš Grimario buvo pastatyta užkarda ir tikrinami pravažiuojančių autobusų keleiviai. „Vyrus vertė išsirengti. Jeigu turėdavai nors ir nedidelį randą, net ir dėl nelaimingo atsitikimo ar operacijos, tai jus iškart įtardavo, kad esate sukilėlis, ir tada jau viskas baigta“, – cituojamas vienas iš tokio autobuso keleivių. Po tokių apžiūrų į autobusus grįždavo ne visi, tačiau sužinoti, koks sulaikytųjų likimas, likę keleiviai nedrįsdavo, nes buvo persigandę.

Prievartavimai ir plėšimai

Maža to, skelbiama apie nuolatinius išprievartavimų atvejus. Jalokoje, už 200 kilometrų nuo šalies sostinės Bangio, šeši rusų samdiniai įsiveržė į 24-erių merginos namus ir, grasindami ginklu, prievartavo ją tris valandas – šis atvejis yra įvardintas JT ataskaitoje. Vietos gyventojai RFI pasakojo ir apie kitus panašius atvejus.

REKLAMA

Vasario 15-ąją 20-metė iš Bangio bandė iki namų nukeliauti pakeleivinga mašina, kad spėtų iki prasidedant komendanto valandai. Netoli jos sustojo automobilis, septyni vyrai karinėmis uniformomis pasiūlė ją pavežti. Vėliau ji buvo nuvežta į nežinomą vietą ir užrakinta kambaryje, kuriame buvo tik vienas čiužinys. Po to merginą grupiniu būdu išprievartavo penki vyrai, o kankinimas truko visą naktį. Ryte ji buvo paleista, prigrasinus niekam apie tai nepasakoti.

Vietos gyventojai skundžiasi ir marodieriavimu: jų teigimu, samdiniai maisto neperka, o žuvo gyvulius, kuriuos laiko žmonės, atima ne tik pinigus, motociklus ar telefonus, tačiau čiužinius, net plastikines kėdes, kartais padega namus. Skelbiama, kad Bencambėje buvo sudeginta 120 namų.

REKLAMA

Draudžiama kritika: „Rusai čia viską daro gerai“

Rusai taip pat užiminėja visuomeninius pastatus, įskaitant bažnyčias ar mokyklas. „Jų atėjimas tapo košmaru“, – šią okupaciją prisimena vietos gyventojas. Jo teigimu, prie rusų bazės buvo priartėjama tik esant kritinei būtinybei, siekiant susitarti dėl leidimo keliauti. Skųstis rusų veiksmais vietos gyventojai baiminasi, įtardami, kad už tai sulauks kaltinimų palaikant sukilėlius: o tiems, kurie skundžiasi, yra grasinama mirtimi. Nusikaltimus nuslėpti padeda ir CAR įvestas ypatingsios padėties režimas.

„Negalima kritikuoti rusų veiksmų <...> taip, kad tavęs nelaikytų valdžios politikos priešu ar net ginkluotų grupuočių sąjungininku. Valdžia nuolat karto, kad „viskas, ką jie (rusai) daro, tai yra gerai“, – cituojamas vietos deputatas. „Mes stebėjote išaugusį neteisminių egzekucijų skaičių, tačiau jų nedokumentavome – mūsų pačių darbuotojų saugumo labui“, – pareiškė leidiniui vienos iš tarptautinių organizacijų šaltinis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

JT specialusis atstovas šalyje buvo nuvykęs į Maskvą ir po to pareiškė, kad Rusija yra pasirengusi bendradarbiauti tiriant žinomus teroro atvejus. Tačiau CAR prezidento nacionalinio saugumo patarėjas Valerijus Zacharovas „Twitter“ paskelbė, kad Rusijos užsienio reikalų ministerija neaptarinėjo kaltinimų rusams klausimų, o JT atstovo teiginiai yra „melas ir neturi ryšio su realybe“.

RFI šaltinis CAR saugumo tarnyboje rusų pasirodymą jo šalyje pavadino tiek JT, tiek ir visos tarptautinės bendruomenės pralaimėjimu. Tačiau JT misijos atstovų teigimu, Bangyje ne taip jau mažai patenkintų tuo, kad kažkas kariauja su ginkluotomis grupuotėmis. „Rusai nedalyvauja taikdarių operacijoje. Jie kariauja, o karas – tai purvinas reikalas“, – aiškino vienas misijos atstovas.

Rusijos valdžia JT ataskaitą vadina „spekuliacijomis“ ir akcentuoja, kad rusų „instruktoriai“ į CAR atvyko oficialiai kreipusis šios šalies valdžiai ir gavus JT Saugumo Tarybos leidimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų